Typy sylwetki: mezomorfik

mezomorfik
Mezomorfik – jeden z trzech głównych somatotypów

Budowa mezomorficzna jest prawdopodobnie najbardziej pożądanym somatotypem pośród bywalców siłowni. Mezomorfik ma solidną bazę do budowy muskulatury – solidne, grube kości, wystarczająco szeroką budowę klatki piersiowej i miednicy i stosunkowo wąską talię. Przy tym stosunkowo łatwo nabierają masę mięśniową, jak i redukują zapasową tkankę tłuszczową. Poniższy artykuł pomoże Ci rozpoznać mezomorfika, a jeśli nim jesteś – pomoże Ci efektywniej trenować.

Mezomorfik – cechy charakterystyczne

Typowy mezomorfik ma średnią budowę ciała, znajdującą się pomiędzy budową ektomorficzną a endomorficzną. Jego sylwetka ma klasyczną budowę, z wyraźnie szerszymi ramionami i biodrami od talii. Zwykle mają proporcjonalną budowę kończyn, przez co ich sylwetka wygląda harmonijnie. Do innych charakterystycznych cech tej budowy należą:

  • głowa w kształcie kwadratu
  • umięśniona klatka piersiową i ramiona
  • duże serce
  • umięśnione ręce i nogi
  • równomierne rozłożenie masy ciała

Mezomorficy nie mają problemów z jedzeniem tego, co chcą jeść, ponieważ mogą stosunkowo łatwo schudnąć i zrzucić dodatkowe kilogramy. To może być broń obosieczna – osoby, którym zależy na utrzymaniu szczupłej sylwetki mogą dosyć łatwo nabrać masy, a Ci, którym zależy na utrzymaniu muskularnej budowy – mogą ją dosyć łatwo stracić. Przy odpowiednim żywieniu ten typ sylwetki pozwala jednak na zbudowanie i utrzymanie atletycznej budowy ciała.

Optymalna dieta dla sylwetki mezomorficznej

Dietetyka jest szybko rozwijającą się dziedziną nauki. Wiele trendów, popularnych i dających spektakularne efekty (przez chwilę) okazuje się na dłuższą metę szkodliwymi. Podobnie ma się dopasowywanie diet do somatotypów (typów budowy sylwetki). Pierwsze próby dopasowania diety do budowy ciała pochodzą sprzed ponad 40 lat, i nawet w miarę aktualne badania nie dają jednoznacznych odpowiedzi[1]. Wydaje się jednak, że osoby z tą budową mogą skorzystać na wyższej podaży białka w diecie (nawet do 30% zapotrzebowania energetycznego) oraz obniżeniu ilości spożywanych węglowodanów (do około 40%), jednak informacje te nie należą do potwierdzonych naukowo, i pochodzą z obserwacji.

Trening mezomorfika

Mezomorficy należą do grup, które dobrze znoszą średnią i wysoką objętość treningową. Mogą bez większych problemów realizować zarówno programy typowo nastawione na trening siłowy / powerlifting / powerbuilding, jak i programy łączące trening siłowy z wytrzymałościowym. Wielu Crossfiterów, kulturystów i trójboistów ma budowę mezomorficzną, podobnie jak zawodnicy podnoszenia ciężarów czy pływacy.

Ciekawostki

Parę ciekawostek o tym typie budowy:

  • jedną z pierwszych, “hardkorowych” przedtreningówek nazwano Mesomorph. Jeszcze kilka lat temu, wydawało się że jej skład to wypadkowa stymulantów i środków wspomagających zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA)

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like