Ruszyły promocje na rowery: jak nie wkopać się na minę?

promocje na rowery - 2023
Swój obecny rower upolowałem na posezonowych wyprzedażach w ubiegłym roku

Koniec lata i początek jesieni to zwykle najlepszy moment na zakup nowych dwóch kółek. Mamy w tym momencie z jednej strony duże promocje na rowery i spore przeceny, a z drugiej – kolekcje jeszcze nie są mocno przebrane, dzięki czemu w dalszym ciągu mamy w czym wybierać. Promocje na rowery bywają kuszące, warto jednak pamiętać o kilku zasadach by nie wkopać się na przysłowiową minę. W końcu źle wybrany rower zamiast dać nam radość z jazdy, może być powodem frustracji i zniechęcenia do jazdy. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci dokonać zakupu świadomie, a zakupiony sprzęt będzie Cię cieszył na długie lata.

1. Dobierz właściwy rower do swoich potrzeb

Kupując rower powinniśmy wybrać sprzęt dostosowany do terenu po którym będzie jeździł, oraz do naszej sylwetki i możliwości tak fizycznych jak i finansowych. Popularne w ostatnim czasie rowery gravelowe mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób mieszkających na terenach podmiejskich, chcących jeździć po okolicznych lasach i polach, ale już niekoniecznie sprawdzi się u osób pragnących jeździć w górach. Podobnie, jeśli planujemy jeździć głównie w mieście lub też wyłącznie po asfaltach, tego typu rower może nie być najlepszym wyborem. Gravel to także nie jest dobry wybór, jeśli nie dysponujemy dużym budżetem – tanie rowery tego typu mocno odstają komfortem jazdy od rowerów górskich (hard tail) na kołach 29 cali.

Jeśli chcesz kupić swój pierwszy rower po latach, a nie wiesz na co się zdecydować – możesz zacząć od kupna roweru hard tail (z amortyzatorem wyłącznie z przodu) na kołach 29 cali. Tego typu rower pozwoli na sprawną jazdę po mieście i na podmiejskich ścieżkach, pozwoli na okazjonalny wypad w góry, a wyprostowana sylwetka powinna pozwolić na wygodne pokonywanie kilometrów. Ten rodzaj rowerów zwykle oferuje także najlepszy stosunek ceny do jakości. W okresie trwających promocji jesteśmy w stanie kupić markowy rower na dobrym osprzęcie w cenie nieprzekraczającej 5 tysięcy złotych.

DSC 1247
Kupując rower dobierz go do faktycznych potrzeb – ja zdecydowałem się na rower full o małym skoku, który dobrze sprawdza się na naturalnych górskich szlakach. Ani miasto, ani bike parki nie są jednak jego mocną stroną

2. Wybierz odpowiedni rozmiar ramy

Bardzo często można spotkać osoby jeżdżące na rowerach niedopasowanych do swojej budowy ciała – zbyt dużych lub zbyt małych. Mam wrażenie, że część osób z jakiegoś nieuzasadnionego powodu boi się ram w rozmiarze S i XS w rowerach, i kupuje sprzęt „rozmiar większy”. Tymczasem gdy kupimy zbyt duży rower, wysoki i długi, mamy bardzo niewiele możliwości dopasowania go do naszej sylwetki. Łatwiej możemy wykonać „powiększenie” przymałego roweru (przez wydłużenie mostka, wyciągnięcie sztycy i poszerzenie kierownicy) aniżeli „zmniejszenie” roweru o rozmiar zbyt dużego.

Warto przy tym sugerować się tabelami dostarczonymi przez producentów rowerów – wszystkie większe marki, takie jak Trek, Giant, Specialized, podobnie jak i polscy producenci Kross lub Romet przygotowują tabele rozmiarów, pomagającą w wyborze odpowiedniego roweru do swojego wzrostu.

3. Markowe rowery – lepsza gwarancja

Jeśli zdecydujesz się kupić rower Trek, Giant, Specialized czy też innego uznanego producenta, możesz liczyć na dobrze działający serwis gwarancyjny. Pamiętam jak kupowałem mój pierwszy „dobry” rower MTB – zdecydowałem się wtedy na konstrukcję marki Northtec, skuszony dobrym osprzętem i niską ceną. Niestety po miesiącu w amortyzatorze przednim pojawił się luz na tulejach. Kiedy udałem się do serwisu usłyszałem od sprzedawcy że to na pewno wina nadmiernego użytkowania (w końcu jeździłem tym rowerem do pracy) i w sumie to gwarancja była do bramy, a teraz to już się nie znamy. To było zupełnie inne podejście niż wspomnianego wcześniej Trek’a, który nie robił żadnych problemów z wymianą obręczy która po całym sezonie jazdy w górach zaczęła się delikatnie rozwarstwiać. Podobnie kontakt z serwisem obecnie użytkowanego przeze mnie Giant’a mogę określić jedynie jako dobry.

bicycle outdoor and person on a bike ride with mo 2023 04 20 19 06 45 utc
Rowery Gravelowe świetnie sprawdzają się na podmiejskich szutrach i dobrze radzą sobie na asfaltowej nawierzchni. Niestety są w dalszym ciągu dość drogie.

4. Uważaj na podejrzanie niskie ceny

W przypadku wyprzedaży posezonowych, standardowo możemy liczyć na obniżki cen o 20-35% w stosunku do cen detalicznych. Większe obniżki, szczególnie w nieznanych nam bliżej sklepach internetowych, powinny być bodźcem do weryfikacji prawdziwości sklepu. W tym celu dobrze zajrzeć do regulaminu, sprawdzić kto jest operatorem sklepu internetowego i czy podane dane firmowe są prawdziwe. Oprócz tego trzeba sprawdzić używane bramki płatności – czy są to marki znane w Polsce, a przede wszystkim – czy linki kierują do prawdziwych stron, a nie kopii podstawionych przez hakerów. Weryfikację możemy także zrobić np. w stronie ScamAdviser, która ocenia poziom zaufania dla witryny.

5. Poszukaj pomocy specjalistów

Jeśli kupujesz swój pierwszy rower od wielu lat, możesz chcieć sięgnąć o pomoc pracowników sklepu rowerowego. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, jeśli podamy nasze wymagania oraz budżet jakim dysponujemy, pracownik pomoże nam wybrać najlepszy sprzęt do naszych potrzeb. Jeśli decydujemy się na zakup przez Internet, w mailu do sklepu powinniśmy podać dodatkowo swój wzrost oraz – najlepiej – długość nogi mierzoną po wewnętrznej stronie uda. Podanie tych informacji pomoże dobrać odpowiednią wielkość ramy do Twojej budowy ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować