Tłocznia brzuszna: siła drzemie w spięciu

tłocznia brzuszna jest kluczem do ciężkiego dźwigania

Wykorzystanie tłoczni brzusznej w treningu siłowym jest kluczem zarówno dla jego bezpieczeństwa, jak i efektywności. Opanowanie tej techniki oddychania i angażowania mięśni brzucha jest ważne szczególnie podczas podnoszenia ciężarów. Dzięki tłoczni brzusznej zwiększa się stabilność rdzenia ciała, co chroni kręgosłup i przekłada się na większą siłę w wykonywanych ćwiczeniach. Kiedy na sztandze pojawiają się większe obciążenia, czy to w przysiadzie, wyciskaniu czy martwym ciągu – powinniśmy korzystać z tłoczni brzusznej by zwiększyć swoje bezpieczeństwo, a przede wszystkim… zdolność generowania siły.

Skrócona lekcja anatomii – mięśnie pracujące w tłoczni brzusznej

Tłocznia brzuszna to nie pojedynczy mięsień, lecz zespół mięśni współpracujących na rzecz utrzymania ciśnienia wewnątrzbrzusznego i stabilności tułowia. Do głównych komponentów tłoczni należą:

  • Mięsień prosty brzucha – odpowiada za zginanie tułowia i jest najbardziej zewnętrznym mięśniem brzucha.
  • Mięśnie skośne brzucha (wewnętrzne i zewnętrzne) – wspomagają zginanie, rotację oraz boczną fleksję tułowia.
  • Mięsień poprzeczny brzucha – leży najgłębiej i jest odpowiedzialny za utrzymanie ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej.
  • Mięśnie dna miednicy – wspierają kontrolę nad wewnętrznymi organami i współpracują z resztą grup mięśniowych przy stabilizacji rdzenia.

Wszystkie te mięśnie współpracują, tworząc rodzaj naturalnego pasa wspierającego rdzeń ciała i organy wewnętrzne.

Tłocznia brzuszna w treningu siłowym

Podczas treningu siłowego, prawidłowe wykorzystanie tłoczni brzusznej zaczyna się od głębokiego wdechu, który zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej. Następnie wykonujemy spięcie mięśni brzucha, co dodatkowo usztywnia cały nasz korpus, zwiększając stabilność i zdolność generowania i przekazywania siły.

Przykładowo, w przysiadach głębokie wdechy przed fazą ekscentryczną i aktywna praca mięśni brzucha podczas wstawania pozwalają na utrzymanie krzywizny kręgosłupa i zapobiega zgięciu tułowia.. Podobnie, w martwym ciągu, aktywacja tłoczni brzusznej przed podniesieniem ciężaru z podłoża umożliwia bezpieczne przeniesienie siły z nóg do tułowia i dalej do rąk.

Czy są przeciwwskazania do stosowania tłoczni brzusznej

Mimo że prawidłowe wykorzystanie tłoczni brzusznej w treningu siłowym jest zalecane, ogólnie bezpieczne i przynosi wiele korzyści, w niektórych sytuacjach może przynieść też negatywne efekty. Nadmierne lub nieprawidłowe stosowanie tej techniki może prowadzić do zwiększenia ciśnienia tętniczego i podniesienia tętna. O tym powinni pamiętać szczególnie krótkowidze, u których tłocznia brzuszna może spowodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, i doprowadzić do odklejenia się siatkówki oka w ćwiczeniach takich jak wyciskanie leżąc czy bardzo ciężkie przysiady.

Ponadto, zbyt intensywne i częste stosowanie tłoczni brzusznej bez odpowiedniego odpoczynku i regeneracji może prowadzić do przeciążenia mięśni dna miednicy, co z kolei może skutkować problemami z nietrzymaniem moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować