O tym, że kofeina w odpowiedniej dawce pobudza nie trzeba nikogo przekonywać. Jak jednak wygląda efekt stosowania kofeiny w porównaniu z pobudzeniem, jakie wywołuje wieloskładnikowa przedtreningówka? Polscy badacze od lat prowadzą badania nad efektami kofeiny w konteście wpływu na trening, a teraz grupa porównała działanie kofeiny z jedną z popularnych przedtreningówek.
Przedtreningówka vs kofeina: przedmiot badania
Celem przeprowadzanego badania jest ocena skuteczności wieloskładnikowego suplementu przedtreningowego zawierającego kofeinę, beta-alaninę, jabłczan L-cytruliny, alfa-ketoglutaran argininy, L-taurynę, L-tyrozynę i kofeinę w porównaniu z zastosowaniem identycznej dawki bezwodnej kofeiny bez dodatkowych substancji wspomagających. Dawkę kofeiny ustandaryzowano na 6 mg na każdy kilogram masy ciała uczestnika badania.
Na podstawie wyciskania na ławce oceniano między innymi wpływ na wytrzymałość, pobudzenie i ocenę postrzeganego wysiłku (w skali RPE).
W badaniu wzięła udział grupa piętnastu trenujących siłowo mężczyzn, ważących przeciętnie 83,92 ± 8,95 kg i mająca średnio 5,6 ± 3,38 lat doświadczenia treningowego. Uczestnicy przetestowali swoje wyciskanie wykonując pracę na ciężarze równy swojemu rekordowi na 10 powtórzeń (obciążenie 79,01 ± 12,13 kg). W sposób naprzemienny uczestniczyli w dwóch sesjach treningowych, w których nie znali kolejności podawania suplementów: albo otrzymywali przedtreningówkę zawierającą kofeinę, albo samą kofeinę. Oprócz testu sprawdzającego wyciskanie na ławce, przed i po treningu uczestnicy musieli wypełnić kwestionariusze dotyczące kwestii psychologicznych (postrzeganej intensywności etc).
Szczegóły dotyczące protokołu treinngowego można znaleźć w pełnym tekście badania opublikowanym (w języku angielskim) tutaj: link
Wyniki badania
Pod względem wykonywanej pracy lepiej objętość powtórzeń wyciskania na ławce była większa po suplementacji bezwodną kofeiną niż po podaniu suplementu przed treningowego. Nie stwierdzono różnic w pomiarach psychologicznych. Wyniki te wskazują, że suplementacja za pomocą bezwodnej kofeiny jest skuteczniejsza, niż za pomocą suplementów wieloskładnikowych, oczywiście pod względem efektu pobudzenia i wykonanej na treningu pracy. Jest też zdecydowanie tańsza – średni koszt porcji 200mg substancji aktywnej to dla kofeiny bezwodnej w proszku zaledwie 5 groszy (!) za porcję, a w przypadku kofeiny w tabletkach – 25 groszy za porcję. W przypadku testowanych przedtreningówek, średni koszt wynosił przeciętnie 2.52 ± 1.41 zł za porcję dla produktów krajowych i 3.63 ± 1.78 zł za porcję dla produktów importowanych.
Warto jednak pamiętać, iż część z substancji aktywnych obecnych w przedtreningówkach (takich jak np. kreatyna) posiada udowodnioną skuteczność w budowie siły i masy mięśniowej, jednak wymaga regularnego stosowania. Jeśli jednak zależy nam wyłącznie na pobudzeniu przed treningiem siłowym, kofeina bezwodna wydaje się ekonomicznym i skutecznym rozwiązanie,.