Skontaktuj się z nami

Suplementacja

Chrom i jego rola w diecie

Opublikowane

on

Chrom znajduje się w większości preparatów odchudzających – zarówno w złożonych spalaczach tłuszczu, jak i w przypadku jednoskładnikowych preparatów zawierających wyłącznie chrom stosowanych w celu wspomagania odchudzania. Dzieje się tak gdyż – pomimo jego niskiej zawartości w naszym organiźmie (ok. 6mg) odgrywa ważną rolę w procesie przemiany materii.

Funkcje chromu w organizmie

Chrom odgrywa szereg ważnych ról w organizmie człowieka: zaczynając od pobudzania trzustki do produkcji insuliny i regulowania jej poziomu, przez ułatwianie wchłanianie glukozy do  komórek z krwiobiegu po współdziałanie ze wspomnianą wcześniej insuliną w syntezie białek.

Olimp Chrom Activ - jeden z popularnych suplementów z chromem.

Olimp Chrom Activ – jeden z popularnych suplementów z chromem. Foto: mat. producenta

Ponadto dobroczynnie wpływa na gospodarkę cholesterolem – obniżając jego całkowity poziom, przy czym znacznie redukując ilość cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) a podwyższając ilość „dobrego” cholesterolu HDL – przez co zmniejsza ryzyko miażdżycy i zawału serca.

Chrom w diecie

Dzięki działaniu regulującemu poziom cukru we krwi chrom zmniejsza apetyt, ryzyko napadów silnego głodu oraz przyspiesza spalanie tłuszczów. Warto jednakże pamiętać, że sam chrom nie ochroni nas przed „ochotą na słodkie” w chwilach stresu, czy też nie uratuje przed nawykowym podjadaniem. Warto przy tym pamiętać, iż dobroczynne właściwości chromu tyczą się jedynie chromu trójwartościowego, wśród którego wyróżniamy chlorek chromu, trójwodny mleczan chromu, azotan chromu, siarczan chromu pikolinian chromu. Sześciowartościowe sole chromu są toksyczne i wykazują właściwości rakotwórcze. Dodatkowo, część badań podważa jakoby pikolinian był skuteczny w diecie [link], jednakże ponowne badania wykonane w ostatnich latach stwierdzają jego wysoką skuteczność w zakresie regulacji gospodarki insulinowej i pozytywny wpływ w trakcie diety [link]

Gdzie znajdziemy chrom?

Znaczne ilości chromu znajdują się m.in. w wątrobie wołowej, orzechach, karczochach, grejpfrutach, jajach, drożdżach piwnych oraz kukurydzy. Dzienne zapotrzebowanie na chrom szacowane jest na 40 µg (norma UE) lub od 50-200 µg (literatura sportowa/dietetyczna), przy czym większe ilości chromu powinny dostarczać osoby intensywnie trenujące lub będące na diecie bogatej w węglowodany.

Na rynku dostępnych jest szereg suplementów diety o wysokiej zawartości chromu, spośród których warto wymienić:

Ps.

Warto jednak pamiętać o tym, że żadna ilość suplementacji nie pomoże, jeśli nie będziemy sami starali się kontrolować tego co jemy. Dodatkowo, u osób z większą nadwagą podczas odchudzania wskazana jest stała opieka dobrego dietetyka, który zadba o prawidłowy bilans kaloryczny oraz – przede wszystkim – o odpowiednią ilość witamin i minerałów w pożywieniu.

Artykuł porusza tematy takie jak…

  • chrom a dieta
  • chrom w odchudzaniu
  • działanie chromu
  • tabletki z chromem

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie
Kliknij by skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Suplementacja

Olimp Matrix PRO 32 – baton białkowy w teście

Opublikowane

on

Przez

Produkt najbardziej znanego polskiego producenta odżywek – firmy Olimp – obecny jest na rynku już od ładnych kilku lat. Dostępny w trzech smakach – czekoladowym, waniliowym i kokosowym i całkiem przystępnej jak na produkt low-carb cenie oscylującej w widełkach od 5 do 8 złotych (nawet na siłowniach) za 80-cio gramowy baton. O tym, że zdobył szerokie grono swoich zwolenników można się przekonać obserwując jak szybko „schodzą” te batony na tle konkurencji wszędzie, gdzie są tylko dostępne. Ale czy zasłużenie? (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Suplementacja

Activlab Whey Protein Bar – test batonu białkowego

Opublikowane

on

Przez

baton białkowy ActivlabZ ceną detaliczną na poziomie 6,49 złotych za 80 gramowy baton białkowy firmy Activlab należy do jednych z najtańszych produktów tego typu na rynku, a warto zaznaczyć że w wielu sklepach internetowych można go kupić sporo taniej – nawet poniżej pięciu złotych – czy jednak jest godny polecenia? Sprawdźmy. (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Suplementacja

Top 5 – tanie spalacze tłuszczu

Opublikowane

on

Przez

Zestawienie najlepiej ocenianych przez użytkowników reduktorów tłuszczu kosztujących poniżej 40 zł na miesiąc stosowania. Do zestawienia zostały wzięte preparaty złożone, czyli produkty o wielu składnikach aktywnych do codziennego stosowania. Z tego względu w zestawieniu nie ma np. popularnych produktów opartych o L-karnitynę. (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Popularne