AB Wheel. Jak wykorzystać “kółko” do ćwiczeń brzucha?

ab wheel kółko do mięsni brzucha
AB Roll Out z pozycji stojącej jest jednym z najtrudniejszych ćwiczeń na m. prosty brzucha

AB Wheel to proste urządzenie do ćwiczeń, które służy do wzmacniania mięśni brzucha oraz mięśni pleców i ramion. Znane jest również jako koło do ćwiczeń mięśni brzucha czy po prostu “kółko“, i jest często spotykane tak w dużych klubach fitness jak i domowych siłowniach. O ile samo urządzenie jest banalnie proste w budowie, o tyle korzystanie z AB Wheel nastręcza wielu osobom sporych trudności. Czasami jest to związane z brakiem zrozumienia ruchu, który chcą wykonać, a czasem – przerośniętym EGO, które sugeruje że potrafimy więcej niż jest w rzeczywistości.

AB Wheel – ćwiczenia dla początkujących?

Jeśli jesteś w trakcie swojego pierwszego miesiąca treningu siłowego, kółko powinno być urządzeniem które zasadniczo Cię nie interesuje. Kluczem do udanego treningu brzucha u osób początkujących jest nauka kontroli własnego ciała oraz ćwiczenia izometryczne. Dopiero kiedy nauczymy się dobrze oddychać, kontrolować napięcie mięśni brzucha i ustawienie miednicy możemy zacząć myśleć o włączeniu ćwiczeń na “kółku” do swojego planu treningowego. Stąd, kiedy mówimy o ćwiczeniach “dla początkujących” na kółku, mówimy o osobach które zaczynają przygodę z tym przyrządem, a nie treningiem mięśni brzucha w ogóle.

AB Wheel Roll Out – progresja ćwiczenia z kółkiem na kolanach

Jak wspomniałem wcześniej, kluczowe dla skuteczności (i bezpieczeństwa!) ćwiczeń z kółkiem jest dobre czucie własnego ciała. Wyjazdy z kółkiem wykonywane na kolanach pozwolą Ci stopniowo zwiększać poziom trudności ćwiczenia, wraz ze wzrostem zakresu wykonywanego ruchu. Osoba początkująca w pracy z kółkiem wykona “roll out’y” na kilka – kilkanaście centymetrów, a i tak poczuje pracę mięśni brzucha w tym ruchu. Wraz ze wzrostem doświadczenia treningowego i siły, tak naszych mięśni brzucha jak i mięśni najszerszych oraz obręczy barkowej, zakres ruchu będzie się powiększał. Niezależnie od tego, na jakim poziomie jesteś, podstawy tego ćwiczenia zawsze są takie same.

  • w pozycji początkowej jesteśmy w klęku, nasze biodra są nad kolanami, a kółko – trzymane oburącz – znajduje się mniej więcej pod naszymi barkami
  • będąc w pozycji początkowej ustawiamy miednicę do pozycji neutralnej lub delikatnego tyłopochylenia. Napinamy (nie wciągamy!) mięsnie brzucha tak, by poczuć jak nasz korpus się usztywnia
  • wykonujemy w sposób kontrolowany “wyjazd” kółkiem, tak by znalazło się przed naszymi barkami, a biodra przesunęły się w przód. Wyjazd kontynuujemy tak długo, jak jesteśmy w stanie utrzymać płaskie plecy na odcinku lędźwiowym.
  • z pozycji maksymalnego rozciągnięcia wracamy do pozycji startowej, i powtarzamy całą sekwencję wybraną ilość razy.

Dobrze jest pracować od początku w zakresie 6-10 powtórzeń, z zachowaniem tempa ruchu 3131 (3 sekundy w przód, sekunda pauzy, 3 sekundowy powrót, sekunda pauzy. Wraz ze wzrostem naszej siły, zwiększamy zakres ruchu.

Ćwiczenia dodatkowe, które pomogą Ci opanować pracę z kółkiem do perfekcji

Nie tylko ćwiczenia wykonywane z wykorzystaniem AB Wheel pomogą Ci w opanowaniu tego przyrządu. Ja sam, zanim zacząłem przygodę z “kółkiem”, pracowałem dużo na TRX’ach oraz w podporach. Z doświadczenia wiem, że wykonywanie tych ćwiczeń pozwoli Ci zbudować siłę i stabilność konieczną do opanowania AB Wheel do perfekcji:

Extended Plank – wydłużony podpór

Deska przodem wykonywana na prostych rękach trzymanych przed sobą zamiast pod barkami pomoże nam zbudować siłę mięśni brzucha i stabilność obręczy barkowej konieczną w pracy z kółkiem. Ćwiczenie wykonujemy analogicznie jak klasyczny plank, z tą różnicą że dłonie ustawiamy przed sobą. Trudność skalujemy sami – im dalej dłonie będą do przodu a sylwetka rozciągnięta, tym trudniejsze będzie to ćwiczenie. Celuj w 30-40 sekund pracy w serii.

extended plank
Extended plank pomaga zbudować silne mięśnie brzucha i stabilność obręczy barkowej

Podpór z rękami w taśmach – TRX Hand Suspended Plank

Podpór z wykorzystaniem pasów TRX dodaje nam niestabilne podłoże i wymaga solidnej pracy tak mięśni brzucha jak i obręczy barkowej i m. najszerszego do ustabilizowania naszej pozycji. Wariant ten stopniowo utrudniamy, wysuwając ręce przed siebie. W pozycji mocno rozciągniętej, czyli TRX Superman Plank, trudność tego ćwiczenia jest niewiele niższa niż w przypadku wykonywania AB Roll-out stojąc, czyli najtrudniejszego wariantu ćwiczenia z kółkiem!

Podpór z rękami w taśmach
Podpór z rękami w taśmach dokłada niestabilne podłoże

AB Wheel Plank – podpór na kółku do ćwiczeń mięśni brzucha

W tym wariancie wykonujemy deskę z kółkiem do ćwiczeń mięśni brzucha w rękach. Podczas wykonywania deski kółko cały czas znajduje się mniej więcej pod naszymi barkami. Ta pozycja oswaja nas przyrządem, i pozwala nam ostatecznie przejść do wykonywania ćwiczeń z kółkiem na prostych nogach / stojąc.

Ab Wheel Plank
AB Wheel plank możemy utrudniać sobie wyjeżdżając kółkiem przed siebie

Ćwiczenia z kółkiem dla zaawansowanych

Jednym z najtrudniejszych ćwiczeń na mięśnie brzucha możliwych do wykonania jest AB Roll-out, czyli wyjazd kółkiem z pozycji stojącej. Wymaga bardzo dobrej kontroli ciała, świetnej stabilności obręczy barkowej oraz stalowych mięśni brzucha. Tylko nieliczni potrafią wykonać serię Roll-Outów składających się z 8-10 powtórzeń.

Nie jest to jednak jedyne ćwiczenie dla zaawansowanych możliwe do wykonania. Dodanie skrętu w wyjazdach kółkiem wykonywanych na kolanach w większym stopniu zaangażuje mięśnie skośne, i wymusi jeszcze mocniejszą pracę mięśnia poprzecznego brzucha.

Jakie “kółko” AB Wheel kupić?

Najtańsze kółka kupisz za 15-20 złotych, często w marketach lub portalach pokroju Aliexpress. Unikaj jak ognia – to jest tak tanie akcesorium, że nie chcesz na nim oszczędzać. Dobre AB Wheel nie może mieć mikroskopijnego kółka i wąskich rączek zrobionych dosłownie z waty. Praca na czymś takim przypomina walkę z rzeczywistością. Przy kółkach o małej średnicy wystarczy lekko przechylić rączkę na bok, by uderzyć dłonią / pięścią o podłoże, co rzadko jest przyjemne 😉

dobre kółko Ab wheel
Dobre kółko nie musi być drogie, ale musi być wystarczająco duże.

Dobre kółko powinno mieć jedno szerokie lub dwa złączone wąskie koła (w przypadku osób początkujących mogą być też rozłączone) wystarczająco duże, byś swobodnie był w stanie wsadzić pięść poniżej rączki. Kółka których używam mają średnicę odpowiednio 17 i 20 centymetrów, i myślę że to jest bardzo rozsądny rozmiar. Bardzo przyzwoite kółko Amonax możesz kupić na Amazonie za niecałe 45 złotych z przesyłką, a szerokie i duże kółko z 4Fizjo znajdziemy za około 40 złotych (+ przesyłka) na Allegro / Ceneo. Pierwsze z wspomnianych kółek ma możliwość rozłączania i złączania kółek, dzięki czemu jest odpowiednie tak dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować