Lu Xiaojun – biografia

lu xiaojun
Lu Xiaojun. Fot P.Furness

Lu Xiaojun to chiński zawodnik podnoszenia ciężarów, zaliczany do najlepszych ciężarowców wszechczasów. W trakcie swojej kariery zdobył wiele medali olimpijskich, ustanowił rekordy świata i był wzorem dla aspirujących ciężarowców na całym świecie. Informacja o przyłapaniu go na dopingu, która obiegła świat w grudniu 2022 roku była szokiem dla fanów podnoszenia ciężarów z całego świata. Szokiem była nie tyle wiadomość o stosowaniu środków dopingujących – po wielu skandalach w świecie podnoszenia ciężarów kibice się już do tego przyzwyczaili – a to, że przyłapano go na stosowaniu…EPO. Erytropoetyna dotychczas była kojarzona z dopingiem kolarskim i innymi sportami wytrzymałościowymi, Przyjrzyjmy się biografii tego utytułowanego ciężarowca.

Młode lata i pierwsze sukcesy

Lu Xiaojun urodził się w 1984 roku w prowincji Hubei w Chinach. Swoją karierę w podnoszeniu ciężarów rozpoczął w wieku zaledwie 13 lat, i po dwóch latach został przez swojego ówczesnego trenera oddelegowany do drużyny prowincjonalnej. W 2003 roku został włączony do Chińskiej kadry narodowej, z którą trenował przez 3 lata. Pierwsze sukcesy na zawodach seniorskich odniósł w 2008 roku, kiedy to startując w kategorii do 77 kilogramów zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Azji w Podnoszeniu Ciężarów. To właśnie tę kategorią Lu miał zdominować w kolejnych latach.

Lu Xiaojun w 2015 roku

Okres mistrzowski

W kolejnej dekadzie zdobył 2 złote medale olimpijskie (Londyn 2012 i Rio de Janeiro 2016) oraz 3 złote i jeden srebrny medal mistrzostw świata tej kategorii, ustanawiając po drodze szereg rekordów świata.

W 2018 roku, po zmianie kategorii wagowych przez IWF, Lu przeszedł do startów w kategorii wagowej do 81 kilogramów. Mistrzostwa Świata z lat 2018 i 2019 wygrał, kończąc ze złotymi medalami i rekordami świata. Podobnie udany okazał się start w Tokyo, w przesuniętych o rok przez pandemię Covid Igrzyskach Olimpijskich. Udało mu się zdobyć swój trzeci złoty medal, wygrywając zarówno podrzut jak i rwanie i ustanawiając nowe rekordy olimpijskie.

Jeden z wielu rekordów Lu Xiaojun

Przyłapanie na dopingu

Lu Xiaojun został tymczasowo zawieszony po negatywnym wyniku analizy próbek pobranych przez WADA 30 października 2022 r. Lu oświadczył, że jest niewinny, stwierdzając, że nigdy nie oszukiwał przez całą swoją 24-letnią karierę w podnoszeniu ciężarów i planuje udowodnić swoją niewinność. Próbka dała wynik pozytywny na obecność erytropoetyny (EPO), substancji zakazanej na liście Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). 

Wpływ na podnoszenie ciężarów

Lu Xiaojun, obok zawodników takich jak Dmitry Klokov, Clarence Kennedy czy Ołeksij Torochtij (Torokhtyi) wpłynął na spopularyzowanie dwuboju. Jest podziwiany za perfekcyjną technikę, niesamowitą siłę i mobilność. Wraz z innymi chińskimi ciężarowcami pomógł rozpowszechnić podrzut wykonywany “do siadu” (Squat Jerk). Jego zdolność do utrzymania wysokiej dyspozycji sportowej przez długie lata (ostatni medal olimpijski zdobył w wieku 37 lat!) jest podziwiana przez amatorów dźwigania na całym świecie. Niektóre z jego filmów treningowych były wyświetlane ponad milion razy!

Jeden z wielu filmów motywacyjnych z Lu Xiaojun
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować