Jak wybrać dobre buty do crossfitu? Przygotowany przeze mnie poradnik pomoże Ci wybrać odpowiedni but do tej niezmiennie popularnej formy treningu. Crossfit jest formą intensywnego treningu siłowo-kondycyjnego wzmacniającego siłę mięśni, budującą sprawność atletyczną oraz poprawiającą kondycję i psychomotorykę. To dobry wybór zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet szukających czegoś innego niż zwykłe treningi na siłowni. Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z crossfitem, pamiętaj o tym, że nie każde obuwie będzie dobre na treningi tego typu. Na co warto trzeba zwrócić uwagę, i na jakie buty się zdecydować? Postaram się przybliżyć cechy, jakie powinny mieć dobre buty do crossfitu oraz przedstawić aktualnie dostępne modele.
Jakie powinny być buty do crossfitu?
Crossfit to bardzo urozmaicony rodzaj treningu funkcjonalnego. Na jednym treningu nierzadko biegamy, wykonujemy skoki na skrzynię i pracujemy ze sztangą. W ciągu tygodnia możemy trafić także na treningi z wchodzeniem po linie, pracą z odważnikami kettlebells czy elementami gimnastycznymi. Wybór dobrych butów w tym przypadku jest kluczowy.
Idealny but crossfitowy ma płaską podeszwę, wzmocniony czubek oraz dodatkową stabilizację w okolicach kostki. Jest stabilny, a jednocześnie nie “zgniata” nam stopy i pozwala jej utrzymywać naturalny kształt. Niektórzy producenci dołączają do swojego obuwia wkładki podnoszące piętę. a przez co pozwalające uzyskać lepszą pozycję do wykonywania przysiadów ze sztangą czy w trakcie treningu dwubojowego. Bez dwóch zdań jednak, jeśli planujemy walczyć o wyniki w podnoszeniu ciężarów czy przysiadach warto pomyśleć o kupnie dedykowanych butów do podnoszenia ciężarów.
Właściwa podeszwa to podstawa
W butach do treningu funkcjonalnego najważniejsza jest podeszwa, ponieważ to ona ma stabilizować ciało i pochłaniać obciążenia. Nie powinniśmy wybierać obuwia z miękką podeszwą, na przykład żelową czy z miękkiej pianki, ponieważ nie zagwarantuje ona właściwej stabilności stopy i utrudni utrzymanie równowagi. Nie sprawdzi się także podeszwa minimalistyczna, taka jak np. w popularnych trampkach czy butach Five Fingers a to ze względu na nikłe właściwości tłumiące. To z kolei może spowodować, że nasze stawy zaczną dawać o sobie znak po treningach z dużą ilością skoków ma skakance czy wskoków na boksa.
Najlepsze buty do Crossfitu będą miały twardą podeszwę zewnętrzną (tą, która ma bezpośredni kontakt z podłożem) i warstwę tłumiącą drgania. Sama podeszwa powinna być lekko zagięta z przodu i tyłu. Podeszwa nie powinna być jednocześnie zbyt twarda, aby nie ograniczała ruchów przy podskokach. Jeżeli w obuwiu możemy bez problemu wykonać podskoki na palcach, ale jednocześnie czujemy lekki opór obuwia, wtedy buty będą dobre.
Jaki materiał sprawdzi się najlepiej?
Podobnie jak inne buty sportowe, także te przeznaczone do crossfitu powinny być wykonane z wysokiej klasy oddychających materiałów. Ich wentylacja jest bardzo ważna, ponieważ intensywne treningi powodują pocenie się stóp. Dobrze odprowadzające wilgoć obuwie także będzie minimalizowało ryzyko powstawania pęcherzy i obtarć. Od kilku lat podczas produkcji butów do Crossfitu wykorzystywane są także nici kevlarowe, które mają zwiększyć sztywność i przedłużyć trwałość butów. Jak pokazuje doświadczenie, sama obecność tych nici niekoniecznie przekłada się na wzrost trwałości takiego obuwia. Przykładowo, starsze modele Reeboka (Nano 6) czy Nike (Metcony 3/4) były wzmacniane takimi nićmi, a mimo to trwałością nie grzeszyły.
Buty do Crossfitu – przegląd dostępnych modeli
Tradycyjnie najczęściej spotykanym na boxach crossfitowych butem był Reebok Nano, którego obecnie dostępna jest 13 odsłona (model X3), ale to nie jedyny producent butów stworzonych z myślą o treningu funkcjonalnym / crossfitowym. Największym rywalem Reeboka w Polsce jest firma Nike, której model Metcon zdobył bardzo dużą popularność w ostatnich latach. Inni producenci oferujący buty crossfitowe to Under Armour z testowanym niedawno modelem Tribase Reign, inov8 z modelami F-Lite 235, 230 i 210 oraz NOBULL Supertrainer. To właśnie ta ostatnia firma jest obecnym oficjalnym partnerem marki Crossfit, jednak kupno tych butów w naszym kraju jest niemal niemożliwe, a sklepy “udające” firmowe to niestety scam.
Poniżej przegląd kilku modeli butów na Crossfit, którymi warto się zainteresować:
Reebok Nano
Zdecydowanie najpopularniejsze buty Crossfitowe na rynku. Swoją popularność zdobyły zarówno dzięki długoletniej współpracy Reeboka z Crossfit’em, i sponsorowaniu imprez, jak i dzięki trwałości i uniwersalności. Tej ostatniej po dziś dzień wiele konkurencyjnych konstrukcji może Reebokowi tylko pozazdrościć. Obecna, 13 generacja – oznaczona X3 – została wyceniona na 650 złotych, ale wcześniejsze modele możemy znaleźć nieco taniej. Równolegle do nowych modeli możemy znaleźć też reedycje starych Nano – 2/3/4 – które słynęły ze swojej trwałości. Sam czasami nadal sięgam po swoje 7-mio letnie Nano 3 do treningów.
Warto wiedzieć, że starsze modele Nano były dość wąskie -szczególnie jak na dzisiejsze standardy. Tyczy się to głównie modeli 7/8/9, które jeszcze czasem możemy znaleźć na OLX czy Allegro. To tzw. “new old stock”, czyli leżaki magazynowe, które co prawda możemy kupić bardzo tanio, jednak jest całkiem spora szansa że będziemy musieli je po jakimś czasie podkleić. Sprawdź ceny Reeboków:
- Nano na Eobuwie.pl (w chwili pisania – najtaniej w kraju)
- Oferta na Modivo
Uwaga: kupując Nano zwróć uwagę czy kupujesz nano, czy buty “Nanoflex” lub Nano TR. Nanoflexy to buty fitnessowe, a Nano TR to wariant butów stworzony z myślą o treningu w plenerze.
Nike Metcon 5/6/7/8
Metcony dostępne obecnie są w generacjach od 5 do 8 i kilku wariantach – “standardowym“, Free Metcon, React Turbo czy Metcon DSX. Dla większości Crossfiterów najlepszym wyborem będzie wersja bazowa – po prostu Metcon. Free Metcon celuje bardziej w treningi fitnessowe lub zwinnościowe, React Turbo jest sztywniejszy, a DSX nigdy nie miałem w rękach więc się nie wypowiem 😉
Podobne konstrukcyjnie są modele 5 i 6 generacji – w nich znajdziemy wyjmowalne inserty podnoszące piętę o dodatkowe 4 milimetry. To świetna sprawa dla osób, które mają niezłą mobilność i będą wykorzystywać te buty do kompleksowego treningu, z przysiadami, martwymi ciągami i elementami dwuboju. Gdybym miał kupić teraz buty od Nike, prawdopodobnie zdecydowałbym się na Metcony z tych generacji.
Metcon 7 i Metcon 8 również są zbliżone konstrukcyjnie. Posiadają wbudowane inserty, które “w standardzie” podnoszą piętę, i nie możemy ich wyjąć gdy tylko chcemy. Mają też mocno przebudowanego buta, który w tych modelach nadaje się głównie dla osób o wąskich stopach i z dość wysokim podbiciem. Zdecydowanie nie jest to but dla osób z szeroką stopą lub płaskostopiem – te osoby będą się w tych Metconach męczyć.
Cena detaliczna nowych modeli Metconów została ustalona na poziomie niemal 650 złotych, na szczęście można w wielu miejscach znaleźć te buty znacznie taniej. Przed zakupem sprawdź ceny:
- Metcony na Ceneo: link
Under Armour Tribase Reign 4 / 5 / 6
Buty ze stajni Under Armour – Tribase Reign to jedne z najbardziej niedocenianych konstrukcji do treningu funkcjonalnego. To trwałe buty do crossfitu, które w przeciwieństwie do obuwia Nike czy NoBull nie zrujnują nam portfelu. Sam obecnie używam 3 parę butów z tej serii (miałem 3, 4 a obecnie używam 5 generacji). To wygodny, stabilny but, którego jedyną wadą może być zastosowanie dość niskich wzmocnień w miejscach narażonych na kontakt z liną. Jeśli w Twoim treningu często pojawia się ten element, powinieneś raczej rozejrzeć się za Metconami lub Reebokami Nano..
Cenowo oferta Under Armour zdecydowanie wygrywa z konkurencją – te buty stosunkowo łatwo można kupić w okolicach i poniżej 400 złotych, czego nie można powiedzieć o Reebokach czy Nike’ach. Jeśli interesuje Cię ten but – przeczytaj test opublikowany rok temu. Sprawdź ceny w sklepach:
Adidas – 2 modele do wyboru
W przypadku Adidasów nie mamy jednego “dedykowanego” Crossfitowi modelu butów. Zamiast tego mamy 2 różne buty dedykowane do treningu funkcjonalnego. Nie trzeba się tym brakiem “dedykowanego” buta przejmować – oba poniższe modele Adidasa to dobre buty do Crossfitu, które na pewno nie zawiodą żadnego użytkownika.
Najlepiej w Crossficie sprawdzą się buty Adidas Dropset Trainer, które są stabilne podczas treningu ze sztangą, zapewniają wystarczającą amortyzację do wskoków na skrzynię i innego rodzaju plyometrii, a także są odpowiednio wzmocnione by wytrzymać np. regularne wchodzenie po linie. Podobnie jak większość butów Crossfitowych, prawdopodobnie nie jest to najlepszy but do dłuższych biegów, ale 400 czy 800 metrów przebiegane podczas WOD’ów nie sprawi problemów. Cena? Detalicznie 599 zlotych i dość trudno znaleźć je taniej. W chwili pisania artykułu jedynym sklepem mającym większy wybór tych butów poniżej tej kwoty było Eobuwie.
Drugą opcją jest nieco tańszy model Adidas Trainer V, który jest jednym z najtańszych uniwersalnych butów treningowych na rynku. Zapewnia dobre wsparcie podczas martwych ciągów czy przysiadów, stabilność podczas wykroków czy Swingów, a przy tym umożliwia bieganie na krótkich dystansach. Nie jest tak wzmocniony jak droższy model Dropset Trainer, jednak dla większości osób, szczególnie tych nie wspinających się po linie, w zupełności wystarczy. Cena – 429 złotych w detalu – nie zabija. W chwili pisania artykułu większość linii była oferowana w promocji na Eobuwie.
Nobull Supetrainer
Brak polskiej dystrybucji Nobull powoduje, że praktycznie nie da się tych butów w naszym kraju kupić czy przymierzyć przed zakupem. Jeśli wierzyć zachodnim recenzjom, powinien to być dobry but Crossfitowy, nadający się do wieloletniego tyrania. Niestety bez możliwości sprawdzenia tego na sobie lub podopiecznych mogę jedynie zaufać że tak jest. Buty możesz zamówić z Amazon – link – i przymierzyć bezpiecznie korzystając z ichniejszej bardzo przyjaznej polityki zwrotów.
Nobull Polska – nie istnieje!
Uwaga! Należy uważać na sklepy próbujące udawać oficjalną dystrybucję w naszym kraju. Wszelkie “outlety” wyskakujące w Google po wpisaniu hasła “NoBull Polska” to SCAM! Strony Nobullpolska.com, nobull-polska.com, nobullbuty.com, nobullsklep.pl nie wyślą Ci butów, a jeśli podasz tam dane karty kredytowej – możesz stracić znacznie więcej niż pieniądze za niezrealizowane zamówienie.
Podsumowanie
Mam nadzieję że powyższy poradnik pozwolił Ci wybrać odpowiednie dla siebie buty do Crossfitu. Mimo swojej ceny, która w wielu przypadkach należy – powiedzmy sobie szczerze – do wysokich, zakup dobrych butów nie powinien być spychany w czasie. To inwestycja na lata, która zaowocuje lepszym komfortem podczas treningów i większą frajdą z wielu WOD’ów.
Umieszczone w artykule linki mają charakter afiliacyjny. Fitnessowy.NET może otrzymać prowizję od zakupów dokonanych za ich pośrednictwem, to z kolei sprawia że serwis jest pozbawiony reklam i darmowy. Inne metody wsparcia działania strony opisane są w zakładce “wsparcie“
2 komentarzy
Własnie szukam dobrych butów.
moje Reeboki nanoflex tr 2 poddały się po lekko roku.
Nanoflexy są miękkie, ale niezależnie od tego co wybierzesz i tak nie nastawiałbym się na dużo większą trwałość przy regularnym użytkowaniu (częściej niż 3 treningi w tygodniu). Nawet jeśli buty nie będą się rozpadały, to zwyczajnie stracą sztywność po jakimś czasie.