Chrom i jego rola w diecie

mierzenie obwodu brzucha, chrom w diecie
Centrymetr lepiej się sprawdza do mierzenia postępów niż sama waga 🙂

Chrom jest pierwiastkiem śladowym ważnym dla funkcjonowania organizmu człowieka. Odgrywa rolę w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białka, wzmacniając działanie insuliny. Chociaż dokładny mechanizm działania chromu nie został zidentyfikowany, naukowcy sądzą, że chrom wiąże się z oligopeptydem, tworząc chromodulinę, substancję wiążącą chrom o niskiej masie cząsteczkowej. Chromodulina z kolei wiąże się z receptorem insuliny i aktywuje go w celu promowania działania insuliny. Pierwiastek ten może mieć także działanie antyoksydacyjne (przeciwutleniające).

Chrom znajduje się w większości preparatów odchudzających – zarówno w złożonych spalaczach tłuszczu, jak i w przypadku jednoskładnikowych preparatów zawierających wyłącznie ten pierwiastek.. Dzieje się tak ponieważ pomimo jego niskiej zawartości w naszym organizmie odgrywa ważną rolę w procesie przemiany materii, a jego wysoki poziom jest wiązany z redukcją zapasowej tkanki tłuszczowej, choć badania naukowe dostarczają na chwilę obecną sprzecznych informacji na temat skuteczności suplementacji chromem w walce z nadmiarowymi kilogramami.

Funkcje chromu w organizmie

Pierwiastek ten odgrywa szereg ważnych ról w organizmie człowieka: zaczynając od pobudzania trzustki do produkcji insuliny i regulowania jej poziomu, przez ułatwianie wchłanianie glukozy do  komórek z krwiobiegu po współdziałanie ze wspomnianą wcześniej insuliną w syntezie białek.

Ponadto stwierdzono, że chrom ten dobroczynnie wpływa na gospodarkę cholesterolem – obniżając jego całkowity poziom, przy czym znacznie redukując ilość cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) a podwyższając ilość “dobrego” cholesterolu HDL – przez co zmniejsza ryzyko miażdżycy i zawału serca.

Chrom w diecie redukcyjnej

Dzięki działaniu regulującemu poziom cukru we krwi pierwiastek ten zmniejsza apetyt, ryzyko napadów silnego głodu oraz przyspiesza spalanie tłuszczów. Warto jednakże pamiętać, że sam w sobie nie ochroni nas przed “ochotą na słodkie” w chwilach stresu, czy też nie uratuje przed nawykowym podjadaniem. Warto przy tym pamiętać, iż dobroczynne właściwości tego pierwiastka tyczą się jedynie chromu trójwartościowego, wśród którego wyróżniamy chlorek, trójwodny mleczan , azotan, siarczan oraz pikolinian chromu. Sześciowartościowe sole tego pierwiastka są toksyczne i wykazują właściwości rakotwórcze.

Co prawda niektóre badania podważają skuteczność pikolinianu chromu w procesie odchudzania, jednakże ponowne badania wykonane w ostatnich latach stwierdzają jego wysoką skuteczność w zakresie regulacji gospodarki insulinowej i pozytywny wpływ w trakcie diety [link]. Biorąc pod uwagę powyższe, myślę że należy traktować ten temat jako rozwojowy, i godny uwagi. Być może kolejne badania udowodnią w jasny sposób skuteczność (lub jej brak) tego pierwiastka.

Gdzie znajdziemy chrom?

Standardowa dieta zachodnia może nie dostarczać wystarczającej ilości chromu. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek szacowane jest na 40 µg (norma UE) lub od 50-200 µg (literatura sportowa/dietetyczna), przy czym większe ilości tego mikroelementu powinny dostarczać osoby intensywnie trenujące lub będące na diecie bogatej w węglowodany.

Chrom znajdziemy m.in w orzechach
Orzechy mogą stanowić wartościowe źródło chromu.

Naturalne źródła chromu

Do godnych uwagi źródeł tego pierwiastka należą między innymi:

  • Wątroba wołowa: Około 30 mikrogramów tego pierwiastka na 100 gramów. produktu Bogata w żelazo, witaminy A, B; wspomaga produkcję czerwonych krwinek.
  • Orzechy: Szczególnie orzechy laskowe, około 1,1-2 mikrogramów na 100g. Zawierają też zdrowe tłuszcze, białko, magnez.
  • Drożdże piwne: Około 60 mikrogramów na 100g; zawierają witaminy z grupy B, proteiny, minerały.
  • Brokuły: W 100 gramach około 11 mikrogramów tego pierwiastka. Znane z wysokiej zawartości witamin C, K oraz błonnika, wspomagają detoksykację organizmu.
  • Pełnoziarniste produkty zbożowe: Zawartość chromu waha się, ale mogą dostarczać do 42 mikrogramów na 100g. Zawierają też błonnik, witaminy z grupy B, magnez.
  • Sok pomidorowy: Około 10 mikrogramów na 100 ml. Bogaty w likopen – antyoksydant, witaminy C, K, potas; korzystny dla zdrowia serca.

Jaki suplement z chromem?

Na rynku dostępnych jest szereg suplementów diety o wysokiej zawartości chromu, spośród których warto wymienić:

Warto jednak pamiętać o tym, że żadna ilość suplementacji nie pomoże, jeśli nie będziemy sami starali się kontrolować tego co jemy. Dodatkowo, u osób z większą nadwagą podczas odchudzania wskazana jest stała opieka dobrego dietetyka, który zadba o prawidłowy bilans kaloryczny oraz odpowiednią ilość minerałów i witamin w pożywieniu. Warto pamiętać także, że podobnie jak i w przypadku innych substancji nadmiar tego pierwiastka może być szkodliwy.

Zdecydowanie więcej o chromie, jego roli w diecie możemy przeczytać na profesjonalnych stronach medycznych. Bogate kompedium wiedzy na temat chromu opracowało amerykańskie NIH: link

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować