Stres oksydacyjny w treningu

stres oksydacyjny
Intensywny trening tak siłowy jak i wytrzymałościowy może być źródłem stresu oksydacyjnego. Głównymi przyczynami jego występowania są jednak błędy żywieniowe, stres i stosowanie używek

Stres oksydacyjny jest stanem, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi między produkcją wolnych rodników – cząsteczek, które mogą uszkodzić komórki (utleniaczy) – a zdolnością organizmu do ich neutralizacji. Intensywny trening, zarówno siłowy jak i wytrzymałościowy może przyczynić się do zwiększenia poziomu utleniaczy To z kolei może prowadzić do uszkodzenia DNA, białek i innych ważnych struktur komórkowych, co z kolei może przyczynić się zarówno do opóźnienia procesów regeneracji po treningu, jak i do rozwoju wielu chorób. Przykładem schorzeń, które są przez naukowców wiązane z występowaniem stresu oksydacyjnego są choroby serca, cukrzyca, nowotwory czy choroby neurodegeneracyjne.

Co jest przyczyną stresu oksydacyjnego?

Wiele powodów nadmiernej produkcji utleniaczy związanych jest z naszym trybem życia. Udowodniono naukowo, że picie alkoholu, palenie papierosów czy też spożywanie wysoko przetworzonej żywności sprzyja powstawaniu stresu oksydacyjnego. Podobnie negatywne działanie mogą wykazywać niektóre leki, ale także zanieczyszczenia powietrza, długotrwały stres czy wystawienie na promienie ultrafioletowe. Również nadmierny wysiłek fizyczny może przyczynić się do powstania stresu oksydacyjnego.

Stres oksydacyjny w treningu siłowym

Podczas treningu siłowego, intensywny wysiłek fizyczny prowadzi do zwiększonej produkcji wolnych rodników. Stres oksydacyjny może przyspieszać procesy uszkodzenia mięśni i opóźniać regenerację. Jednak, regularne ćwiczenia fizyczne prowadzą do adaptacji, dzięki którym organizm staje się bardziej odporny na występowanie utleniaczy. Mimo tego, dodatkowe wsparcie w postaci suplementów diety o działaniu przeciwutleniającym może być korzystne, szczególnie dla osób trenujących z wysoką intensywnością.

Stres oksydacyjny w treningu wytrzymałościowym

Trening wytrzymałościowy, podobnie jak trening siłowy, prowadzi do zwiększonej produkcji wolnych rodników. W przypadku treningu wytrzymałościowego, stres oksydacyjny może objawiać się między innymi poprzez przedwczesne uczucie zmęczenia mięśni i zwiększać ryzyko kontuzji. Narażeni na te stres oksydacyjny są szczególnie Ci sportowcy-amatorzy, którzy trenują nieregularnie i nie dają możliwości adaptacji organizmowi do wysiłku. Przeprowadzone dotychczas badania korelują występowanie stresu oksydacyjnego bardziej z poziomem wytrenowania i adaptacji organizmu do wysiłku, aniżeli z samą długością danej aktywności[1].

Suplementy o działaniu przeciwutleniającym

Istnieje wiele suplementów, które mają działanie przeciwutleniające i mogą pomóc w walce ze stresem oksydacyjnym. Do najpopularniejszych należą witamina C, witamina E, koenzym Q10, selen, resweratrol, oraz ekstrakty roślinne takie jak te, których źródłem jest zielona herbata czy kurkuma. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że suplementy diety nie zastąpią zrównoważonej diety bogatej w świeże owoce i warzywa, które są naturalnym źródłem przeciwutleniaczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować