Alkohol po treningu? Tylko jeśli nie lubisz widzieć efektów

alkohol nie sprzyja regeneracji
Alkohol poważnie ogranicza możliwości regeneracji powysiłkowej organizmu

Początek roku to okres realizowania przez wiele osób “postanowień noworocznych”, ale też czas dość licznych imprez karnawałowych. Jak wpływa picie alkoholu na proces odbudowy mięśni po treningu? Jedno z badań, przeprowadzonych w 2014 roku, pochyliło się nad tym tematem, sprawdzając to na grupie trenujących mężczyzn.

Jak wyglądało badanie?

Grupa 8 mężczyzn na przestrzeni kilku tygodni trzykrotnie wykonała ten sam trening, składający się z części siłowej (5 serii po 8 powtórzeń ćwiczenia Leg Press, z ciężarem równym 80% 1RM) oraz jazdy na rowerze (30 minut ze stałą, średnią intensywnością + interwały). Bezpośrednio po treningu i w odstępie 4 godzin spożyli odżywkę białkową zawierającą 25g białka, alkohol + 25g białka, lub napój węglowodanowy i alkohol. Porcja alkoholu zawsze zawierała 1.5g czystego alkoholu na kilogram masy ciała, co średnio oznaczało spożycie 360 ml wódki na uczestnika. Podczas badania uczestnicy spożyli dodatkowy posiłek na dwie godziny po treningu.

Uczestnikom wykonano biopsje mięśni w spoczynku, a takze 2 i 8 godzin po wysiłku.

Rezultat? Alkohol zabił regenerację powysiłkową

Biopsję wykazały zredukowaną syntezę białek w przypadku, gdy po treningu spożyty został alkohol. Spadek ten wynosił aż 37% w przypadku spożycia alkoholu bez porcji białka, i o 24% gdy oprócz alkoholu podano uczestnikowi białko.

Te wyniki wskazują na znaczne ograniczenie możliwości regeneracji powysiłkowej organizmu w przypadku spożycia alkoholu. To z kolei wpłynie na efektywność wykonywanego treningu siłowego lub wytrzymałościowego, i mniejszy zysk z wykonywanych treningów.

Źródło:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24533082/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like