Soplówka Jeżowata, czyli popularna „Lwia grzywa” (Lion’s Mane) to rodzaj jadalnego grzyba występującego w Europie, Azji i Ameryce Północnej . Nazwa „Lwia Grzywa”, pod którą jest znana na zachodzie została jej nadana ze względu na jego podobieństwo do długiej, falującej grzywy lwa. Chociaż ten rodzaj grzyba był używany do celów leczniczych od tysięcy lat, dopiero całkiem niedawno naukowcy zaczęli prowadzić więcej badań nad jego potencjalnymi korzyściami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach zdrowotnych ze stosowania suplementacji Soplówką Jeżowatą, i dlaczego może okazać się wartościowym dodatkiem do Twojej diety
Jak działa Lion’s Mane (Soplówka Jeżowata)?
Soplówka Jeżowata była używana – jako grzyb jadalny oraz środek leczniczy – od setek lat w Azji, szczególnie w Japonii i Chinach. Istniejące dowody sugerują, że był on stosowany na wiele dolegliwości, w tym problemy trawienne, bóle głowy i bóle stawów.
Ostatnio naukowcy na nowo zainteresowali się tym grzybem, przeprowadzając szereg badań sprawdzających skuteczność Soplówki Jeżowatej w leczeniu dolegliwości, na które była stosowana tradycyjnie, jak i szukając nowych zastosowań dla tego grzyba. Dotychczas stwierdzono, że suplementacja lub spożywanie Soplówki Jeżowatej może przynieść następujące korzyści zdrowotne:
- może poprawić funkcjonowanie naszego mózgu: zawiera hericenony i erinacyny, związki mogące wspomagać tworzenie nowych komórek mózgowych[1]
- poprawia naszą pamięć zarówno krótko, jak i długotrwałą, oraz potencjalnie pomóc w leczeniu choroby Alzheimera[2]
- może pomóc w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych – co prawda na razie nie przeprowadzono wielu badań na ludziach, to uzyskane dotychczas wyniki w tej materii są dość obiecujące[3]
- pomaga zapobiegać powstawaniu wrzodów przewodu pokarmowego, a także pomaga w terapii wrzodziejącego zapalenia okrężnicy[4] czy choroby Crohna[5]
- wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi, będąc skutecznym sojusznikiem w terapii cukrzycy[6]
- może pomóc utrzymywać zdrowie układu sercowo-naczyniowego, zarówno w kontekście ograniczenia gromadzenia się cholesterolu[7], jak i zapobieganiu tworzeniu zakrzepów czy zmniejszeniu ryzyka występowania ataku czy zawału serca[8].
- Soplówka Jeżowata okazała się także skuteczna w redukcji stanów zapalnych w organizmie, jest także jednym z silniejszych znanych antyoksydantów, co z kolei może pomóc także w regeneracji około treningowej[9][10].
Jak suplementować Soplówkę Jeżowatą?
Wyciągi z Lion’s Mane możemy znaleźć zarówno w formie proszków do rozpuszczania (np. w herbacie czy szejkach), specjalnych kaw, herbat jak i w formie tabletek. W niektórych krajach możemy także kupić świeże grzyby na targu, jednak w Polsce, mimo że grzyb ten występuje, nie jest on dostępny w sprzedaży. Co więcej, jego zbieranie jest zabronione (znajduje się pod ścisłą ochroną).
Standardowa rekomendowana dzienna dawka Soplówki Jeżowatej wynosi od 500 do 2000 mg/dzień, a pozytywne efekty możemy odczuć po kilkunastu dniach regularnego spożywania suplementów.
Możliwe efekty uboczne suplementacji
Lion’s Mane jest ogólnie uważany za bezpieczny, a większość ludzi nie doświadcza żadnych negatywnych skutków ubocznych. W badaniach laboratoryjnych testowano na zwierzętach dawki nawet wynoszące 2,5 g na kilogram masy ciała (w przypadku szczurów) i nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych. W sieci można znaleźć informacje, że u niektórych stosujących ten suplement wystąpiły łagodne skutki uboczne, w tym bóle głowy i zaparcia, jednak głównie problemy zgłaszano co do bardzo tanich (i potencjalnie niskiej jakości) preparatów.
Gdzie kupić Soplówkę Jeżowatą?
Suplementy zawierające „Lwią Grzywę” znajdziemy zarówno w aptekach, jak i sklepach internetowych czy platformach takich jak Allegro czy Amazon. Jeśli zdecydujemy się na zakup tego suplementu w formie kapsułki, możemy wybierać między innymi z:
- Produktu Zenement z Amazon, gdzie za 120 kapsułek zapłacimy około 80 złotych z przesyłką
- Taniej Soplówki z firmy Swanson (60 kapsułek po 500 mg / około 15-20 zł) z Ceneo.
Jeśli zdecydujemy się na inną formę, możemy znaleźć ją między innymi:
- w formie kawy z grzybkami – link
- absurdalnie drogiej herbacie z grzybkami
- w formie proszku, który dodajemy do szejków lub herbaty/kawy (ok 150 zł / 100g na Ceneo).
Linki kierują do stron, z których otrzymywane prowizje od kliknięć/sprzedaży pomagają utrzymać Fitnessowy.NET „na chodzie”, jednak nie są sponsorowane przez żadnego producenta.
Soplówka Jeżowata – moje doświadczenia
Suplementuję Soplówkę od nieco ponad miesiąca, i jej działanie mogę porównać jako zbliżone do tego, który wykazuje Ashwagandha. Zdecydowanie lepiej mi się zasypia, a rano mam więcej energii i brak swoistego „laga”. Nie zauważyłem żadnych efektów ubocznych, a łączenie jej ze wspomnianą Ashwagandhą nie powodowało żadnych problemów, a wręcz sprawiało że lepiej (szybciej) się wysypiałem.
Jeśli szukasz informacji na temat innych zdrowych roślin, może zainteresować Cię też artykuł Szpinak – Tajna Broń Popey’a. Miłej lektury!
Taniej nie będzie: Garmin Epix 2 Pro, Forerunner 255 i Instinct 2 Solar w rekordowo niskich cenach
7 pomysłów na sportowy prezent (promocje Black Friday)
Sprawdź 7 pomysłów na sportowy prezent (promocje Black Friday)