Pozytywny wpływ uprawiania sportu na komórki macierzyste

aktywny senior

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze opublikowali na łamach „The Journal of Physiology” wyniki badań, w ramach których dokonali intrygującego odkrycia. Naukowcy na podstawie badań stwierdzili, że osoby, które przez większość życia były aktywne miały w mięśniach więcej regenerujących je satelitarnych komórek macierzystych niż osoby nieaktywne.

W badaniu uczestniczyło łącznie 46 mężczyzn, podzielonych na trzy grupy: młodych, nieaktywnych sportowo; seniorów aktywnych przez całe życie i seniorów nieaktywnych sportowo. Aktywni uczestnicy badania – grupa 16 mężczyzn – uprawiała w ciągu swojego życia różne sporty wytrzymałościowe i wytrzymałościowo-siłowe, takie jak gra w piłkę, jazda na rowerze czy kajakarstwo. Osoby należące do tej grupy zanotowały najlepsze wyniki na tle pozostałych w teście, w którym wszyscy uczestnicy badania wykonywali ćwiczenia oporowe (na maszynach) po czym pobrana została krew do analizy i wykonana biopsja mięśni.

„To pierwsze badanie z udziałem ludzi, które pokazało, że regularne uprawianie rekreacyjnego sportu może opóźnić niektóre skutki starzenia się. Dzięki biopsji tkanki mięśniowej odkryliśmy pozytywne skutki ćwiczeń u osób należących do coraz większej populacji seniorów Takich wyników brakowało w literaturze, ponieważ wcześniejsze badania skupiały się głównie na profesjonalnych sportowcach”

Casper Soendenbroe – doktorant przeprowadzający badanie

To kolejne z badań pokazujących, jak istotny jest ruch i aktywność fizyczna w powstrzymywaniu procesu starzenia się organizmu.

Szczegóły badania można znaleźć na Pubmedzie: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35229299/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować