Soplówka Jeżowata: grzyb na pomoc zdrowiu?

Soplówka Jeżowata
Soplówka Jeżowata – grzyb hodowlany


Soplówka Jeżowata, czyli popularna “Lwia grzywa” (Lion’s Mane) to rodzaj jadalnego grzyba występującego w Europie, Azji i Ameryce Północnej . Nazwa “Lwa Grzywa”, pod którą Soplówka Jeżowata jest znana na zachodzie została jej nadana ze względu na jego podobieństwo do długiej, płynącej grzywy lwa. Chociaż ten rodzaj grzyba był używany do celów leczniczych od tysięcy lat, dopiero całkiem niedawno naukowcy zaczęli prowadzić więcej badań nad jego potencjalnymi korzyściami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach zdrowotnych ze stosowania suplementacji Soplówką Jeżowatą, i dlaczego może okazać się wartościowym dodatkiem do Twojej diety

Jak działa Lion’s Mane (Soplówka Jeżowata)?

Soplówka Jeżowata była używana – jako grzyb jadalny oraz środek leczniczy – od setek lat w Azji, szczególnie w Japonii i Chinach. Istniejące dowody sugerują, że był on stosowany na wiele dolegliwości, w tym problemy trawienne, bóle głowy i bóle stawów.

Ostatnio naukowcy na nowo zainteresowali się tym grzybem, przeprowadzając szereg badań sprawdzających skuteczność Soplówki Jeżowatej w leczeniu dolegliwości, na które była stosowana tradycyjnie, jak i szukając nowych zastosowań dla tego grzyba. Dotychczas stwierdzono, że suplementacja lub spożywanie Soplówki Jeżowatej może przynieść następujące korzyści zdrowotne:

 • może poprawić funkcjonowanie naszego mózgu: zawiera hericenony i erinacyny, związki mogące wspomagać tworzenie nowych komórek mózgowych[1]
 • poprawia naszą pamięć zarówno krótko, jak i długotrwałą, oraz potencjalnie pomóc w leczeniu choroby Alzheimera[2]
 • może pomóc w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych – co prawda na razie nie przeprowadzono wielu badań na ludziach, to uzyskane dotychczas wyniki w tej materii są dość obiecujące[3]
 • pomaga zapobiegać powstawaniu wrzodów przewodu pokarmowego, a także pomaga w terapii wrzodziejącego zapalenia okrężnicy[4] czy choroby Crohna[5]
 • wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi, będąc skutecznym sojusznikiem w terapii cukrzycy[6]
 • może pomóc utrzymywać zdrowie układu sercowo-naczyniowego, zarówno w kontekście ograniczenia gromadzenia się cholesterolu[7], jak i zapobieganiu tworzeniu zakrzepów czy zmniejszeniu ryzyka występowania ataku czy zawału serca[8].
 • Soplówka Jeżowata okazała się także skuteczna w redukcji stanów zapalnych w organizmie, jest także jednym z silniejszych znanych antyoksydantów, co z kolei może pomóc także w regeneracji około treningowej[9][10].
Soplówka Jeżowata w formie suplementu.

Jak suplementować Soplówkę Jeżowatą?

Wyciągi z Lion’s Mane możemy znaleźć zarówno w formie proszków do rozpuszczania (np. w herbacie czy szejkach), specjalnych kaw, herbat jak i w formie tabletek. W niektórych krajach możemy także kupić świeże grzyby na targu, jednak w Polsce, mimo że grzyb ten występuje, nie jest on dostępny w sprzedaży. Co więcej, jego zbieranie jest zabronione (znajduje się pod ścisłą ochroną).

Standardowa rekomendowana dzienna dawka Soplówki Jeżowatej wynosi od 500 do 2000 mg/dzień, a pozytywne efekty możemy odczuć po kilkunastu dniach regularnego spożywania suplementów.

Możliwe efekty uboczne suplementacji Soplówką

Lion’s Mane jest ogólnie uważany za bezpieczny, a większość ludzi nie doświadcza żadnych negatywnych skutków ubocznych. W badaniach laboratoryjnych testowano na zwierzętach dawki nawet wynoszące 2,5 g na kilogram masy ciała (w przypadku szczurów) i nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych. W sieci można znaleźć informacje, że u niektórych stosujących ten suplement wystąpiły łagodne skutki uboczne, w tym bóle głowy i zaparcia, jednak głównie problemy zgłaszano co do bardzo tanich (i potencjalnie niskiej jakości) preparatów.

Gdzie kupić Soplówkę Jeżowatą?

Suplementy zawierające “Lwią Grzywę” znajdziemy zarówno w aptekach, jak i sklepach internetowych czy platformach takich jak Allegro czy Amazon. Jeśli zdecydujemy się na zakup tego suplementu w formie kapsułki, możemy wybierać między innymi z:

 • Produktu Bio marki Alpha (90 kapsułek po 550 mg / 49 zł) z Amazon.
 • Taniej Soplówki z firmy Swanson (60 kapsułek po 500 mg / około 15-20 zł) z Ceneo.
 • produktu złożonego wspierającego działanie mózgu N°4 Focus (60 kapsułek za około 160 złotych) z Amazon

Jeśli zdecydujemy się na inną formę, możemy znaleźć ją między innymi:

 • w formie kawy z grzybkami (200g / ok 85 zł) – link
 • w formie herbaty grzybowej (50g / ok. 60 zł) – link
 • w formie proszku, który dodajemy do szejków lub herbaty/kawy (ok 150 zł / 100g na Ceneo).

Linki kierują do stron, z których otrzymywane prowizje od kliknięć/sprzedaży pomagają utrzymać Fitnessowy.NET “na chodzie”, jednak nie są sponsorowane przez żadnego producenta.

Soplówka Jeżowata – moje doświadczenia

Suplementuję Soplówkę od nieco ponad miesiąca, i jej działanie mogę porównać jako zbliżone do tego, który wykazuje Ashwagandha. Zdecydowanie lepiej mi się zasypia, a rano mam więcej energii i brak swoistego “laga”. Nie zauważyłem żadnych efektów ubocznych, a łączenie jej ze wspomnianą Ashwagandhą nie powodowało żadnych problemów, a wręcz sprawiało że lepiej (szybciej) się wysypiałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować
witamina B12 - źródła
Czytaj dalej

Witamina B12

Witamina B12 jest składnikiem odżywczym, którego organizm potrzebuje do wielu różnych funkcji. Pomaga w produkcji czerwonych krwinek i…
Czytaj dalej