Szkodliwy wpływ kreatyny na zdrowie nerek jest jednym z najczęściej powtarzanych mitów suplementacyjnych. Przez długie lata krążyły wśród trenujących opinie, że jej stosowanie może prowadzić do uszkodzenia nerek Mimo bardzo słabych podstaw naukowych i dowodów anegdotycznych, te twierdzenia nadal są powtarzane. Wystarczy spojrzeć na dowolny wpis dotyczący kreatyny na Instagramie, Tik Toku lub Threadsach by zobaczyć dziesiątki komentarzy zapewniających o szkodliwości kreatyny. Szereg badań przeprowadzonych w ostatnich latach zadaje jednak kłam tym twierdzeniom, o czym przekonasz się czytając dalszą część artykułu.
Skąd się wzięły obawy?
Życiowa scenka: idziesz do lekarza na rutynowe badania krwi. Stosujesz kreatynę od kilku miesięcy, a lekarz informuje cię, że masz podwyższony poziom kreatyniny. Słyszysz od niego informację, że Twoje nerki mogą nie funkcjonować prawidłowo. Brzmi niepokojąco, prawda?
To właśnie stąd wzięły się pierwsze obawy dotyczące wpływu kreatyny na nerki. Kreatynina to produkt rozpadu kreatyny, a jej poziom tradycyjnie był używany jako wskaźnik funkcji nerek. Nic dziwnego, że podwyższony poziom kreatyniny u osób suplementujących kreatynę budził niepokój.
… które jednak okazały się nieuzasadnione
W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań skupiających się na bezpieczeństwie stosowania kreatyny. Pierwsze duże badanie na tym polu przeprowadziła w 2018 roku grupa irańskich naukowców. Przeprowadzili oni szeroko zakrojoną analizę, obejmującą 19 różnych badań klinicznych obejmujących kilkuset uczestników suplementujących różne (nawet do 20 gramów dziennie!) dawki kreatyny, przez okres od kilku dni do 5 lat.
Czy odkryli występowanie problemów z nerkami?? Otóż nie. Okazało się, że suplementacja kreatyną nie wpływa negatywnie na kluczowy wskaźnik funkcji nerek, czyli filtrację kłębuszkową (GFR). Co więcej, nawet długotrwałe stosowanie kreatyny, nawet do 5 lat, nie wykazało żadnych negatywnych skutków dla nerek u zdrowych osób. Stwierdzili jednakże że w dwóch przypadkach podwyższone stężenie kreatyniny u badanych doprowadziło do błędnego zdiagnozowania niewydolności nerek[1]
Również opublikowane w 2023 roku badanie brazylijskich naukowców nie potwierdziło występowania problemów z nerkami u osób stosujących kreatynę[2]. Trzeba tutaj jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeden z badaczy jest powiązany z firmą farmaceutyczną, która produkuje kreatynę (oświadczył to w adnotacjach do badania)
Co zatem mówi nauka?
Badania naukowe stwierdzają jednoznacznie, że suplementacja kreatyną pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego życia. Pomaga zwiększyć siłę, wytrzymałość, ale też poprawia funkcjonowanie mózgu i jest efektywna w walce z chorobami takimi jak demencja czy Alzheimer. Jedno z najdokładniejszych badań poświęconych bezpieczeństwu stosowania kreatyny nie stwierdziło negatywnego efektu suplementacji, tak dla nerek jak i pozostałych funkcji organizmu[3]. Sporadyczne efekty uboczne obejmowały nudności i wymioty, które jednak występowały u bardzo niewielu uczestników badań.
Jeśli artykuł jest dla Ciebie wartościowy, i chciałbyś czytać więcej podobnych treści na stronie bez wszechobecnych reklam, zobacz jak możesz wesprzeć działanie portalu. Dzięki osobom robiącym zakupy przez linki afiliacyjne, patronów i osoby “stawiające kawę” Fitnessowy.NET może działać bez reklam i śmieciowych treści.