Chrom i jego rola w diecie

mierzenie obwodu brzucha, chrom w diecie
Centrymetr lepiej się sprawdza do mierzenia postępów niż sama waga 🙂

Chrom znajduje się w większości preparatów odchudzających – zarówno w złożonych spalaczach tłuszczu, jak i w przypadku jednoskładnikowych preparatów zawierających wyłącznie chrom stosowanych w celu wspomagania odchudzania. Dzieje się tak gdyż – pomimo jego niskiej zawartości w naszym organiźmie (ok. 6mg) odgrywa ważną rolę w procesie przemiany materii.

Funkcje chromu w organizmie

Chrom odgrywa szereg ważnych ról w organizmie człowieka: zaczynając od pobudzania trzustki do produkcji insuliny i regulowania jej poziomu, przez ułatwianie wchłanianie glukozy do  komórek z krwiobiegu po współdziałanie ze wspomnianą wcześniej insuliną w syntezie białek.

Olimp Chrom Activ - jeden z popularnych suplementów z chromem.
Olimp Chrom Activ – jeden z popularnych suplementów z chromem. Foto: mat. producenta

Ponadto dobroczynnie wpływa na gospodarkę cholesterolem – obniżając jego całkowity poziom, przy czym znacznie redukując ilość cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) a podwyższając ilość “dobrego” cholesterolu HDL – przez co zmniejsza ryzyko miażdżycy i zawału serca.

Chrom w diecie

Dzięki działaniu regulującemu poziom cukru we krwi chrom zmniejsza apetyt, ryzyko napadów silnego głodu oraz przyspiesza spalanie tłuszczów. Warto jednakże pamiętać, że sam chrom nie ochroni nas przed “ochotą na słodkie” w chwilach stresu, czy też nie uratuje przed nawykowym podjadaniem. Warto przy tym pamiętać, iż dobroczynne właściwości chromu tyczą się jedynie chromu trójwartościowego, wśród którego wyróżniamy chlorek chromu, trójwodny mleczan chromu, azotan chromu, siarczan chromu pikolinian chromu. Sześciowartościowe sole chromu są toksyczne i wykazują właściwości rakotwórcze. Dodatkowo, część badań podważa jakoby pikolinian był skuteczny w diecie [link], jednakże ponowne badania wykonane w ostatnich latach stwierdzają jego wysoką skuteczność w zakresie regulacji gospodarki insulinowej i pozytywny wpływ w trakcie diety [link]

Gdzie znajdziemy chrom?

Znaczne ilości chromu znajdują się m.in. w wątrobie wołowej, orzechach, karczochach, grejpfrutach, jajach, drożdżach piwnych oraz kukurydzy. Dzienne zapotrzebowanie na chrom szacowane jest na 40 µg (norma UE) lub od 50-200 µg (literatura sportowa/dietetyczna), przy czym większe ilości chromu powinny dostarczać osoby intensywnie trenujące lub będące na diecie bogatej w węglowodany.

Na rynku dostępnych jest szereg suplementów diety o wysokiej zawartości chromu, spośród których warto wymienić:

Ps.

Warto jednak pamiętać o tym, że żadna ilość suplementacji nie pomoże, jeśli nie będziemy sami starali się kontrolować tego co jemy. Dodatkowo, u osób z większą nadwagą podczas odchudzania wskazana jest stała opieka dobrego dietetyka, który zadba o prawidłowy bilans kaloryczny oraz – przede wszystkim – o odpowiednią ilość witamin i minerałów w pożywieniu.

Artykuł porusza tematy takie jak…

  • chrom a dieta
  • chrom w odchudzaniu
  • działanie chromu
  • tabletki z chromem
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mogą Cię zainteresować