Sprzęt do ćwiczeń w domu

Nie mamy czasu na dojazdy, brakuje dobrej siłowni w okolicy lub po prostu nie mamy ochoty ćwiczyć w towarzystwie obcych ludzi? Rozwiązaniem jest trening w domu lub na świeżym powietrzu (np. w parku, pobliskim lesie czy innych terenach rekreacyjnych). Wiele ćwiczeń jesteśmy w stanie wykonać tylko z wykorzystaniem masy własnego ciała, jednak wraz z upływem czasu zaczyna nam czegoś brakować. Poniżej kilka przydatnych akcesoriów do treningu w domu.

Uwaga! Czytany przez Ciebie artykuł pochodzi z 2015 roku i mocno się od tego czasu zdezaktualizował. Jeśli szukasz aktualnych informacji, zajrzyj na poradnik “domowa siłownia“.

Hantle

i-hop-sport-zestaw-hantli-zeliwnych-2-x-10-kg
zestaw hantli żeliwnych 2×10 kg

Najtańsze hantelki możemy znaleźć w marketach – są to najczęściej słabo wykonane, oblane gumą odważniki. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność trzymania całej skrzynki takich odważników jeśli chcemy wykonać solidny trening, bo nie ma czegoś takiego jak “obciążenie uniwersalne” – nawet dla początkujących kobiet. Optymalnym rozwiązaniem jest kupienie zestawu hantli składających się z gryfów i odpowiednich talerzy (odważników), dzięki czemu będziemy w stanie dobrać odpowiednie obciążenie do naszych potrzeb.

Wybór konkretnego zestawu to już kwestia indywidualna: 2×10 kg (na zdjęciu) to jedna z najpopularniejszych opcji, jednak zamawiając tego typu hantle należy zwrócić uwagę na zróżnicowanie dołączonych talerzy. Sam gryf zwykle waży około 2 kg i do tego dokładamy nasze “obciążenia”. W przypadku kobiet dobrze by było, aby “najmniejsze” dostępne obciążenie ważyło 0,5 kg co umożliwi płynną progresję podnoszonej wagi. Warto pamiętać że talerze z zestawu możemy również wykorzystać bez gryfu – np. podczas ćwiczeń brzucha.

Parę ciekawych, moim zdaniem, propozycji:

  • Hantle Axer – 2x 7,5 kg – waga gryfów 2,5 kg, obciążenia 4×0,5 kg oraz 4×1 kg, walizka w zestawie. Cena od 149 zł (Kup Teraz na Ceneo – można wykorzystać konto z Allegro)
  • Hantle Hop Sport – 2 x 10kg – waga gryfów 2 kg, obciążenia 4×0,5 kg, 4×1,25 kg oraz 4×2,5 kg. Nie mają na wyposażeniu walizeczki, ale nadrabiają większą ilością urozmaiconych wagowo talerzy.
  • Hantle Hop Sport 2 x 20kg bitumiczne – łączne obciążenie 2×20 kg w talerzach 5kg, 2,5kg i 1,25kg, przy czym maksymalne użyteczne – 17,5 kg (gryf + 4 talerze). Uchodzą za najtańsze dobre hantle bitumiczne (od 137 zł)

Kettlebell

Kettlebell
Kettlebell

Odważniki kulowe to kapitalna alternatywa dla ćwiczeń z hantlami. Dzięki przesuniętemu środkowi ciężkości w większym stopniu niż trening z hantlami aktywują mięsnie brzucha, a sam rodzaj uchwytu umożliwia nam wykonywanie ćwiczeń niemożliwych do wykonania z klasyczną hantlą – jak np. doskonale spalających tłuszcz i wzmacniających plecy swingów. Zresztą o zaletach treningu z kettlebell napisałem cały artykuł.

Minusem kettli zdecydowanie jest ich cena – dobre odważniki są zwyczajnie drogie, a na ogumowaną chińszczyznę szkoda pieniędzy (i zdrowia). W Polsce trafiłem na trzy dobre rodzaje kettli żeliwnych które mogę spokojnie i z czystym sumieniem polecić:

  • Kettle produkowane przez Centrum Kettlebell
  • Odważniki odlewane przez Kawmet – dość tanie i dobre (pełna oferta na Amazon)
  • Rzadko spotykane w naszym kraju odważniki Dragon Door

Jeśli chodzi o produkty które mogę zdecydowanie odrazić to wszelkiego rodzaju plastikowe chińskie badziewie (nawet jeśli ma “markowy” napis), ogumowane kettle – również tych markowych producentów – jak Reebok – które są zwyczajnie słabe, oraz wszelkiego rodzaju wynalazki z kwadratowymi rączkami. Niestety za dobre odważniki trzeba zapłacić.

Na początek dobrze mieć 2 lub 3 kettle o różnych wagach. Dla kobiet będą t0 – zależnie od siły jaką dysponują – odważniki z zakresu wagowego 8-16 kg (czyli na przykład 8 i 12, lub 12 i 16 kg). Dla mężczyzn startowe odważniki mieszczą się w zakresie od 16 do 24 kg (czyli na przykład 16 i 20 lub 20 i 24 kg). Ważne aby nie przesadzić z ciężarem, bo nic ci nie przyjdzie z odważnika którego przez najbliższe pół roku będziesz używać jedynie do martwych ciągów.

Kółko

Kółko do ćwiczeń

Jeden z najlepszych i jednocześnie najtańszych przyrządów służących do ćwiczenia mięśni brzucha. Wbrew pozorom warto się zastanowić nad tym jakie wybierzemy: z dwoma szeroko rozstawionymi kółkami (najłatwiejsze w trakcie ćwiczeń – nie musimy go dodatkowo stabilizować). “podwójne” – czyli z dwoma zespolonymi kółkami (na zdjęciu) – które stanowi wybór pośredni lub pojedyncze – czyli z maksymalnie wąskim punktem kontaktu z podłożem. To ostatnie będzie dla nas najbardziej wymagające.
Kółko można kupić już poniżej 20 złotych, zresztą ich wybór jest bardzo szeroki

Piłka do ćwiczeń

piłka do ćwiczeń

Kolejna “zabawka” która pomoże nam w wypracowaniu mięśni brzucha i nie tylko. Często używana w rehabilitacji pilka ma cały szereg zastosowań, o czym można się przekonać wybierając się w fitness clubie na zajęcia pilates.
Kupując piłkę zwróćmy uwagę na rozmiar – najpopularniejsze to 75 oraz 65 centymetrów oraz na to, czy czasem ta kupowana przez nas nie jest w różny sposób “udziwniona” – wypustki, czułki i sznurki wystające z piłek są dzisiaj w modzie.
Cena? od niecałych 30 złotych

TRX

trx

O zaletach treningu w podwieszeniu pisałem już wielokrotnie, więc nie ma sensu tego tutaj powtarzać. W skrócie – na taśmach jesteśmy w stanie wyćwiczyć każdą część naszego ciała. W domu taśmy najczęściej są podwieszane “o drzwi” (czyli taśmy są przewieszone przez zamknięte drzwi), no chyba że mamy na tyle miejsca że możemy sobie zrobić stały punkt podwieszania. Kolejnym plusem jest mobilność – TRX możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Cena? Oryginały od 900 złotych w górę około 530 zł na Amazon, ale przyzwoite kopie kupimy już za około 100 złotych – np. testowane pasy TRX 4Fizjo. O różnicach między oryginałami a podróbkami napisałem tutaj.

Inne, przydatne rzeczy

Ćwicząc w domu dobrze mieć swoją matę do ćwiczeń – nie jest to duży wydatek a poprawia komfort treningu wykonywanego na podłodze. Wybór grubości to już kwestia indywidualna. Dobrze mieć też gdzieś “pod ręką” skakankę, choć jej używanie w mieszkaniu może skończyć się stratami, to jednak jest to jedno z najefektywniejszych ćwiczeń cardio jakie możemy wykonać. Kolejnym, popularnym akcesorium jest stepper – głównie wśród kobiet. Wykorzystywany nie tylko do aerobiku od czasu do czasu przeżywa swój renesans w domowych zaciszach. Swoją drogą, niedawno trafiłem na świetne ceny Reebok Easytone – markowego stepa którego teraz można dostać poniżej 200 złotych (cena detaliczna: 550 zł!).

Niezależnie od tego w jaki sprzęt zainwestujemy, najważniejsze żeby nie zabrakło nam jednego: motywacji.

Na artykuł można trafić wyszukując…

  • sprzęt do ćwiczeń w domu
  • jaki sprzęt do domu
  • ćwiczenia w domu
  • sprzęt sportowy do domu
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować