Zielona herbata: najtańszy, zdrowy suplement diety?

zielona herbata
Herbata zielona to popularny napój, który może być też cennym suplementem diety

Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Poza byciem tradycyjnym napojem w wielu kulturach, jej picie jest źródłem wielu korzyści dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku zielonej i białej herbaty. Z tego artykułu dowiesz się, jak zielona herbata może pomóc Ci w utrzymaniu zdrowej masy ciała, oraz dowiesz się dlaczego zdobywa uznanie jako jedno z najzdrowszych i najtańszych suplementów diety.

Czym jest zielona herbata?

Zielona herbata pochodzi od tej samej rośliny co czarna herbata, Camellia sinensis. Różnica polega na procesie obróbki liści. Liście zielonej herbaty są suszone i podgrzewane zaraz po zbiorze, aby zapobiec fermentacji, dzięki czemu zatrzymują swoje jasnozielone zabarwienie i przeciutleniacze, zwane polifenolami.

Korzyści z picia zielonej herbaty

Zielona herbata jest bogata w przeciutleniacze, które pomagają zwalczać stres oksydacyjny w organizmie, co może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób serca i nowotworów. Kiedy pijemy zieloną herbatę, dostarczamy organizmowi silnych przeciutleniaczy – w tym EGCG (epigallokatechina gallianowa), który jest obecnie szeroko badany pod kątem jego potencjalnych korzyści zdrowotnych.

Dodatkowo, podobnie jak jej czarny odpowiednik, tak i zielona herbata jest źródłem kofeiny, naturalnego stymulantu, który może zwiększyć czujność i poprawić nastrój. Nie jest to co prawda wysokie stężenie – 250 mililitrowa szklanka zielonej herbaty dostarczy około 30 do 50 miligramów kofeiny. Zielona herbata zawiera też aminokwas L-theaninę, który posiada właściwości poprawiające nastrój i wspomagające w radzeniu sobie ze stresem.

Jak picie zielonej herbaty może poprawić nasze zdrowie i wyniki sportowe?

Jednym z ciekawych zastosowań zielonej herbaty jest jej potencjalny wpływ na wydolność sportową i spalanie tłuszczu, a także pozytywny wpływ na działanie naszego organizmu. Niektóre badania wskazują, że zielona herbata może pomóc w regulacji poziomu glukozy we krwi i poprawić wrażliwość na insulinę, co jest korzystne dla osób z predyspozycjami do cukrzycy typu 2[1]. Co więcej, niektóre badania sugerują, że zielona herbata może przyspieszać metabolizm, i zwiększać spalanie tłuszczu, co może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała[2].

W przypadku sportowców, korzyści z picia zielonej herbaty także są wymierne. Przeciwutleniacze znajdujące się w zielonej herbacie mogą pomóc w redukcji stresu oksydacyjnego wywołanego intensywnym wysiłkiem fizycznym. W ten sposób zielona herbata może przyczyniać się do skrócenia czasu regeneracji po treningu.

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować