Suplementacja kreatyną wspiera funkcje mózgu

Suplementacja kreatyną wspiera działanie mózgu

W niedawno opublikowanym badaniu przeglądowym, grupa naukowców z Kanady, Serbii oraz Norwegii sprawdziła efekty, jakie daje suplementacja kreatyną na funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Naukowcy przeanalizowali dostępne wyniki badań prowadzonych nad kreatyną pod kątem stwierdzonego wpływu na funkcje poznawcze, nastrój oraz stany chorobowe. Zebrane materiały wskazują na pozytywny wpływ suplementacji w wielu przypadkach, a efekty działania były zwykle bardziej widoczne u wegetarian oraz osób z problemami sennymi.

Kreatyna może wspierać funkcje poznawcze

Przegląd badań pokazuje, że suplementacja kreatyną może wspierać funkcje poznawcze mózgu w sytuacjach, gdy osoby cierpią na niedobory kreatyny oraz przestrzegają diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Stwierdzono także pozytywny wpływ suplementacji kreatyną na pamięć u osób starszych (w badaniu wzięły udział osoby po 65 roku życia). Podobnie pozytywny efekt przyniosła suplementacja kreatyną u wegetarian (porównano grupę wegetarian stosujących kreatynę z grupą wegetarian spożywających placebo, oraz z osobami na diecie mięsnej).

kreatyna i inne suplementy
Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów dla sportowców

Suplementacja kreatyną pomocna w stanach lękowych i depresyjnych

Suplementacja kreatyną okazała się skuteczna w przypadku terapii epizodów depresyjnych oraz stanach lękowych i zespole stresu pourazowego (PTSD). O ile w przypadku leczenia depresji możemy mówić już o dobrze udokumentowanym działaniu – w ostatnich latach opublikowano kilkanaście badań prowadzonych na osobach cierpiących na zaburzenia depresyjne – o tyle w przypadku zespołu stresu pourazowego, badania – których wyniki są obiecujące – są na razie nieliczne. W przypadku badań prowadzonych w kierunku stosowania kreatyny u osób zmagających się z zaburzeniami depresyjnymi, stwierdzono poprawę stanu psychicznego zarówno po suplementacji samą kreatyną, jak i w połączeniu ze środkami farmakologicznymi.

Kreatyna może być pomocna w powrocie do zdrowia po urazach mózgu

Badania przeprowadzone zarówno na myszach, jak i na ludziach wskazują na pozytywny wpływ kreatyny na regenerację mózgu po urazach takich jak wstrząs mózgu czy inne uszkodzenia, wynikające z uszkodzeń mechanicznych. Stwierdzono między innymi znaczące zmniejszenie uszkodzeń po 7 dniach od wystąpienia urazu, i szybszą regenerację połączeń nerwowych.

Więcej o kreatynie możesz przeczytać tutaj.

Źródło:

https://www.mdpi.com/2072-6643/14/5/921/htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować