Dzięki VR osoby sparaliżowane zaczną chodzić?

egzoszkielet

Naukowcy zaangażowani w “Walk Again Project” dokonali przełomowego odkrycia: dzięki wirtualnej rzeczywistości możliwe jest przywrócenie przynajmniej częściowej sprawności u osób dotychczas sparaliżowanych w wyniku urazów rdzenia kręgowego. Opracowany przez nich, nieinwazyjny interfejs daje nadzieję na powrót do sprawności osobom dotychczas uznawanym za trwale sparaliżowane.

Prowadzone testy na ośmiu wybranych ochotnikach którzy w momencie rozpoczęcia badań nie mieli żadnej kontroli ani czucia w kończynach dolnych w wyniku urazów rdzenia kręgowego. Na początku badań naukowcy poprosili ochotników o wyobrażenie sobie chodzenia, aby sprawdzić generowane przez mózg impulsy. W trakcie badania naukowcy nie wykrywali żadnej aktywności mózgu w obszarach odpowiedzialnych za ruch – tak jakby mózg “zapomniał” o funkcji chodzenia.

W trakcie badań pacjenci byli podłączani na godzinę dziennie do urządzenia w którym mogli się poruszać, sterując jego pracą za pomocą okularów VR Oculus Rift. Po rocznym okresie przeprowadzania testów u wszystkich pacjentów pojawiła się częściowa kontrola nad kończynami oraz zaczęli ponownie odczuwać bodźce dochodzące z dotychczas całkowicie sparaliżowanych kończyn. Stało się tak dzięki częściowej odbudowie zniszczonych w wyniku urazu połączeń nerwowych.

Co prawda żaden z pacjentów nie odzyskał całkowitej sprawności, jednak u jednej, dotychczas całkowicie sparaliżowanej od 13 lat uczestniczki badania, rehabilitacja przywróciła jej możliwość poruszania się za pomocą chodzika.

https://www.youtube.com/watch?v=EbKUinZK-Kg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować