Skontaktuj się z nami

Poradniki

Sprzęt do ćwiczeń w domu

Opublikowane

on

Nie mamy czasu na dojazdy, brakuje dobrej siłowni w okolicy lub po prostu nie mamy ochoty ćwiczyć w towarzystwie obcych ludzi? Rozwiązaniem jest trening w domu lub na świeżym powietrzu (np. w parku, pobliskim lesie czy innych terenach rekreacyjnych). Wiele ćwiczeń jesteśmy w stanie wykonać tylko z wykorzystaniem masy własnego ciała, jednak wraz z upływem czasu zaczyna nam czegoś brakować. Poniżej kilka przydatnych akcesoriów do treningu w domu.

Hantle

i-hop-sport-zestaw-hantli-zeliwnych-2-x-10-kg

zestaw hantli żeliwnych 2×10 kg

Najtańsze hantelki możemy znaleźć w marketach – są to najczęściej słabo wykonane, oblane gumą odważniki. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność trzymania całej skrzynki takich odważników jeśli chcemy wykonać solidny trening, bo nie ma czegoś takiego jak „obciążenie uniwersalne” – nawet dla początkujących kobiet. Optymalnym rozwiązaniem jest kupienie zestawu hantli składających się z gryfów i odpowiednich talerzy (odważników), dzięki czemu będziemy w stanie dobrać odpowiednie obciążenie do naszych potrzeb.

Wybór konkretnego zestawu to już kwestia indywidualna: 2×10 kg (na zdjęciu) to jedna z najpopularniejszych opcji, jednak zamawiając tego typu hantle należy zwrócić uwagę na zróżnicowanie dołączonych talerzy. Sam gryf zwykle waży około 2 kg i do tego dokładamy nasze „obciążenia”. W przypadku kobiet dobrze by było, aby „najmniejsze” dostępne obciążenie ważyło 0,5 kg co umożliwi płynną progresję podnoszonej wagi. Warto pamiętać że talerze z zestawu możemy również wykorzystać bez gryfu – np. podczas ćwiczeń brzucha.

Parę ciekawych, moim zdaniem, propozycji:

 • Hantle Axer – 2x 7,5 kg – waga gryfów 2,5 kg, obciążenia 4×0,5 kg oraz 4×1 kg, walizka w zestawie. Cena od 149 zł (Kup Teraz na Ceneo – można wykorzystać konto z Allegro)
 • Hantle Hop Sport – 2 x 10kg – waga gryfów 2 kg, obciążenia 4×0,5 kg, 4×1,25 kg oraz 4×2,5 kg. Nie mają na wyposażeniu walizeczki, ale nadrabiają większą ilością urozmaiconych wagowo talerzy.
 • Hantle Hop Sport 2 x 20kg bitumiczne – łączne obciążenie 2×20 kg w talerzach 5kg, 2,5kg i 1,25kg, przy czym maksymalne użyteczne – 17,5 kg (gryf + 4 talerze). Uchodzą za najtańsze dobre hantle bitumiczne (od 137 zł)

Kettlebell

Kettlebell

Kettlebell

Odważniki kulowe to kapitalna alternatywa dla ćwiczeń z hantlami. Dzięki przesuniętemu środkowi ciężkości w większym stopniu niż trening z hantlami aktywują mięsnie brzucha, a sam rodzaj uchwytu umożliwia nam wykonywanie ćwiczeń niemożliwych do wykonania z klasyczną hantlą – jak np. doskonale spalających tłuszcz i wzmacniających plecy swingów. Zresztą o zaletach treningu z kettlebell napisałem cały artykuł.

Minusem kettli zdecydowanie jest ich cena – dobre odważniki są zwyczajnie drogie, a na ogumowaną chińszczyznę szkoda pieniędzy (i zdrowia). W Polsce trafiłem na trzy dobre rodzaje kettli żeliwnych które mogę spokojnie i z czystym sumieniem polecić:

 • Training Showroom z linii Top Training (i tylko tej linii) – link tutaj
 • Kettle produkowane przez Centrum Kettlebell – dostępne tutaj
 • Rzadko spotykane w naszym kraju odważniki Dragon Door

Jeśli chodzi o produkty które mogę zdecydowanie odrazić to wszelkiego rodzaju plastikowe chińskie badziewie (nawet jeśli ma „markowy” napis), ogumowane kettle – również tych markowych producentów – jak Reebok – które są zwyczajnie słabe, oraz wszelkiego rodzaju wynalazki z kwadratowymi rączkami. Niestety za dobre odważniki trzeba zapłacić.

Na początek dobrze mieć 2 lub 3 kettle o różnych wagach. Dla kobiet będą t0 – zależnie od siły jaką dysponują – odważniki z zakresu wagowego 8-16 kg (czyli na przykład 8 i 12, lub 12 i 16 kg). Dla mężczyzn startowe odważniki mieszczą się w zakresie od 16 do 24 kg (czyli na przykład 16 i 20 lub 20 i 24 kg). Ważne aby nie przesadzić z ciężarem, bo nic ci nie przyjdzie z odważnika którego przez najbliższe pół roku będziesz używać jedynie do martwych ciągów.

Kółko

Kółko do ćwiczeń

Jeden z najlepszych i jednocześnie najtańszych przyrządów służących do ćwiczenia mięśni brzucha. Wbrew pozorom warto się zastanowić nad tym jakie wybierzemy: z dwoma szeroko rozstawionymi kółkami (najłatwiejsze w trakcie ćwiczeń – nie musimy go dodatkowo stabilizować). „podwójne” – czyli z dwoma zespolonymi kółkami (na zdjęciu) – które stanowi wybór pośredni lub pojedyncze – czyli z maksymalnie wąskim punktem kontaktu z podłożem. To ostatnie będzie dla nas najbardziej wymagające.
Kółko można kupić już poniżej 20 złotych, zresztą ich wybór jest bardzo szeroki

Piłka do ćwiczeń

piłka do ćwiczeń

Kolejna „zabawka” która pomoże nam w wypracowaniu mięśni brzucha i nie tylko. Często używana w rehabilitacji pilka ma cały szereg zastosowań, o czym można się przekonać wybierając się w fitness clubie na zajęcia pilates.
Kupując piłkę zwróćmy uwagę na rozmiar – najpopularniejsze to 75 oraz 65 centymetrów oraz na to, czy czasem ta kupowana przez nas nie jest w różny sposób „udziwniona” – wypustki, czułki i sznurki wystające z piłek są dzisiaj w modzie.
Cena? od niecałych 30 złotych

TRX

trxO zaletach treningu w podwieszeniu pisałem już wielokrotnie, więc nie ma sensu tego tutaj powtarzać. W skrócie – na taśmach jesteśmy w stanie wyćwiczyć każdą część naszego ciała. W domu taśmy najczęściej są podwieszane „o drzwi” (czyli taśmy są przewieszone przez zamknięte drzwi), no chyba że mamy na tyle miejsca że możemy sobie zrobić stały punkt podwieszania. Kolejnym plusem jest mobilność – TRX możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Cena? Oryginały od 900 złotych w górę, ale przyzwoite kopie kupimy już za niecałe 140 złotych – np Allright. O różnicach między oryginałami a podróbkami napisałem tutaj.

Inne, przydatne rzeczy

Ćwicząc w domu dobrze mieć swoją matę do ćwiczeń – nie jest to duży wydatek a poprawia komfort treningu wykonywanego na podłodze. Wybór grubości to już kwestia indywidualna. Dobrze mieć też gdzieś „pod ręką” skakankę, choć jej używanie w mieszkaniu może skończyć się stratami, to jednak jest to jedno z najefektywniejszych ćwiczeń cardio jakie możemy wykonać. Kolejnym, popularnym akcesorium jest stepper – głównie wśród kobiet. Wykorzystywany nie tylko do aerobiku od czasu do czasu przeżywa swój renesans w domowych zaciszach. Swoją drogą, niedawno trafiłem na świetne ceny Reebok Easytone – markowego stepa którego teraz można dostać poniżej 200 złotych (cena detaliczna: 550 zł!).

Niezależnie od tego w jaki sprzęt zainwestujemy, najważniejsze żeby nie zabrakło nam jednego: motywacji.

Na artykuł można trafić wyszukując…

 • sprzęt do ćwiczeń w domu
 • jaki sprzęt do domu
 • ćwiczenia w domu
 • sprzęt sportowy do domu

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie
1 komentarz

1 komentarz

 1. pilateswpelni

  19 stycznia, 2019 at 6:31 pm

  Dziękuję za zestawienie przyborów do ćwiczeń. Prowadzę studio pilates i natrafiłam na ten materiał.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradniki

Pulsometry Bluetooth i ANT+ do Endomondo, Stravy i Map My Run

Opublikowane

on

Przez

Przez długie lata pulsometry które umożliwiały późniejsze przeanalizowanie przebiegu treningu były koszmarnie drogie. Popularność smartfonów i dostępność aplikacji treningowych zmieniły nieco ten stan rzeczy. Powszechne wprowadzenie obsługi standardów Bluetooth, ANT+ i Bluetooth SMART do nowoczesnych telefonów, i ich obsługa działających za pośrednictwem tych protokołów pulsometrów przez aplikacje treningowe – takie jak Endomondo Map My Run, Runtastic czy Strava pozwalają każdej trenującej osobie na tani i wiarygodny monitoring treningu. (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Poradniki

Trening siłowy / funkcjonalny a kolarstwo

Opublikowane

on

Przez

Kolarstwo jest sportem utożsamianym bezpośrednio ze zdrowym stylem życia, i uważane jest za sport mający duże znaczenie prozdrowotne. W ogromniej większości jest to prawda, jest jednakże kilka przypadków w którym uprawianie kolarstwa osłabia Twój organizm. Często przywoływanym jest wpływ kolarstwa na gęstość kości. Wyniki badań opublikowane w BMC Medicine są bezwzględne: aż 2/3 spośród profesjonalnych lub regularnie ścigających się kolarzy cierpi na obniżoną gęstość kości (osteopenię), która jest wstępem do osteoporozy. Naukowcy wiążą te wyniki z adaptacją organizmu do wysiłku, gdzie lżejsza masa ciała przekłada się na lepsze wyniki, oraz z rodzajem wysiłku jakim jest kolarstwo (tzw. non-weight bearing excercise – ćwiczenia w których nie wykorzystujemy masy ciała).
Kolejnym, nie mniej ważnym aspektem jest negatywny wpływ kolarstwa na postawę, wynikający z długotrwałego przebywania w pozycji zamkniętej – siedzącej.
(więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Poradniki

Dobry kettlebell – jaki wybrać do domu (i do klubu)

Opublikowane

on

Przez

Czy można wykonać źle coś, co tak naprawdę jest tylko kawałkiem „czegoś ciężkiego” z rączką? Oczywiście że można. Mało tego – bardzo trudno – w zalewie wszechobecnej tandety – na rynku trafić na naprawdę dobre odważniki kettlebell które z jednej strony będą bezpieczne dla użytkowników (dobrze wykonane: zarówno sama jakość produkcji i użytych materiałów jak również kształt odważnika)  a z drugiej będą trwałe i nie ulegną zniszczeniu podczas użytkowania. Artykuł skupia się na najpopularniejszych odważnikach żeliwnych i pochodnych, przeznaczonych do pracy jednorącz i oburącz.  (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Popularne