Jakie buty do podnoszenia ciężarów kupić? Poradnik

buty do podnoszenia ciężarów
Moje buty do podnoszenia ciężarów: kolejno od lewej Reebok Legacy Lifter 2, Nike Romaleos 3, Adidas Adipower Weightlifting (1 generacja)

Buty do podnoszenia ciężarów są niezbędnym zakupem dla każdej osoby, która na poważnie chce spróbować swoich sił w dwuboju. Przydatność butów z podniesionymi piętami docenią także osoby z ograniczoną mobilnością w stawie skokowym, trenujący Crossfit lub wykonujący na swoich treningach ciężkie przysiady ze sztangą, tak z przodu jak i tyłu. Ten rodzaj butów jest także prawdziwym “zbawieniem” dla osób o niekorzystnych proporcjach kostnych. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat wyboru butów do podnoszenia przysiadów. Przedstawię najpopularniejsze modele wraz z kluczowymi informacjami oraz optymalnym zastosowaniem. Zapraszam do lektury.

Czym są buty do podnoszenia ciężarów?

Buty do podnoszenia ciężarów są specjalistycznym obuwiem treningowym cechującym się podniesioną piętą i zwiększoną sztywnością w stosunku do zwykłych butów na siłownię. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim wysokością podbicia obcasu – znajdziemy modele oferujące od 12 do ponad 25 milimetrów różnicy między palcami i piętą. Oprócz tego buty różnią się od siebie sztywnością, wagą oraz zastosowanymi materiałami.

Popularnie o tym rodzaju obuwia mówi się “buty do przysiadów”, choć de facto ich używanie zostało zapoczątkowane przez osoby trenujące olimpijskie podnoszenie ciężarów, gdzie wymagana jest bardzo duża mobilność i stabilność w ekstremalnych pozycjach. W przypadku przysiadów ze sztangą z tyłu Low Bar – popularnych wśród trójboistów – paradoksalnie, w wielu sytuacjach stosowanie podniesionych pięt nie tyle nie pomoże, a nawet może utrudnić podnoszenie dużych ciężarów.

buty do podnoszenia ciężarów Nike Romaleos 4 SE Tokyo
Nike Romaleos 4 SE Tokyo mojej podopicznej

Dlaczego warto zainwestować w buty do przysiadów, i co zmienia ich wysokośc?

Dobre buty do podnoszenia ciężarów poza zniewelowaniem naszych braków w mobilności lub ułatwieniem wykonywania przysiadów u osób z niekorzystnymi proporcjami kostnymi zauważalnie poprawia stabilność stopy i stawu skokowego, szczególnie podczas pracy z dużym obciążeniem. Dodatkowo, podniesienie pięty wpłynie na pozycję, w jakiej wykonujemy przysiady oraz mięśnie wykorzystywane podczas ruchu.

Z zasady, buty z wyższym podbiciem pięty będą sprzyjały utrzymaniu bardziej pionowo ustawionego tułowia połączonego z wypchnięciem kolan daleko przed palce. To z kolei wpłynie na większe wykorzystanie mięśni czworogłowych w przysiadzie. Dodatkowym efektem będzie potencjał do zmniejszenia dźwigni działających na odcinek lędźwiowy kręgosłupa i pogłębienia dostępnego zakresu ruchu. Stąd w przypadku trójboistów i osób nastawionych na wynik, wykorzystujących dużo siły mięśni tylnej taśmy anatomicznej podczas wykonywania przysiadów buty do przysiadów z niższym podbiciem pięty mogą być lepszym wyborem, niż np. w przypadku dwuboistów i osób chcących trenować olimpijskie podnoszenie ciężarów, gdzie siła mięśni czworogłowych jest kluczowa dla uzyskania dobrych wyników.

buty do przysiadów - podeszwa
Buty do podnoszenia ciężarów mają płaską, antypoślizgową podeszwę. Cechują się też (w większości przypadków) wysoką sztywnością, którą docenią szczególnie osoby dźwigające…ciężko.

Jak wybrać dobre buty do przysiadów / dwuboju dla siebie?

Kluczowe w wyborze odpowiedniego obuwia jest określenie swoich potrzeb oraz mobilności jaką dysponujemy. Osoby o ograniczonej mobilności w stawie skokowym, którym w trakcie wykonywania przysiadu szybko odrywają się pięty od podłoża powinny wybrać buty o dużym podbiciu pięty – minimum 0,75 cala. Przy bardzo ograniczonej mobilności możemy sięgnąć po buty o podbiciu sięgającym efektywnie nawet 1 cala, jednak ich dostępność jest bardzo ograniczona.

Jeśli dysponujemy dobrą mobilnością, a chcemy używać butów głównie do dwuboju – wykonywania rwań i podrzutów – powinniśmy wybrać buty o podbiciu o wysokości około 0,75 cala. Jeśli przy dobrej mobilności planujemy używać ich wyłącznie do przysiadów, zwykle efektywne podbicie o 0,5-0,6 cala będzie w zupełności wystarczające.

inov8 fastlift buty do podnoszenia ciężaów
Inov8 Fastlift to jedne z najlżejszych butów na rynku. 448 gramów w rozmiarze 45 to świetny wynik.

Poza podbiciem pięty ważna jest także szerokość i sztywność buta. Niektóre modele są stworzone z myślą o osobach o szerokich lub wąskich stopach, co może okazać się kluczowe pod względem wygody użytkowania. Sztywność buta docenią osoby dźwigające na dużych ciężarach, trenujące podnoszenie ciężarów.

Ostatnią cechą butów na którą możemy zwrócić uwagę jest ich waga. W przypadku butów o tym samym rozmiarze różnice mogą być spore – przykładowo jeden but Reebok Legacy Lifter II ważą 665 gramów, Nike Romaleos 3 500 gramów, a najlżejszy z posiadanych przeze mnie Adidas Adipower – 465 gramów. Różnicy nie poczują osoby wykonujące tylko przysiady, ale u lekkiej kobiety trenującej podnoszenie ciężarów może być już to odczuwalne.

Wybieramy buty na Crossfit, do trójboju lub podnoszenia ciężarów

Zależnie od preferowanego rodzaju treningu powinniśmy rozglądać się za nieco innymi modelami. Warto wiedzieć, że w większości przypadków kupione buty do podnoszenia ciężarów będą nam służyć przez długie lata regularnych treningów, więc zaoszczędzone pieniądze na zakupie mogą nam się odbić czkawką w późniejszym okresie. Poniżej znajduje się pełna lista obecnie butów w konkretnych przedziałach wysokości pięty. Jeśli nie chce Ci się przeglądać listy, a dysponujesz dość dobrą mobilnością możesz skorzystać z moich sugestii poniżej:

Buty z niskim podbiciem: 0,5 – 0,6 cala

Tego typu buty używane są przede wszystkim przez osoby chcące kupić typowe buty do przysiadów ze sztangą z tyłu. Sporadycznie zdarza się zobaczyć dwuboistę dźwigającego w takich butach, jednak to raczej wyjątki od reguły. Dostępne buty z podbiciem w tym zakresie to:

Adidas Powerlift

buty do przysiadów adidas powerlift 5
Adidas Powerlift 5, foto producenta

Adidas Powerlift doczekał się niedawno 5 generacji. Buty oferują 0,6 cala efektywnego podbicia i należą do najpopularniejszych butów do przysiadu na rynku. Ten model jest trwały – nawet przy regularnym użytkowaniu można zakładać, że inwestycja w te buty to zakup na lata. Cena detaliczna została określona na 499 złotych dla 5 generacji, ale na szczęście można znaleźć je znacznie taniej. Jest to też but w przypadku którego bez obaw możemy kupić któryś ze starszych modeli – zarówno Powerlift 3 jak i 4 to udane konstrukcje, które posłużą przez lata. W chili pisania buty były dostępne na stronach:

  • Modivo.pl – od 349 zł za modele Powerlift 4 / 399 zł za modele Powerlift 5
  • Eobuwie.pl od 399 zł za czerwone Powerlift 5
  • Amazon.pl od 405 zł za czarne Powerlift 5
  • Adidas.pl w cenie detalicznej 499 złotych

Nike Savaleos

nike savaleos
Nike Savaleos – buty do przysiadów od Nike

Nike Savaleos to propozycja od największego konkurenta Adidasa dla osób, które szukają butów do podnoszenia ciężarów o niskim podbiciu. W tych butach pięta jest efektywnie podniesiona o niecałe 0,6 cala (0,59 mówiąc dokładnie), czyli bardzo podobnie jak w modelu Powerlift. Buty nie należą do najsztywniejszych, za to zdecydowanie są wygodne. Cena? Detaliczna została ustalona na poziomie 599 złotych, a w chwili pisania artykułu były dostępne w szerokiej rozmiarówce na stronie Nike.

Reebok Lifter PR II

Reebok Lifter PR II, buty do podnoszenia ciężarów oparte o konstrukcję modelu Nano

Budżetowe Liftery Reeboka oferują 15 milimetrów (ok. 0,6 cala) podbicia pięty. To but, którego konstrukcja w dużej mierze przypomina Nano, z wszystkimi zaletami i wadami tego rozwiązania. To jedne z najprzyjemniejszych w użytkowaniu butów do podnoszenia ciężarów dla osób z szerokimi stopami – ten model oferuje bardzo dużo miejsca na stopę. Z minusów należy wymienić słabą sztywność i dosyć wysoką wagę konstrukcji. Buty możemy jeszcze znaleźć za niecałe 300 złotych w niektórych sklepach na Ceneo oraz na Amazonie.

Inov-8 Fastlift 360

Buty do podnoszenia ciężarów Inov-8 są rzadkością na polskich podestach.

Buty Inov-8 są mało znane na polskim rynku, mimo że firma produkuje sprzęt wysokiej jakości od lat, a na zachodzie ich produkty są dobrze przyjęte. Buty tej firmy cechują się niską wagą i wysoką sztywnością, a co za tym idzie niestety również wysoką ceną. Nie inaczej jest w przypadku Fastliftów 360. Te ważące niewiele ponad 360 gramów (stąd nazwa) buty oferują 0,64 cala podbicia pięty i zostały wycenione na… 1100 złotych. Bardzo dużo, jednak przy pewnej dozie szczęścia możemy upolować te buty znacznie taniej na Amazon. W chwili pisania tego artykułu damski but w rozmiarze 37,5 był dostępny za 435 złotych, a kilka męskich rozmiarów za 770 złotych.

Buty z standardowym podbiciem

W tej grupie znajdziemy większość butów do podnoszenia ciężarów używanych na światowych podestach. Co ważne, produkuje je wiele różnych firm, tak tych “znanych” jak i mniej znanych, dzięki czemu jesteśmy w stanie znaleźć buty w niemal każdym budżecie. Zacznijmy od klasyków:

Nike Romaleos 4

Nike Romaleos 4 dostępne są w wielu kolorach. Edycja limitowana z Tokyo to obecnie wydatek powyżej 1000 złotych.

Jeden z najbardziej popularnych butów do podnoszenia ciężarów tak wśród zawodowców jak amatorów dwuboju. Po wpadce jakościowej z modelem 3, które dość szybko się zużywały, modele 3XD i 4 oferują trwałość adekwatną do swojej ceny. Podbicie 0,79 cala jest nieco powyżej “standardu”, ale nie jest to coś, co odczują znacząco osoby przyzwyczajone do dźwigania z podbiciem 0,75. Buty są bardzo sztywne, nieco cięższe od poprzednich modeli, ale w dalszym ciągu lżejsze od wspomnianych wcześniej w artykule Reeboków. Stworzone są z myślą o osobach o wąskich i średnich stopach – nie są przesadnie “ciasne”, ale jeśli mamy szerszą stopę, możemy nie czuć się w nich w pełni komfortowo. W rozmiarze 45 waga powinna kształtować się na poziomie około 570 gramów. Cena detaliczna wynosi obecnie około 950 złotych, jednak powinniśmy być w stanie znaleźć te buty nieco taniej. W chwili pisania artykuły ceny kształtowały się następująco:

Under Armour Reign Lifter

under armour reign lifter
Foto producenta

Pierwsze buty do podnoszenia ciężarów Under Armour to całkiem udana konstrukcja, która obecnie jest najbardziej opłacalnym wyborem w kategorii cena do jakości. Buty mają 0,77 cala podbicia i najlepiej sprawdzą się u osób o dosyć wąskiej stopie. But dobrze trzyma stopę, dość słabo oddycha (jest mocno zabudowany) i sprawia wrażenie bardzo solidnego. Cena detaliczna została ustalona na 999 złotych, ale realnie można go kupić za mniej niż 500 złotych w sklepie SportStyleStory (wymaga użycia kodu).

Adidas Power Perfect 3

Adidas Power Perfect 3 był w pewnym momencie dostępny w 6-8 różnych kolorach

Ten nieco niedoceniany model butów do podnoszenia ciężarów Adidasa ciągle funkcjonuje w cieniu jego bardziej znanych i rozpoznawalnych braci. Power Perfecty są solidnymi butami do podnoszenia ciężarów o efektywnym podbiciu wynoszącym 0,75 cala. Jako że model ten jest dostępny na rynku od 2018 roku, jest duża szansa znalezienia butów w cenie lepszej niż detaliczna. Na moment pisania artykułu cena detaliczna była ustalona na 649 złotych, a dostępność była ograniczona do serwisu producenta – Adidas.pl oraz pojedynczych aukcji Allegro.

Reebok Lifter PR III

Reebok Lifter PR III, foto producenta

Budżetowo wycenione buty do podnoszenia ciężarów ze stajni Reeboka oferują nieco ponad 18 milimetrów (0,7 cala) podbicia pięty, czyli mniej niż w większości konkurencyjnych konstrukcji, jednak oferują coś w zamian: niską cenę. Wycenione “detalicznie” na 429 złotych buty różnią się od poprzedniej generacji Lifterów PR wyższym podbiciem, niższą wagą i nieco większą sztywnością. Nadal jest to but przeznaczony raczej dla osób o szerokich stopach lub lubiących dużą ilość przestrzeni w butach. Obecnie dostępne głównie na Allegro i Amazonie.

Adidas Adipower Weightlifting 2

Adidas Adipower 2 – obecnie te popularne “buty do przysiadów” jeszcze można je znaleźć w wielu różnych kolorach

Druga generacja kultowych butów do podnoszenia ciężarów Adidasa wprowadziła kilka znaczących zmian w stosunku do pierwowzoru: materiałowy materiał wierzchni zamiast skóry oraz podniesiona nieco pięta, zwiększająca podbicie do 0,79 cala. To w dalszym ciągu jednak lekkie i solidne buty do podnoszenia ciężarów, które w dodatku obecnie możemy kupić w nieco lepszych cenach. Adidas wprowadził parę miesięcy temu do sprzedaży 3 generację tego modelu, przez co “dwójki” możemy znaleźć w atrakcyjnych cenach. Cena detaliczna w momencie wypuszczenia na rynek kształtowała się na poziomie około 799 złotych, a obecnie te buty znajdziemy za:

Buty z wysokim podbiciem – powyżej 0,8 cala

W ostatnich latach buty z wysokim podbiciem pięty stały się bardziej popularne. Wraz z upowszechnieniem się Crossfitu, wiele osób zaczęło swoją przygodę z podnoszeniem ciężarów w późniejszym wieku i gorszą niż optymalną mobilnością. Z myślą o nich producenci przygotowali buty o wysokim podbiciu, które pomagają zniwelować ewentualne braki w mobilności. Co ciekawe, wyższe podbicie nie idzie za wyższą ceną – wiele oferowanych modeli kupimy taniej, aniżeli buty o “standardowej” wysokości pięty.

Adidas Adipower Weightlifting 3

Buty do podnoszenia ciężarów Adidas Adipower 3 – zdjęcie producenta

Trzecia generacja butów do podnoszenia ciężarów Adidasa zapewnia podniesienie pięty o 22 milimetrów (0,86 cala), czyli o 2 mm wyżej niż model drugiej generacji. W porównaniu do poprzednika but został nieco zwężony, przez co będzie dawał wrażenie większej sztywności i stabilności osobom o wąskich stopach, jednak może okazać się problematyczny jeśli mamy szerszą budowę stóp. Konstrukcyjnie zmiany dotknęły wierzchniego materiału, który po raz kolejny został zmieniony na taki, który w 50% pochodzi z recyklingu. Cena detaliczna buta została ustalona na 999 złotych, jednak w momencie pisania artykułu pełna rozmiarówka tego buta była dostępna za niecałe 630 złotych na Modivo.pl.

Sporadycznie pojawiają się promocje na ten but na stronie Adidas.pl – na koniec marca był przez moment dostępny za 599 złotych.

Reebok Legacy Lifter 2

Moje prywatne Reebok Legacy Lifter 2, po dwóch latach użytkowania nadal są w dobrej “formie”..

Topowe buty do ponoszenia ciężarów Reeboka oferują niecałe 2 milimetry wyższe podniesienie pięty aniżeli wspomniane wcześniej Romaleosy i 3 mm wyższe niż “standardowe” 0,75 cala. Z podbiciem 0,86 cala nawet osoby o niezbyt wybitnej mobilności będą w stanie wykonać głęboki przysiad ze sztangą. Buty są uszyte z myślą o osobach o średniej szerokości stopy. Jakość wykonania butów jest wysoka – po dwóch latach regularnego używania moje buty nadal wyglądają praktycznie jak nowe. Sztywność butów jest na dobrym poziomie, jednak do najsztywniejszych w kategorii nieco brakuje. Cena detaliczna w momencie wprowadzenia była ustalona na poziomie 699 złotych, obecnie jednak trudno znaleźć ten but w krajowych sklepach i największe szanse na sukces mamy przeszukując OLX.

Na stronie Reeboka obecnie znajdziemy – Legacy Lifter III – jednak na chwilę obecną nie miałem żadnego kontaktu z tymi butami, i trudno wyrobić jakąkolwiek opinię.

Core Weightlifting Shoes

Tanie buty do przysiadów od Core mogą być dobrym pomysłem dla osób o mocno ograniczonej mobilności, ćwiczących rekreacyjnie

Budżetowe buty o wysokim podbiciu, w naszym kraju dostępne głównie przez Amazon. Efektywne podbicie pięty o około 24 mm (około 0,9 cala) jest jednym z najwyższych dostępnych w butach produkowanych seryjnie. Cena nieprzekraczająca 369 złotych jest niewątpliwie atrakcyjna, jednak trzeba wziąć poprawkę na to, że jest to raczej but dedykowany osobom ćwiczącym rekreacyjnie, i może nie okazać się dość solidny dla tych, którzy regularnie będą wykorzystywać te buty do treningów dwubowjowych.

Do-Win Classic Lifter

Chińskie buty do podnoszenia ciężarów, które cechuje zróżnicowana wysokość podbicia pięty zależna od rozmiaru. O ile w przypadku mniejszych butów otrzymujemy buty o podbiciu 0,7-0,8 cala, o tyle w największych rozmiarach podbicie wynosi ponad 0,9 cala. Niestety but ten jest niedostępny w Polsce – można go zamówić w Europie ze strony Rogue, czas oczekiwania na przesyłkę to około 14-20 dni.

Adidas Leistung II

Adidas Leistung II był przez długi czas topowym butem do podnoszenia ciężarów od Adidasa.

Archiwalny model Adidasa, nieprodukowany od około 3 lat. Czasami można natrafić jeszcze na te buty w sklepach. Cechują się bardzo wysokim podniesieniem pięty – efektywnie o 1 cal (25,4 mm), oraz wiązaniem BOA – znanym między innymi z butów snowboardowych. Ten rodzaj wiązania miałem w moich pierwszych butach do podnoszenia ciężarów – Adidas Drehkraft – i nie sprawiał żadnych problemów w użytkowaniu.

Umieszczone w artykule linki mają charakter afiliacyjny. Fitnessowy.NET może otrzymać prowizję od zakupów dokonanych za ich pośrednictwem, to z kolei sprawia że serwis jest pozbawiony reklam i darmowy. Inne metody wsparcia działania strony opisane są w zakładce “wsparcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować