Trendy fitness, które umarły śmiercią naturalną

trening ems - następny trend fitness który umrze?
Czy trening EMS podzieli los pasów do elektrostymulacji? Czas pokaże

Trendy fitness nie różnią się wiele od mody w innych sferach życia, i podobnie jak w każdej innej dziedzinie – pojawiają się i znikają. Niektóre metody treningowe, choć kiedyś były niezwykle popularne, odeszły w zapomnienie z różnych powodów. W przypadku niektórych trendów, gwóźdź do trumny wbiły dowody naukowe, w innych brak efektywności, a kolejne zwyczajnie się ludziom znudziły. Oto pięć trendów fitness, które zniknęły z rynku w ostatnich latach.

Trening wibracyjny

Platformy wibracyjne były bardzo “trendy” 15 lat temu. Obecnie możemy je znaleźć głównie w siłowniach starszych hoteli.

Maszyny wibracyjne, które miały na celu stymulować mięśnie do pracy przez generowanie wibracji były w modzie na początku XXI wieku. Ćwiczenia z ich wykorzystaniem były szczególnie popularne na zachodzie, gdzie tego typu maszyny stanowiły obowiązkowe wyposażenie klubów fitness. Trend ten zniknął ze względu na fakt, że ćwiczący nie uzyskiwali obiecywanych rezultatów. Kolejne gwoździe do trumny przybiły brak istotnych dowodów na ich skuteczność w budowaniu masy mięśniowej czy redukcji tkanki tłuszczowej, a także obawy o możliwe negatywne skutki dla zdrowia. To w efekcie doprowadziło do spadku popularności maszyn wibracyjnych, które obecnie możemy zobaczyć głównie w bardzo starych klubach.

Trening Tae Bo

Tae Bo, łączący elementy taekwondo i boksu, był niezwykle popularny w latach 90. Mimo że był efektywny jako trening cardio, stracił na popularności na rzecz bardziej zróżnicowanych i wszechstronnych form treningu funkcjonalnego i interwałowego (2). Obecnie zajęcia Tae Bo można spotkać tylko w nielicznych klubach fitness, a z formą można się najłatwiej zapoznać… oglądając stare filmy na Youtube

Pasy do elektrostymulacji

Pas do elektrostymulacji który miał na celu “palić tłuszcz” i “modelować mięśnie” bez wysiłku, stracił na popularności po tym, jak badania naukowe pokazały, że nie jest efektywny w osiąganiu tych celów bez połączenia z prawdziwym treningiem i zdrową dietą. W Polsce pasy tego typu były reklamowane głównie w pasmach telezakupowych (AB Gymnic), i w szczytowym okresie swojej popularności urządzenia można było znaleźć niemal w każdym domu.

Pas do elektrostymulacji miał pomóc odchudzać i budować piękny brzuch. Pomagał głównie nabijać kieszenie sprzedawcom

Pewnym rozwinięciem tych pasów są treningi EMS, które obecnie cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem, jednak mogą za kolejną dekadę podzielić los domowych urządzeń do elektrostymulacji. Na rynkach gdzie treningi EMS były wprowadzone wcześniej (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja) zainteresowanie tym rodzajem ćwiczeń wyraźnie spadło od swojego szczytu, który miał miejsce około 10 lat temu.

Ćwiczenia na Bosu

Bosu to znana chyba wszystkim miłośnikom fitnessu półkulista platforma służąca do ćwiczeń równowagi. Kiedyś treningi wykorzystujące Bosu były bardzo popularne także w klubach fitness, gdzie zajęcia przyciągały całe rzesze uczestników. Obecnie jednak jej popularność spada na rzecz innych form treningu, które w bardziej równomierny sposób rozwijają sprawność ciała. Piłki Bosu oczywiście nie zniknęły zupełnie – wróciły po prostu “na swoje miejsce”, i są obecnie wykorzystywane w rehabilitacji czy też treningu medycznym.

Sauna na odchudzanie

trendy fitness: sauna na odchudzanie
Regularne korzystanie z sauny przynosi wiele korzyści, ale odchudzanie nie jest jedną z nich.

Kiedyś popularne były przekonania, że siedzenie w saunie pomaga schudnąć. Jednakże, choć sauna może pomóc w utracie wagi poprzez utratę wody, to jednak saunowanie nie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej. Sama utrata wagi związana z wypoceniem wody jest tymczasowa, przez co efektywność tego rozwiązania była znikoma.

Warto jednak wiedzieć, że sauna sama w sobie jest bardzo użytecznym narzędziem wspomagającym proces treningowy. Badania naukowe wykazały, że saunowanie wpływa na poprawę krążenia co z kolei wpływa na szybkość regeneracji po treningowej. Dodatkowo korzystanie z sauny może przynieść korzyści dla naszego układu odpornościowego, pomóc zredukować stres, a nawet poprawić wydolność tlenową naszego organizmu.

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować