IPF wprowadza zmiany w sędziowaniu wyciskania leżąc

wyciskanie leżąc zmiany zasad
Zmiana zasad sędziowania wyciskania leżąc w federacji IPF w 2023 roku

Sposób sędziowania wyciskania leżąc w trójboju siłowym ulegnie znaczącej zmianie w 2023 r. 10 września 2022 r. Międzynarodowa Federacja Trójboju Siłowego IPF opublikowała na swojej stronie internetowej zmieniony podręcznik zasad technicznych, który będzie obowiązywał na zawodach w przyszłym roku.

Od 1 stycznia 2023 r. wyciskanie leżąc będzie oceniane według nowych kryteriów mających na celu ograniczenie ekstremalnych środków podejmowanych przez sportowców w celu ograniczenia zakresu ruchu. To próba przeciwdziałania patologii, która powodowała że popularny Bench Press zamiast być bojem siłowym, był sprawdzianem mobilności i umiejętności maksymalnego skrócenia ruchu.

Począwszy od przyszłego roku, wyczynowi trójboiści startujący w zawodach organizowanych przez IPF mogą oczekiwać, że ich ustawienie i wykonanie wyciskania na ławce będzie oceniane według standardu „głębokości” – w szczególności kąta ich ramienia względem podłogi, a także innych dodatkowych kryteriów.

Zmiany w sędziowaniu Bench Press od 2023 roku.

Zgodnie ze zmianami przedstawionymi w regulaminie, IPF podejmie działania przeciwko ekstremalnym przypadkom wyginania kręgosłupa przez sportowca w wyciskaniu leżąc. Dzięki uzyskaniu dużego odgięcia tułowia, sportowcy byli w stanie znacząco skrócić zakres ruchu w wyciskaniu, co prowadziło do sytuacji w których sztanga poruszała się tylko kilka centymetrów w górę i w dół. Zmiany wprowadzone przez federację IPF w księdze technicznej wprowadzają zasady:

  • Podczas ustawiania się do wyciskania leżąc zawodnikowi nie wolno stawiać stóp na ławce.
  • Zawodnik musi obniżyć sztangę do klatki piersiowej lub obszaru brzucha, tak aby spód stawu łokciowego znajdował się na poziomie (lub poniżej) górnej części stawu barkowego.

Zmiany zostały doskonale zilustrowane przez Josepha Giovanni Ferrati, który na Instagramie przedstawił przykład poprawnego i niepoprawnego wyciskania według nowych zasad federacji IPF.

Nową księgę zasad IPF można pobrać pod tym linkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować