SmartGym Pro dla studia treningu personalnego i klubu fitness

SmartGym Pro w studiu treningu personalnego

Otwieranie swojego studia treningu personalnego czy własnego klubu fitness może być nie lada wyzwaniem i spędzać sen z powiek przez długie tygodnie. Wiem o tym z własnego doświadczenia – w końcu nie tak dawno, bo w 2020 roku, otwierałem własne studio – LIFT Strength & Conditioning. Osoby mające ten krok przed sobą, są w tej chwili w zdecydowanie lepszej sytuacji niż ja byłem 3 lata temu. Otwierając się w szczycie pandemii zmagałem się z niedostępnością sprzętu treningowego, brakami materiałów budowlanych oraz wieloma innymi problemami, z którymi – na szczęście – obecni inwestorzy zmagać się nie będą musieli. Rynek fitness w tym czasie również się znacznie rozwinął, i pojawiły się – także w Polsce – urządzenia które mogą znacząco obniżyć koszt uruchomienia studia treningu personalnego. W tym artykule przyjrzę się możliwościom, które daje testowany kilka miesięcy temu na łamach portalu SmartGym Pro marki ViSHAPE obecnym i przyszłym właścicielom studiów treningowych oraz klubów fitness.

SmartGym Pro marki ViSHAPE w telegraficznym skrócie

Stacja treningowa SmartGym Pro została wprowadzona na polski rynek stosunkowo niedawno – niecały rok temu – przez firmę VIDIS SA. Jest to nowoczesna, wielofunkcyjna stacja treningowa, która za pomocą odpowiednio zaprogramowanych silników symuluje założone obciążenie. Urządzenie pozwala na pracę z maksymalnym obciążeniem 120 kilogramów (w przypadku pracy wykorzystującej oba cięgna linek), w jednym z trzech zdefiniowanych trybów: ekscentrycznym, standardowym i izokinetycznym. Stacja zapewnia możliwość precyzyjnej regulacji obciążenia z dokładnością do 0,5 kg. Sam sposób emulacji obciążenia jest zaskakująco dobry, i nawet przy wysokich założonych obciążeniach wynosi nie więcej niż 2-3% deklarowanego ciężaru (przyjrzałem się temu szczegółowo w teście, który można przeczytać tutaj).

Dokładność “symulowanego” obciążenia nie budzi żadnych zastrzeżeń

Za pomocą stacji treningowej SmartGym Pro możemy wykonywać klasyczny trening siłowy, jak i trening siłowo-kondycyjny oraz rehabilitacyjny. W trakcie pracy z urządzeniem bez problemu wykonamy ruchy takie jak martwy ciąg, przysiad ze sztangą – tak przedni jak i tylny, różne warianty wyciskania czy wiosłowania. Producent oferuje możliwość kupna stacji treningowej w zestawie z  regulowaną ławką do ćwiczeń , oraz zapewnia dostęp do personalizowanej aplikacji treningowej z bazą ćwiczeń i planów treningowych.

Co ważne urządzenie jest lekkie, przenośne i zajmuje mało miejsca tak w formie rozłożonej jak i złożonej, a zużycie prądu jest niewielkie i nie będzie odczuwalne na rachunkach.

Dlaczego SmartGym Pro może być świetnym pomysłem jako wyposażenie studia treningu personalnego

Myśląc o otwarciu swojego studia treningowego pierwszym aspektem o którym myślałem była jego powierzchnia i konieczne wyposażenie. Pierwszy lokal jaki oglądałem miał 45 m2 powierzchni – czyli tyle, co przeciętne dwupokojowe mieszkanie – i mimo swojej atrakcyjnej lokalizacji i niewielkich nakładów koniecznych na jego przystosowanie do funkcji treningowych musiałem z niego zrezygnować. Powód był prozaiczny – po odjęciu koniecznej przestrzeni na szatnię i prysznice, oraz wydzieleniu strefy wejścia nie pozostawało na trening więcej niż 20 metrów kwadratowych. To powierzchnia wystarczająca może dla studia EMS, ale ja nie chciałem trenować ludzi “pod napięciem”, tylko wykonywać z nimi trening siłowy i funkcjonalny. Mając do dyspozycji 20 metrów kwadratowych na trening nie było najmniejszych szans na zmieszczenie tam sztang, obciążeń i hantli – sam sprzęt zająłby większość dostępnego miejsca, a trzeba się jeszcze w tym studiu poruszać. Ostatecznie otworzyłem studio treningowe w gorszej lokalizacji, w lokalu o powierzchni 150 metrów kwadratowych, który generuje koszty kilkakrotnie wyższe niż ponosiłbym w przypadku małego studia treningowego.

smartgym pro wiosłowanie
Stacja umożliwia wykonywanie niemal każdego ćwiczenia treningu siłowego, zajmując przy tym niewiele miejsca

Z perspektywy trenera personalnego, który planuje otwarcie własnego studia, koszty inwestycji w adaptację miejsca, sprzęt, i późniejsze utrzymanie swojego miejsca treningowego mają pierwszorzędne znaczenie. To właśnie one decydują o rachunku ekonomicznym tak otwarcia, jak i utrzymania studia treningowego w danej lokalizacji. Stacja treningowa SmartGym Pro pozwala zminimalizować te koszty na początku, pozwalając na wykonywanie treningów funkcjonalnych na naprawdę niewielkiej powierzchni. Sam nakład finansowy związany z zakupem stacji nie różni się od kosztów zakupienia hantli i sztangi olimpijskiej o podobnych możliwościach treningowych, a oszczędność miejsca – stacja po rozłożeniu zajmuje około 2m2 – ma niebagatelne znaczenie.

Dodatkowo, wykorzystanie stacji treningowej eliminuje kolejny ważny aspekt prowadzenia tego rodzaju działalności, a mianowicie hałas. W przypadku urządzania studia treningu personalnego w bloku mieszkalnym czy biurowcu, dźwięk odkładania sztangi czy talerzy na ziemię może okazać się problematyczny. Miałem wątpliwe szczęście pracować w klubie fitness zlokalizowanym w biurowcu w “nowym budownictwie”, gdzie mimo położenia kilkunastu centymetrów (!!!!) mat gumowych dźwięk upuszczania sztang czy hantli niósł się na wiele pięter.

Jak wykorzystać SmartGym Pro w małym studiu treningu personalnego?

Stacja treningowa SmartGym Pro z powodzeniem zastąpi zestaw hantli i sztangę, a dołączona opcjonalnie ławka pozwoli ćwiczyć wszystkie partie ciała. Za pomocą zestawu możemy wykonywać tak ćwiczenia unilateralne (zakroki, split squaty, wyciskania jednorącz) jak i bilateralne (przysiady ze sztangą, thrustery, wyciskanie sztangi leżąc czy martwy ciąg). Fizjoterapeuci i trenerzy zajmujący się pracą z osobami po urazach docenią możliwości oferowane przez tryb ekscentryczny urządzenia – praca w ten sposób pozwala na zastosowanie mniejszego obciążenia w fazie koncentrycznej (np. wyciskania obciążenia) aniżeli w fazie ekscentrycznej (np. opuszczania obciążenia). Trenerzy przygotowania motorycznego z kolei skorzystają na trybie izokinetycznym SmartGym Pro – czyli formie pracy, w której urządzenie samo “dawkuje” obciążenie by zachować pracę w określonym tempie.

przysiad dzielony ze smartgym pro
Przysiad dzielony z wykorzystaniem stacji treningowej SmartGym Pro

Uzupełnienie stacji treningowej o drążek do podciągania, pasy do treningu w podwieszeniu, kilka odważników kettlebell oraz drobne akcesoria do treningu motorycznego pozwoli wykonywać kompleksowy trening funkcjonalny zawierający zarówno wszystkie elementy treningu siłowego, balistycznego i plyometrii na małej powierzchni kameralnego studia treningowego. Co istotne zakup stacji treningowej i kompletu koniecznego sprzętu do pracy z podopiecznymi nie zrujnuje trenerskiego budżetu: urządzenie w pełni funkcjonalnej sali treningowej w małym studiu z wykorzystaniem SmartGym Pro marki ViSHAPE będzie możliwe za mniej niż 20 tysięcy złotych brutto.

4 najważniejsze korzyści z wykorzystania SmartGym Pro w studiu treningu personalnego

  • oszczędność miejsca – jedno urządzenie zastępuje komplet hantli, sztangę, bramę wyciągu oraz wiele innych
  • bogate możliwości treningowe, zarówno w zakresie pracy unilateralnej i bilateralnej jak również możliwość skorzystania z trybów ekscentrycznego i izokinetycznego, niemożliwych do odtworzenia korzystając z klasycznych maszyn
  • niski koszt zakupu w stosunku do oferowanych możliwości pozwala oszczędzić środki na początku działalności studia
  • dwuletnia gwarancja producenta obejmująca wykorzystanie komercyjne urządzenia

SmartGym Pro w klubie fitness – jakie możliwości da stacja treningowa?

Na zakupie stacji treningowej skorzystają przede wszystkim małe studia fitness, które dotychczas oferują zajęcia jogi, pilatesu i innych form prowadzone w małych grupach. Zakup stacji w takiej sytuacji pozwala na rozszerzenie oferty klubu czy studia jogi/pilates o nowe zajęcia wzmacniające oparte o trening funkcjonalny. Stacje treningowe bez problemu będziemy mogli schować w schowku lub postawić przy ścianie po zajęciach, a SmartGym Pro zajmie ułamek miejsca w porównaniu do klasycznych zestawów fitness – sztang “pump” czy hantli – oferując przy tym znacznie większe możliwości.

Po złożeniu stacja treningowa zajmuje niewiele miejsca – to plus nie tylko w domu czy studiu treningu personalnego, ale też w klubie fitness

To także sposób na rozszerzenie oferty klubu dla osób, którym “zwykły” fitness już nie wystarcza, i chciałyby rozpocząć przygodę z treningiem siłowym pod okiem instruktora. Wzorce ruchowe wypracowane przez klubowiczów w pracy ze stacją SmartGym Pro będą procentowały dla nich także w ich własnym treningu w domowym zaciszu czy też w klasycznych siłowniach. W końcu zasady wykonywania martwego ciągu, przysiadów bułgarskich czy wyciskania są takie same niezależnie od tego czy skorzystamy z cyfrowego obciążenia generowanego przez stację treningową, czy “analogowych” kilogramów klasycznych hantli czy sztang.

3 najważniejsze korzyści z kupna SmartGym Pro do klubu fitness

  • możliwość rozszerzenia oferty zajęć o trening funkcjonalny / siłowy w miejscach, gdzie dotychczas byłoby to niemożliwe czy to ze względu na brak miejsca czy hałas
  • łatwość obsługi – wystarczy kilka minut by klubowicz opanował obsługę SmartGym Pro i mógł wykonywać trening czy to samodzielnie, czy pod okiem instruktora
  • niewielkie wymiary – stacja treningowa zajmuje po rozłożeniu niewiele więcej miejsca niż step do fitnessu, a przechowywanie po złożeniu wymaga zaledwie 0,5 m2

Gdzie kupić / testować SmartGym Pro?

Stację treningową można kupić na stronie dystrybutora – ViSHAPE.pl – znajdziemy tam także listę punktów, w których możemy przetestować urządzenie przed kupnem. Obecnie taką możliwość mamy we Wrocławiu, Łodzi, Rybniku i Józefosławiu koło Warszawy, a kolejne lokalizacje niebawem trafią na listę. Warto także zajrzeć na stronę Facebookową dystrybutora, gdzie możemy znaleźć informację o najbliższych wydarzeniach podczas których będzie możliwość testu stacji SmartGym Pro

Tekst powstał przy współpracy z VIDIS SA – dystrybutorem stacji treningowej SmartGym Pro i właścicielem marki ViSHAPE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować