Johimbina – czym zasłużyła sobie na dobrą opinię?

Yohimbine HCL czyli popularna Johimbina. Substancja mająca zdziałać cuda w zakresie redukcji tkanki tłuszczowej, poprawić przepływ krwi a nawet pozytywnie wpłynąć na sprawność seksualną stosujących ją mężczyzn. Badania naukowe w dużej mierze potwierdzają jej skuteczność w tych obszarach, dodając jednak ostrzeżenie: johimbina nie jest substancją bez efektów ubocznych. Przyjrzyjmy się bliżej działaniu tej substancji, zaletom jej stosowania oraz potencjalnym efektom ubocznym.

Jak działa Johimbina?

Johimbina blokuje działanie receptorów alfa-2-andrenergicznych, które są w normalnym wypadku stymulowane przez noradrenalinę i adrenalinę. Receptory te odpowiadają za regulację procesu rozpadu tłuszczów, ograniczając go i chroniąc tym samym organizm przed przedwczesnym wykorzystaniem zasobów energii. Stosowanie Johimbiny “otwiera” tym samym drogę do stymulacji metabolizmu tłuszczowego, a więc zwiększenia wykorzystania energii pochodzącej z tzw. “opornej” tkanki tłuszczowej w trakcie ćwiczeń. Warto tu zwrócić uwagę na słowo “opornej” – suplementacja Johimbiną jest polecana do redukcji tkanki tłuszczowej której nie udało nam się pozbyć “zwykłymi” metodami, a także stosowaniem standardowych suplementów – termogeników.  Skuteczność substancji jest silnie uzależniona od poziomu insuliny we krwi – jeśli nasza dieta jest bogata w cukry, stosowanie johimbiny będzie przynosiło bardzo ograniczone rezultaty.

johimbina w odchudzaniu
Johimbina w pewnych sytuacjach pomoże pozbyć się opornego tłuszczu

Osoby rozpoczynające redukcję wspomaganą suplementami powinny raczej skorzystać z preparatów takich jak Trec Thermo Burner – lub innych, przedstawianych w innym miejscu spalaczy tłuszczu – które przyniosą zauważalne efekty bardzo szybko, a na suplementację Johimbiną zdecydować się w momencie w którym “spalanie tłuszczu” zatrzyma się w miejscu, a nasze nawyki dietetyczne będą na tyle dobre, by suplementacji johimbiną nie niwelować np. podjadaniem słodkich przekąsek.

Poza efektem spalania tłuszczu Johimbina jest stosowana również jako środek na potencję. Przed wprowadzeniem na rynek Viagry właśnie po ten środek najczęściej sięgali “panowie z problemami”, choć badania naukowe przeprowadzone nad skutecznością Johimbiny w walce z zaburzeniami erekcji wykazało występowanie efektów ubocznych [link] – na szczęście odwracalnych.

Johimbina: skuteczność w odchudzaniu

Na chwilę obecną przeprowadzono cztery badania naukowe sprawdzające skuteczność johimbiny w odchudzaniu. W dwóch badaniach Johimbina wykazała się skutecznością (spadek tkanki tłuszczowej powyżej grupy placebo), w kolejnych dwóch nie stwierdzono pozytywnego efektu działania johimbiny.

W pierwszym z badań w których Johimbina okazała się skuteczna jako substancja wspomagająca odchudzanie: grupę 20 otyłych kobiet objęto eksperymentem dietetycznym, w ramach którego spożywały przez 6 tygodnie 1000 kalorii dziennie (!), z czego w ciągu ostatnich 3 tygodni eksperymentu połowa z nich otrzymywała 20 mg johimbiny na dobę (w 4 dawkach po 5 mg). Grupa stosująca johimbinę zrzuciła średnio 3,6 kg w okresie interwencji, podczas gdy grupa kontrolna (dieta bez johimbiny) 2,2 kg [link]

Drugie z badań było prowadzone na piłkarzach ekstraklasy. Grupa stosująca johimbinę przez 21 dni brała 5mg johimbiny 4 razy dziennie, grupa kontrolna otrzymywała tabletki z placebo. W grupie stosującej johimbinę zauważono spadek poziomu tkanki tłuszczowej o 2% w stosunku do grupy placebo, bez zauważalnej zmiany w pozostałych parametrach [link]

johimbina, badanie na piłkarzach
Jedno z badań na temat skuteczności johimbiny przeprowadzono na piłkarzach

Dawkowanie Johimbiny

Do użytku sportowego wykorzystujemy syntetyczną odmianę Johimbiny – HCL, która jest uważana za bezpieczniejszą w użyciu. Dawkowanie uzależnione jest od masy ciała, i nie powinno przekraczać 0,3 mg / kg masy ciała, przy czym osoby rozpoczynające swoją przygodę z tym środkiem powinny zacząć od dawek zdecydowanie mniejszych (0,1-0,2 mg / kg) aby sprawdzić tolerancję na środek. Warto przy tym pamiętać że działanie Johimbiny utrzymuje się bardzo długo – w badaniach klinicznych efekty działania były widoczne nawet po 4 h od zażycia.

Warto zwrócić uwagę tutaj na sposób dawkowania w prowadzonych badaniach naukowych: podawano w równych odstępach czasu dawki 5 mg, czyli dobowa dawka johimbiny mieściła się w zakresie 0,2-0,3 mg na kg masy ciała, jednak jednorazowa była poniżej zalecanych wartości.

Johimbinę można łączyć z kofeiną (100 – 200 mg) i – w większości przypadków – z łagodniej działającymi termogenikami (takimi jak wspomniany Trec), jednakże trzeba wtedy stosować nieco mniejszą dawkę tego drugiego. Należy unikać łączenia johimbiny ze środkami takimi jak DMAA (Geranium), tyraminą (zawartą np. w popularnym Scorch’u) i efedryną. Przy dużych dawkach możemy ryzykować nawet życiem!

Efekty uboczne Johimbiny

Efekty uboczne Johimbiny pojawiają się najczęściej u osób przekraczających zalecane dawkowanie, jednakże jak w przypadku każdego suplementu diety należy mieć “oczy i uszy otwarte” i w przypadku pojawienia się objawów niepożądanych przerwać stosowanie preparatu. Możliwe efekty uboczne obejmują:

  • nadciśnienie tętnicze
  • przyspieszone bicie serca
  • nadmierne pobudzenie
  • halucynacje
  • nudności

Podsumowanie: czy warto stosować johimbinę?

Johimbina może okazać się skutecznym środkiem pozwalającym pozbyć się niechcianego opornego tłuszczu, jednakże w przypadku osób będących dopiero na początku drogi odchudzania, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem mogą być inne suplement diety – reduktory tłuszczu – spośród których szczególnie godne polecenia są produkty takie jak Animal Cuts, czy Muscletech Hydroxycut.

Ciekawostka: w stanach przebadano suplementy z johimbiną…

… i w badaniu okazało się, że duża część badanych suplementów była mieszana w wannie łopatą. Oczywiście przysłowiowo – ale w testach laboratoryjnych sprawdzono 49 preparatów dostępnych na amerykańskim rynku, z których tylko 11 (!) – 22% – podało dokładną ilość johimbiny znajdującą się w suplemencie. Pozostałe suplementy zawierały od 23 do 147% podanej dawki johimbiny. Niestety badacze nie podali ani nazw suplementów podających faktyczne jak i przekłamane wartości. [link]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować