Jakie hantle kupić? Poradnik

jakie hantle wybrać
Hantle hex w moim studiu treningowym

Hantle to podstawowe wyposażenie każdej siłowni. Niezależnie od tego czy myślimy o małej, domowej “siłce” zrobionej w piwnicy czy garażu, studiu treningowym czy dużym, komercyjnym molochu, bez tego elementu wyposażenia realizacja wielu planów treningowych będzie niemożliwa. Przy obecnych cenach sprzętu sportowego zakup hantli może okazać się sporym wydatkiem – sam urządzając swoje studio wydałem na nie blisko 8000 złotych (obecnie zapłaciłbym pewnie o połowę więcej) – jednak są sposoby na ograniczenie tych kosztów.. Poniższy poradnik bazuje na moich doświadczeniach, zarówno z okresu działania studia treningowego, jak i wcześniejszego urządzania domowej siłowni.

Rodzaje hantli na rynku

Obecnie wyróżniamy kilka podstawowych typów hantli. Najbardziej rozpowszechnione są klasyczne hantelki stałe – składające się zwykle ze stalowego/żeliwnego rdzenia i otoczki gumowej oraz hantelki regulowane – “składane” z talerzy, których dobieranie pozwala nam wybrać ciężar z którym będziemy pracować. To jednak znaczne uproszczenie, dlatego poniżej znajdziesz krótki opis poszczególnych rodzajów produktów dostępnych na rynku, co – mam nadzieję – pomoże Ci zdecydować jakie hantle kupić.

Hantle stałe – klasyczne

To najczęściej spotykany na dużych siłowniach rodzaj hantli. Otoczony gumą rdzeń stalowy zwykle jest niezniszczalny, jednak z czasem powłoka gumowa ulega degradacji, zarówno ze względu na użytkowanie jak i utlenianie się materiału. Niewątpliwą zaletą jest wygoda użytkowania, minusem jest jednak wysoka cena zakupu – od 10 zł za kilogram w przypadku produkcji pół-chałupnicznej, przez okolice 20 zł za kilogram za hantle bardziej renomowanych producentów, korzystających z dobrej jakościowo poliuretanowej otoczki, po 50-70 zł za kilogram obciążenia topowych firm.

klasyczne hantle stałe w jednej z siłowni
Klasyczne hantle stałe w jednej z komfercyjnych siłowni

Decydując się na zestaw takich obciążeń trzeba doliczyć do kwoty zakupu także cenę stojaka, która w przypadku zestawu 2-40 kg może wynieść nawet około 3-4 tysięcy złotych. Stojak na małe hantle (1-10 kg) to koszt około 600 złotych za najtańsze rozwiązania. Podsumowując:

Zalety:

 • trwałe
 • duża dokładność wagi
 • wygoda użytkowania

Wady:

 • drogie (szczególnie produkty wysokiej jakości)
 • zajmują dużo miejsca (kluczowe w małych przestrzeniach, jak domowe siłownie i studia treningu personalnego)

Dodatkowe uwagi:

 • duże różnice jakościowe między producentami
 • wybierając stojak trzeba dobrze policzyć jego wymiary, tak by nie był zbyt duży lub zbyt mały.

Hantle stałe HEX – heksagonalne

Ten rodzaj hantli upowszechnił się wraz ze wzrostem popularności treningów Crossfitowych. Ogumowane hantle heksagonalne dobrze znoszą złe traktowanie – zrzucanie, uderzanie o podłogę itp, którego jest dość dużo w tego typu treningach. Podobnie jak w przypadku klasycznych hantli stałych mamy w tych hantelkach rdzeń stalowy otoczony znacznie grubszą warstwą gumy, najczęściej pochodzącej z recyklingu opon samochodowych. Hantle heksagonalne są nieco tańsze od klasycznych konstrukcji – nawet w obecnej sytuacji rynkowej można kupić komplety w cenie poniżej 15 złotych za kilogram.

Na chwilę aktualizacji artykułu (11.01.2023) najtańszy dostępny komplet 2,5 – 30 kg (co 2,5 kg, łącznie 390 kilogramów) dostępny był w cenie 5699 złotych na Amazon, czyli za niecałe 15 złotych za kilogram.
Możliwe że udałoby się poskładać komplet taniej kupując pary od różnych producentów, szukając gdzie konkretna para kosztuje mniej.

hantle hex studio treningowe
Obciążenia heksagonalne dobrze sprawdzają się w treningu funkcjonalnym. Niestety duże ciężary (30-40 kg) są zdecydowanie mniej wygodne w pracy niż klasyczne odpowiedniki.

Zalety:

 • tańsze od klasycznych hantli stałych
 • stabilne (można się na nich opierać np. podczas wiosłowania renegata)
 • odporne na rzucanie

Wady:

 • zajmują więcej miejsca niż “klasyczne” stałe sztangielki
 • duże ciężary (30 kg+) niewygodne w użyciu
 • szybsza degradacja gumy niż w przypadku hantli stałych
 • nieodporne na stosowanie środków do dezynfekcji (guma lubi się kruszyć pod wpływem kontaktu z płynami opartymi o alkohol)

Dodatkowe uwagi:

 • minimalne różnice jakościowe między producentami – wygląda na to że większość powstaje w tych samych, chińskich fabrykach

Hantle regulowane – Powerblock

Tego typu hantle pojawiły się w ostatnich kilkunastu latach, i zdobyły już dużą popularność na zachodzie – głównie wśród właścicieli małych studiów treningowych oraz domowych siłowni. To idealne rozwiązanie dla osób dysponujących ograniczoną ilością miejsca: para hantli zastępuje nam cały zestaw, a zmiana ciężaru zwykle zajmuje nie więcej niż kilka sekund (wymaga odłożenia hantli na podstawki i zmianę pokrętłem obciążenia). Są droższe niż klasyczne hantle regulowane, jednak zdecydowanie tańsze niż zestaw hantli stałych który zastępują.

Hantle regulowane tego typu to idealne rozwiązanie gdy nie mamy zbyt wiele miejsca. Cena zestawu ze zdjęcia (2-32 kg) 2700 zł ze stojakiem i przesyłką: link

Zalety:

 • Zajmują mało miejsca
 • Pozwalają na szeroki zakres regulacji wagi (zwykle od 2-4 kg do nawet 40+ kg)
 • Trwałe – można oczekiwać żywotności na poziomie zbliżonym do najlepszych hantli stałych
 • Około 50-70% tańsze niż podobny jakościowo zestaw hantli stałych.

Wady:

 • znacznie droższe od “zwykłych” hantli regulowanych
 • ograniczona dostępność w Polsce – trzeba polegać na zamówieniach z Amazon / prywatnym imporcie jeśli chcemy uzyskać dobre ceny
 • część producentów stosuje ciężary w funtach (LBS), co skutkuje niestandardowymi – w naszych warunkach – ciężarami

Dodatkowe uwagi:

 • najpopularniejszym na świecie producentem jest Powerblock, jednak jest to produkt dość drogi. W chwili aktualizacji, podstawowy zestaw sport 2 hantle regulowane 2-11 kg kosztuje 1180 złotych na Amazon i 1500 zł na Ceneo.
 • hantle tego typu stały się bardzo popularne w Niemczech w czasie pandemii, stąd sporo brandów niemieckich wzięło się za produkcję tego typu rozwiązań. Dużo z nich trafiło na Amazon. Przykładowo para hantli 2×25 kg marki Profihantel dostępna jest za nieco ponad 1800 złotych. Warto rzucić okiem tez na linkowany pod zdjęciem Silverback w cenie 2300 złotych z podstawką.

Hantle regulowane – klasyczne

Najczęściej spotykany rodzaj hantli regulowanych składa się z rączki o średnicy około 28 milimetrów oraz obciążeń, które zakładamy i dokręcamy na tę rączkę. To najtańsze rozwiązanie – jeśli zdecydujemy się na hantle bitumiczne (dość marnej jakości) możemy znaleźć komplety obciążeń 2×20 kg nawet za 200-250 złotych, lub około 350-400 złotych w przypadku hantli żeliwnych. Największym minusem hantli regulowanych jest uciążliwość zmiany obciążeń – zajmuje dużo czasu i sprawia, że korzystając z jednej pary hantli regulowanych nie jesteśmy w stanie np. zrobić skutecznych drop-setów (zbyt długi czas odpoczynku).

Zalety:

 • tanie (szczególnie w przypadku hantli bitumicznych)
 • zwykle dosyć trwałe (w przypadku hantli stalowych)
 • łatwo dostępne

Wady:

 • zmiana ciężaru jest czasochłonna
 • sporadyczne rozkręcanie się obciążeń (głównie w przypadku hantli niskiej jakości)
 • ogólnie niższa wygoda użytkowania niż w przypadku hantli stałych / Powerblock.

Uwagi:

 • bardzo dużo hantli tego typu pojawiło się w ostatnich miesiącach na OLX. Swoje poszukiwania pewnie zacząłbym właśnie tam.

Jakie hantle wybrać do domu / małego studia treningów personalnych?

O ile tylko dysponujemy wystarczającym budżetem, zdecydowanie warto wybrać hantle typu Powerblock. Moim numerem jeden cena/jakość jest ten zestaw hantli – 2×32 (do wyboru obciążenia 2,4,8,12,16,20,24,28,32 kg) ze stojakiem za 2700 złotych (z przesyłką!) to rewelacyjna cena – za tę kwotę moglibyśmy najwyżej liczyć na dobry stojak na hantle stałe. Idealnym rozwiązaniem w studiu treningowym byłoby posiadanie do tego drugiego zestawu małych hantelków (od 1 do 10 kg), ale większość obciążeń i tak załatwi nam wspomniany wyżej zestaw.

Alternatywą do wspomnianego zestawu z polskiej dystrybucji mogą być oryginalne hantle Powerblock (link – Ceneo), jednak są znacznie droższe.

W swoim studiu posiadam dodatkowy zestaw małych obciążeń (1-10 kg), bez niego trudno funkcjonować przy kilku osobach trenujących równocześnie.

W przypadku domowej siłowni możemy wybrać też któryś z wielu dostępnych zestawów hantli regulowanych, to jednak nie jest rozwiązanie które w ogóle powinniśmy brać pod uwagę gdy chcemy pracować z klientami. Kupując regulowane hantle zmarnujemy czas swój i naszych klientów, a treningi staną się mniej efektywne. Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie jeśli planujemy kupić sztangi do naszej domowej siłowni, jest zakup rączek hantli z tulejami o średnicy olimpijskiej. Pozwala to na wykorzystanie talerzy frakcyjnych i stosowanie tych samych obciążeń na sztangi jak i hantle.

Jakie hantle do siłowni?

W przypadku wyposażania klasycznych siłowni zdecydowanie warto postawić na hantle stałe klasyczne. Zapewne budżet i oferta firmy, z której będziemy kupować większość sprzętu (kwestie leasingowe) zdeterminuje nam wybór producenta, jednak warto zawsze sprawdzić jakość kupowanego towaru. Spośród produktów z górnej półki prym wiodą hantle Eleiko (Evo Fixed, Vulcano) oraz Technogym. W przypadku, gdy jesteśmy ograniczeni budżetem warto zwrócić się do któregoś z polskich producentów – jak na przykład Marbo – o wycenę potrzebnego nam zestawu.

Kupując hantle do siłowni powinniśmy pamiętać o tym, że najpopularniejsze hantle (1-10 kg co 1kg, 2-20 kg co 2 kg) powinny być minimum zdublowane.

hantle heksagonalne
Hantle heksagonalne dobrze z noszą kontakty z podłożem – tak rzucanie jak i odkładanie / opieranie się o nie, ale sama guma degraduje się szybciej niż w przypadku klasycznych sztangielek.

Hantle do boxów Crossfitowych / stref treningu funkcjonalnego

Hantle heksagonalne najlepiej sprawdzą się w przypadku stosowania w boksach crossfitowych oraz strefach treningu funkcjonalnego, gdzie będą organizowane klasyczne “WOD’y”. Hantle tego typu zagwarantują odporność na rzucanie i odpowiednią stabilność w ćwiczeniach takich jak “Devil Press” czy “Renegade Row“. W większości przypadków w zupełności wystarczą zestawy hantli od 2 do 30 kg, z najpopularniejszymi ciężarami (7,5 lub 8,10,12,5 oraz 15 kg) zdublowanymi. Tutaj nie ma wielkiej filozofii w wybieraniu hantli – zdecydowana większość, jeśli nie wszystkie, to podobny jakościowo import z Chin więc wybór w zasadzie ogranicza się do zasady “cena czyni cuda”. Ze swojej strony polecam przejrzeć oferty na OLX, Ceneo oraz na stronach Rogue oraz Electronic-Star (marka Capital Sports).

Podsumowanie

Zakup hantli tak do domowej siłowni, jak i do użytku w studiu treningowym czy pełnoprawnym fitness clubie może być dużym wydatkiem, dlatego ważne jest właściwe ocenienie swoich potrzeb, możliwości finansowych oraz przestrzennych. O ile najtańsze hantle regulowane mogą okazać się dobrym wyborem do domowych kuźni formy, o tyle w przypadku studiów treningu personalnego zdecydowanie rozsądniejszym wyborem będą hantelki typu Power Block lub stałe. Warto pamiętać o fakcie, że to jakie hantle kupimy prawdopodobnie zdeterminuje sprzęt na którym będziemy pracować przez długie lata, dlatego zawsze warto kierować się jakością.

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować