Jazda na łyżworolkach jest popularnym sposobem spędzania wolnego czasu, jednak poza aspektem rozrywkowym i społecznym – w końcu najprzyjemniej się jeździ w towarzystwie – pozwala na spalenie zbędnych kalorii. Trzeba przyznać, że jest to sposób całkiem skuteczny – ważąca 55 kg dziewczyna jest w stanie spalić nawet około 1000 kcal w ciągu godziny – pod warunkiem oczywiście, że jedziemy wystarczająco szybko 😉
Ile kalorii spalimy na rolkach?
Ilość spalonych kalorii podczas jazdy na rolkach jest uzależniona od trzech czynników: prędkości, czasu spędzonego na ćwiczeniu i naszej wagi. Poniżej znajduje się tabela z orientacyjnymi wartościami kalorycznymi dla wybranych prędkości i wagi rolkarza.
13 km/h | 15 km/h | 18 km/h | 21 km/h | 23 km/h | 26 km/h | |
85kg | ||||||
Na ilość spalonych kalorii w trakcie jazdy wpływa między innymi: wielkość kółek w rolkach (tabela jest adekwatna dla najpopularniejszych rozmiarów – 72-78 mm), opory toczenia, rodzaj powierzchni po której się poruszamy, a także ukształtowaniu terenu po którym jeździmy. Paradoksalnie, najprawdopodobniej na niższej jakości rolkach, poruszając się tą samą prędkością co rolkarz na lepszym sprzęcie spalimy więcej kalorii – jednakże okupimy to nieporównywalnie niższym komfortem jazdy.
Rolki – jakie kupić?
Wybierając rolki musimy się przede wszystkim zastanowić jak często, i w jaki sposób będziemy je wykorzystywać. Czy będzie to typowa jazda rekreacyjna czy też pójdziemy bardziej w kierunku jazdy szybkiej lub też agresywnej (street, skateparki). Ważny jest również budżet, w którym dobrze znaleźć miejsce również na kask i ochraniacze.
Rolki do jazdy rekreacyjnej
Rolki tego typu cechują się wielkością kół w przedziale 72-84 mm (im większe koła tym szybsze, ale też mniej zwrotne są dane rolki) i twardością kół w zakresie 78 do 85A. Im wyższy indeks twardości tym kółka będą mniej komfortowa, jednak będą cechowały się lepszą trwałością. Optymalnym wyborem wydają się rolki z kółkami o twardości w zakresie 80 do 82A, które będą cechowały się przyzwoitym komfortem jazdy i dobrą trwałością.
Kolejnym aspektem jest rozmiar. Na rynku dostępne są zarówno rolki z regulowanym butem (są to głównie budżetowe modele), które pozwalają dopasować je w zakresie kilku rozmiarów buta, jak i takie, które są dedykowane konkretnemu rozmiarowi stopy. Rolki o stałym rozmiarze buta zwykle cechują się lepszym trzymaniem stopy i większym komfortem użytkowania (choć nie jest to reguła), jednak w przypadku dysponowania ograniczonym budżetem warto rozważyć regulowane rolki wybranych producentów. Jeśli decydujemy się na zakup rolek o stałym rozmiarze buta – należy zwrócić uwagę na podawaną przez producenta długość wkładki.
Ważnym elementem rolek jest również płoza. Standardowo dostępne są rolki z płozami aluminiowymi, kompozytowymi/plastikowymi oraz – rzadziej spotykanymi – magnezowymi. Płozy plastikowe spotykamy w najtańszych modelach rolek oraz w rolkach do jazdy agresywnej. Płozy aluminiowe i lepszej jakości kompozyty a także płozy magnezowe to domena rolek fitness/rekreacyjnych.
Rolki do jazdy szybkiej
Tego typu konstrukcje cechuje duży rozmiar koła (90-110 mm) oraz charakterystyczny, obniżony profil buta. Rolki tego typu mają ograniczoną zwrotność, jednak rekompensują to wysokimi prędkościami maksymalnymi oraz łatwością wykonywania “dużych przebiegów”. Ze względu na trudniejsze “prowadzenie” nie są to jednakże konstrukcje dla początkujących rolkarzy – gorsza zwrotność oraz duże szybkości które tutaj przychodzą z łatwością mogłyby okazać się zgubne.
Rolki należące do tej grupy nie są tanie – najtańsze, rozsądne modele to wydatek rzędu blisko tysiąca złotych.
Rolki do jazdy agresywnej
Tą grupę rolek można podzielić na dwie podgrupy: Freestyle/Urban oraz Street. W przypadku pierwszej grupy mamy do czynienia z wygodnymi rolkami, które jednakże osadzone są na mniejszych kółkach i o konstrukcji sprzyjającej wykonywaniu efektownych ewolucji czy jeździe slalomowej. Druga grupa to rolki które najlepiej sprawdzą się w skateparku czy podczas wykonywania ewolucji z wykorzystaniem murków, poręczy i innych “przeszkód ulicznych”. Tego typu rolki nie sprawdzą się w jeździe rekreacyjnej – będą zdecydowanie zbyt niewygodne ze względu na zastosowanie małych, twardych kółek.
Sklep stacjonarny czy Internet?
Kupowanie rolek przez Internet ma jedną wielką zaletę – jesteśmy w stanie zaoszczędzić całkiem pokaźną sumę, zwłaszcza jeśli wybieramy wśród droższych modeli. O różnicach cenowych można się przekonać przeglądając np. rolki na Ceneo czy Allegro. W przypadku modeli firm takich jak Rollerblade, K2 czy Roces różnice siegają nawet 400 złotych w stosunku do cen detalicznych.
W przypadku tańszych rolek – tych kosztujących 100-200-250 złotych różnica w cenie między sklepem internetowym a stacjonarnym jest niewielka, i komfort związany z możliwością przymierzenia rolek czyni taki zakup w lokalnym sklepie wartym rozważenia, tym bardziej że sklepy stacjonarne często mogą zaoferować również konkurencyjne ceny. Na terenie Katowic mogę śmiało polecić sklep Snow4Life którego ofertę rolek można sprawdzić na łamach ich sklepu internetowego.
Artykuł można znaleźć wpisując:
- ile kalorii spalę na rolkach?
- rolki ile kalorii?
- jakie rolki kupić?
1 comment
Jazda na rolkach to fajny sposób na trening i faktycznie przy jeździe z średnią prędkością powyżej 20 km/h mozna się fajnie zmęczyć. Oczywiście żeby jeździć z taką prędkością potrzebne są odpowiednie rolki. Jak ktoś lubi jeździć na rolkach i traktuje to jako bardziej intensywny trening to warto wydać więcej i kupić porządne rolki K2, Rollerblade czy Powerslide