Multiwitaminy obecne są na rynku od wielu lat. Któż z nas nie dostał nigdy od rodziców czy babci rozpuszczonej, kwaśnej multiwitaminy i nie skrzywił przy tym twarzy? Suplementy te w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne tak ze względu na korzyści zdrowotne, jak i atrakcyjność cenową tego rozwiązania. Kupno jednego „kompleksu” wielowitaminowego zawsze jest znacznie tańsze, niż kupowanie każdej z witamin i minerałów z osobna. Przyjmowanie suplementu multiwitaminowego może pomóc utrzymać ogólny stan zdrowia, zapobiec niedoborom witamin, a nawet poprawić wyniki sportowców oraz poprawić naszą regenerację. Podobnie jak w przypadku niemal każdego suplementu, istnieją zarówno potencjalne korzyści, jak i wady takiego rozwiązania.
Zalety multiwitamin
W wielu przypadkach regularne przyjmowanie suplementu multiwitaminowego może pomóc w wypełnieniu luk odżywczych w diecie. Dobrej jakości suplement dostarczy Ci niezbędnych witamin i minerałów, których z jakiegoś powodu może zabraknąć w Twojej diecie. Wiele dedykowanych sportowcom multiwitamin zapewnia także dodatkowe składniki odżywcze, których może brakować w niektórych pokarmach. Przykładowo, w dedykowanych sportowcom pakietach witaminowych takich jak Animal Pak czy Sci-tec Multi Pro Plus znajdziemy poza podstawowymi witaminami i minerałami także kapsułki z olejem rybim, ekstraktami z roślin czy koenzymem Q10. Co ważne dotychczas prowadzone badania naukowe wskazują, że nawet wieloletnia suplementacja multiwitaminowa jest bezpieczna[1] – przynajmniej w przypadku kompleksów witaminowych, w których maksymalne stężenie składników wynosiło nie więcej niż 100% rekomendowanego dziennego spożycia.
Badania wykazały, że spożywanie multiwitamin pomaga zmniejszyć ciśnienie krwi[2] oraz poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Z kolei inne badania wykazały, że przyjmowanie suplementu multiwitaminowego może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów[3]. Dodatkowo, przyjmowanie multiwitaminy może pomóc poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko niektórych infekcji, przynajmniej w przypadku osób młodych i w średnim wieku[4].
Przyjmowanie kompleksów witaminowych może być korzystne także dla osób aktywnych, wpływając na poprawę wyników sportowych i zmniejszenie odczuwania zmęczenia. Wynika to z faktu, że sportowcy mają zdecydowanie wyższe wymogi w zakresie niektórych witamin i minerałów, przez co często zdarzają się niedobory – mimo zbilansowanej, zdrowej diety. Jedno z badań mówi nawet o niedoborze witaminy D u aż 90% aktywnych sportowców[5], a inne wskazują na możliwe niedobory także innych witamin rozpuszczalnych w wodzie.
Jakie są wady multiwitamin?
Pomimo wielu korzyści płynących z przyjmowania multiwitamin, istnieją również pewne potencjalne wady, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem. Trzeba mieć np. na uwadze fakt, że przyjmowanie multiwitamin może czasami prowadzić do ich nadmiaru w naszym organizmie, co może powodować negatywne skutki zdrowotne. Dodatkowo, multiwitaminy mogą zakłócać wchłanianie niektórych leków, w tym niektórych antybiotyków, leków przeciwdrgawkowych i leków rozrzedzających krew.
Warto też wziąć pod uwagę fakt, że faktyczne korzyści z przyjmowania suplementów multiwitaminowych zauważą przede wszystkim osoby, które cierpią na ich niedobory. Jeśli dostarczamy potrzebne składniki odżywcze z diety, nasza „forma” sportowa nie ulegnie widocznej poprawie.
Jak wybrać odpowiednią multiwitaminę?
Najlepszą drogą jest wybranie się na badania krwi i sprawdzenie, czy cierpimy na jakieś deficyty wymagające uzupełnienia i dobranie witaminy pod te potrzeby. Jako że w naszym kraju jednak rzadko zaglądamy dobrowolnie do lekarza i zdecydowanie zbyt mało się badamy, to zakładam że większość z czytających nie wybierze się do punktu pobrań tylko dlatego, że chce kupić suplement diety. Jeśli ma to być Twoja pierwsza lub jedna z pierwszych multiwitamin, możesz zacząć od rozpuszczalnych tabletek typu Plusssz. Produkty tego typu nie zawierają „końskich dawek” witamin – wszystko mieści się w zakresie 15-100% RDA, co minimalizuje ryzyko przedawkowania danych substancji.
Jeśli jesteś aktywnym sportowcem, masz duże wymogi odnośnie witamin, możesz spróbować produktu typu Scitec Mega Daily One gdzie dawki witamin i minerałów są znacznie większe, jednak dalej w ilościach zdecydowanie poniżej tych, które mogą wykazać jakąkolwiek toksyczność. Rozwiązania „saszetkowe”, czyli multipaki witaminowe, to propozycja dedykowana głównie najciężej trenującym kulturystom i innym bardzo obciążającym swoje ciała sportowcom. Nie są to jednak – moim zdaniem – rozwiązania które można stosować przez dłuższy czas w roku. Osobiście sięgam po Scitec Multi Pro Plus w okresie od listopada do marca, kiedy wypada u mnie czas najcięższych treningów siłowych. W pozostałych miesiącach roku albo sięgam po wspomniany Daily One, lub nie stosuję żadnych preparatów multiwitaminowych (latem).
Podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc, przyjmowanie suplementu multiwitaminowego może okazać się korzystne dla dużej części społeczeństwa. Efekty suplementacji zobaczą zwłaszcza osoby z pewnymi ograniczeniami dietetycznymi lub alergiami pokarmowymi. Nawet jeśli nie jesteśmy przekonani co do suplementów multiwitaminowych, w okresie jesienno-zimowym należy bez wątpienia sięgnąć po suplementację witaminy D3, której deficyt dotyczy niemal każdego.
Na koniec pamiętaj, że najlepszą drogą jest zrobienie badań krwi przed sięgnięciem po suplementację. Takie badania, poza samym wykryciem deficytów, mogą stanowić „wczesne ostrzeganie” przed wszelkiego rodzaju poważniejszymi chorobami.
Linki prowadzące do Amazon i Ceneo mają charakter afiliacyjny. Serwis Fitnessowy.NET otrzymuje prowizję od kliknięć lub sprzedaży, co pozwala utrzymać stronę w pełni darmową i bez uciążliwych reklam.