Buty do crossfitu – jakie będą najlepsze?

Jak wybrać dobre buty do crossfitu – popularnej formy treningowej, której systematycznie przybywa kolejnych fanów. Ta forma intensywnego treningu siłowo-kondycyjnego wzmacnia siłę mięśni, buduje sprawność atletyczną oraz poprawia kondycję i psychomotorykę. To dobry wybór zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet szukających czegoś innego niż zwykłe treningi na siłowni. Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z crossfitem, pamiętaj o tym, że nie każde obuwie będzie dobre na treningi. Na co warto się zdecydować? Postaram się przybliżyć cechy, jakie powinny mieć dobre buty do crossfitu.

Jakie powinny być buty do crossfitu?

Crossfit to bardzo urozmaicony rodzaj treningu funkcjonalnego. Na jednym treningu nierzadko biegamy, wykonujemy skoki na skrzynię i pracujemy ze sztangą. W ciągu tygodnia możemy trafić także na treningi z wchodzeniem po linie, pracą z odważnikami kettlebells czy elementami gimnastycznymi. Wybór dobrych butów w tym przypadku jest kluczowy.

Idealny but crossfitowy ma płaską podeszwę, wzmocniony czubek oraz dodatkową stabilizację w okolicach kostki. Jest stabilny, a jednocześnie nie “zgniata” nam stopy i pozwala jej utrzymywać naturalny kształt. Niektórzy producenci dołączają do swojego obuwia wkładki podnoszące piętę, i pozwalające uzyskać lepszą pozycję do wykonywania przysiadów ze sztangą czy w trakcie treningu dwubojowego.

Właściwa podeszwa to podstawa

W butach do treningu funkcjonalnego najważniejsza jest podeszwa, ponieważ to ona ma stabilizować ciało i pochłaniać obciążenia. Nie powinniśmy wybierać obuwia z miękką podeszwą, na przykład żelową czy z miękkiej pianki, ponieważ nie zagwarantuje ona właściwej stabilności stopy i utrudni utrzymanie równowagi. Nie sprawdzi się także podeszwa minimalistyczna, taka jak np. w popularnych trampkach czy butach Five Fingers a to ze względu na nikłe właściwości tłumiące. To z kolei może spowodować, że nasze stawy zaczną dawać o sobie znak po treningach z dużą ilością skoków.

Najlepsze buty do Crossfitu będą miały twardą podeszwę zewnętrzną (tą, która ma bezpośredni kontakt z podłożem) i warstwę tłumiącą drgania. Sama podeszwa powinna być lekko zagięta z przodu i tyłu. Podeszwa nie powinna być jednocześnie zbyt twarda, aby nie ograniczała ruchów przy podskokach. Jeżeli w obuwiu możemy bez problemu wykonać podskoki na palcach, ale jednocześnie czujemy lekki opór obuwia, wtedy buty będą dobre.

Jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Podobnie jak inne buty sportowe, także te przeznaczone do crossfitu powinny być wykonane z wysokiej klasy oddychających materiałów. Ich wentylacja jest bardzo ważna, ponieważ intensywne treningi powodują pocenie się stóp. Dobrze odprowadzające wilgoć obuwie także będzie minimalizowało ryzyko powstawania pęcherzy i obtarć. Obecnie w wielu butach wykorzystywane są także nici kevlarowe, które mają zwiększyć sztywność i przedłużyć trwałość butów.

buty do crossfitu -modele Under Armour
Under Armour Tribase Reign to jeden z najlepszych modeli butów do Crossfitu na rynku.

Najlepsze modele butów do crossfitu

Tradycyjnie najczęściej spotykanym na boxach crossfitowych butem był Reebok Nano, którego obecnie dostępna jest 11 odsłona (model X1), ale to nie jedyny producent butów stworzonych z myślą o treningu funkcjonalnym / crossfitowym. Największym rywalem Reeboka w Polsce jest firma Nike, której model Metcon zdobył bardzo dużą popularność w ostatnich latach. Inni producenci oferujący buty crossfitowe to Under Armour z testowanym niedawno modelem Tribase Reign, inov8 z modelami F-Lite 235, 230 i 210 oraz NOBULL Supertrainer. To właśnie ta ostatnia firma jest obecnym oficjalnym partnerem marki Crossfit. Podsumowując, buty którymi warto się zainteresować to:

  • Nike Metcon, najlepiej modele od 5 w górę (są trwalsze) – link
  • Under Armour Tribase Reign (obecnie najtańsze) – link
  • Reebok Nano X1link
  • Nobull Supertrainer (tylko Amazon, brak polskiej dystrybucji) – link

Co do butów firmy NoBull – należy uważać na sklepy próbujące udawać oficjalną dystrybucję w naszym kraju. Wszelkie “outlety” wyskakujące w Google po wpisaniu hasła “NoBull Polska” to SCAM! Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o wyborze butów na siłownię możesz sprawdzić też ten artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mogą Cię zainteresować