1. Rzecznik MŚP wnioskuje o umożliwienie przedsiębiorcom z branży fitness prowadzenie działalności gospodarczej od 4 maja 2020 r.
 2. Domowy Rip Trainer
 3. Kompletny trening w 30 minut? Propozycja
 4. Trening z kettlebells dla biegaczy
 5. Jak wybrać najlepszy catering dietetyczny?
 6. Siła chwytu: sprawdzone sposoby na “żelazny uścisk”
 7. Jak przygotować fit śniadanie?
 8. Najmodniejsze modele męskich butów Adidas – jakie adidasy chętnie kupują faceci?
 9. Odżywki na spalanie – czy warto?
 10. 730 kalorii w godzinę – jak to możliwe?
 11. Sól himalajska – co w niej siedzi
 12. Najmodniejsze damskie obuwie sportowe na lato 2017
 13. Makijaż na siłownię? Oczywiście!
 14. Dlaczego przestaję mieć efekty?
 15. Jak głęboki przysiad? Rosjanie wyjaśniają!
 16. Jak wykorzystać pulsometr podczas biegania?
 17. Buty do crossfitu – jakie będą najlepsze?
 18. Pokonaj przeciętność
 19. S.A.I.D. w praktyce – adaptacja organizmu do wysiłku fizycznego
 20. Zniżki w sklepach z suplementami – kody rabatowe
 21. Facebook dla trenerów i instruktorów fitness
 22. Skarpety do biegania – integralna część stroju sportowca
 23. Dzięki VR osoby sparaliżowane zaczną chodzić?
 24. Kettlebell swing – jak wykonać go poprawnie?
 25. Poznaj najnowsze noże LOFT – doskonałe połączenie nowoczesnego wzornictwa i wysokiej jakości
 26. Jazda na rolkach sposobem na odchudzanie?
 27. Aktywny wypoczynek? Polanica zaprasza!
 28. Tureckie wstawanie – dlaczego warto je robić?
 29. Test: batony MyProtein Hurricane XS
 30. Dobry kettlebell – jaki wybrać do domu (i do klubu)
 31. Korekcja wzroku – Lasik / PRK a sport: wszystko co musisz wiedzieć.
 32. MyProtein Brownie – test
 33. MaxSport Protein KEX – test
 34. Olimp Matrix PRO 32 – baton białkowy w teście
 35. Siła poziom: azjata
 36. Węglowodany pomogą przebiec półmaraton.
 37. Postanowienie noworoczne: powrót do formy
 38. Spinning / Indoor Cycling – jak jeździć interwały?
 39. Trening brzucha na TRX dla średniozaawansowanych
 40. Porady z dupy, czyli nie ufaj “trenerom”
 41. “Ćwiczenia” kettlebell od Nike
 42. Cel: siła
 43. Dlaczego warto ćwiczyć z kettlebell?
 44. No i po co Ci to wszystko?
 45. Martwy ciąg z kettlebell
 46. Amanda Lee – gwiazda (nie tylko) Instagrama
 47. Trening siłowy / funkcjonalny a kolarstwo
 48. Extended plank – “podpór” dla zaawansowanych
 49. Wyniki badań: fruktoza sprzyja tyciu i obniża aktywność fizyczną
 50. Chrom i jego rola w diecie
 51. Pulsometry Bluetooth i ANT+ do Endomondo
 52. Drogi trenerze…
 53. Witamina E wspomaga budowę mocnych mięśni
 54. Ile kosztuje dobry rower?
 55. Trening kardio opóźnia podnoszenie poziomu cholesterolu
 56. Syrop glukozowy vs syrop glukozowo-fruktozowy
 57. Test: baton proteinowy Sante GO ON!
 58. Ergometr wioślarski – czym to się je?
 59. Zmiany, zmiany ;-)
 60. Activlab Whey Protein Bar – test batonu białkowego
 61. Mały fast food po treningu? Nie szkodzi!
 62. Białko Nitro Pure Whey Gold – test
 63. Sprzęt do ćwiczeń w domu
 64. Ile prawdy w fitnessowych / prozdrowotnych memach?
 65. Ćwiczenia na mięśnie brzucha z TRX dla początkujących
 66. Podpór wykonywany na TRX najefektywniejszy
 67. Tabata: obalamy popularne mity
 68. Taśmy TRX – oryginał czy kopia ?
 69. Po co mi pulsometr do ćwiczeń?
 70. Spinning / indoor cycling a odchudzanie
 71. Top 5 – tanie spalacze tłuszczu
 72. Motywacja #1: od inwalidy do pełni życia.
 73. Start Fitnessowy.NET
 74. Szkodliwość glutenu to “ściema”?
 75. Trec Thermo Burner MAX – czy warto?
 76. Morderczy zestaw ćwiczeń na TRX
 77. Suplementy dla sportowców a wypadanie włosów
 78. Jak wykonać poprawny Muscle up? Poradnik.
 79. Rower na lato czy na lata?
 80. Johimbina – czym zasłużyła sobie na dobrą opinię?
 81. Tanie pulsometry bluetooth – Alatech vs Geonaute

Zajęcia na rowerach stacjonarnych – czy to Spinning® czy też “zwykły” Indoor Cycling należą do jednych z najbardziej obleganych w fitness-clubach. Wśród uczestników znajdziesz osoby o różnym stopniu zaawansowania i sprawności fizycznej – zarówno osoby które zaczynają walkę z nadwagą, te które po prostu dbają o kondycję oraz nawet kolarzy, którzy traktują zajęcia tego typu jako sposób na utrzymanie formy poza sezonem. Ale czy to naprawdę dobry wybór dla każdego kto chce się pozbyć zbędnych kilogramów?

indoor cycling

Trening cardio – strefy “Fat burn” i “Endurance”

Pierwsza zasada odchudzania o której często zapominajmy to “złej diety nie przećwiczysz”. Zajęcia na rowerku stacjonarnym nie są tu wyjątkiem – spalają zdecydowanie zbyt mało kalorii abyśmy mogli tylko dzięki nim w krótkim czasie schudnąć, szczególnie jeśli posłuchamy zaleceń szkoły Spinning i większość treningu będziemy spędzać w strefie spalania tłuszczu lub endurance, czyli przy zakresie tętna 65-75% HR max. Przeciętna, ważąca 65 kg kobieta w ciągu godziny jazdy w tych strefach spali nie więcej niż 500 kalorii. Ważący 80 kg mężczyzna – maksymalnie 600. Dla porównania – spalenie kilograma tłuszczu wymaga wysiłku energetycznego równego 7700 kcal [link], a wypity podczas treningu 0,5 litrowy izotonik dostarczy nam od 100 do 150 kalorii. W skrócie – poleganie na spinningu w strefie endurance/fat burn w odchudzaniu można porównać do jedzenia wielkiego, upieczonego prosiaka pęsetą. Niby można, ale zajmie nam to niesamowicie długo czasu i raczej należy się nastawić na jazdę 2-3 godziny “z rzędu” jeśli chcemy uzyskać widoczne efekty.

Zestawienie danych z prawie 493 przeprowadzonych badań naukowych w latach 1972-1997 nad efektami diety, treningu oraz kombinacji diety oraz treningu opublikowane w International Journal of Obesity wykazało najlepsze efekty w grupach w których jako metodę redukcji wagi wybrano kombinację diety i treningu (średnio: utrata 1,00 kg wagi tygodniowo), przy czym efekty samej diety były niewiele gorsze (utrata średnio 0,98 kg tygodniowo). Trening bez diety przynosił redukcję średnio jedynie 0,2 kg tygodniowo

źródło: International Journal of Obesity – wyniki badań do pobrania: link

Nie oznacza to jednakże że taki trening jest dla osób rozpoczynających przygodę z odchudzaniem bezużyteczny: jazda na rowerze, przy jego poprawnym ustawieniu oraz prawidłowej technice pedałowania i dobrze dobranym oporze jest zdecydowanie mniej obciążająca dla naszych stawów aniżeli bieganie czy nawet chodzenie po bieżni. Zdecydowanie łatwiej jest się także “wkręcić” w takie zajęcia – dynamika grupy dodaje nam motywacji, której może nam zabraknąć po kilku tygodniach przemierzania samotnie taśmy na bieżni 😉
Dodatkowo – jeśli ktoś wraca do aktywności po długiej przerwie, lub jest to – tak naprawdę – pierwsza przygoda z aktywnością fizyczną w życiu, wtedy pierwsze tygodnie warto spędzić pedałując w niskich strefach tętna po to, aby zbudować bazę tlenową oraz przygotować organizm do większego wysiłku.

Na szczęście jednak jazda na rowerkach stacjonarnych nie ogranicza się do tych dwóch stref, i o ile nasz poziom wytrenowania na to pozwala – dobrym wyznacznikiem tu może być tętno spoczynkowe, które dla osób zaczynających trening interwałowy / HIIT nie powinno być wyższe niż 65 uderzeń serca na minutę – możemy trenować również bardziej intensywnie.

Trening interwałowy / HIIT

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wielokrotnie udowodniono, że zarówno trening o stałej, wysokiej intensywności (w zakresie 75-85% HR MAX) jak i trening interwałowy są skuteczniejsze od treningu aerobowego o niskim poziomie wysiłku w redukcji tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, wiele programów treningu interwałowego przynosi w krótkim czasie lepsze efekty w zakresie budowy bazy tlenowej, dodatkowo poprawiając wydolność beztlenową organizmu. Wyniki badań naukowych stoją w sprzeczności z tezą propagowaną przez program Spinning®, według której to trening Endurance jest najbardziej wartościowy i powinien być wykonywany przez 60-70% czasu treningowego [link]. 2 kwietnia 2015 roku napisałem do centrali Spinning® prośbę o przesłanie wyników badań naukowych potwierdzających przekazywane na stronach Spinning.com informacje, jednakże do dnia dzisiejszego nie doczekałem się odpowiedzi. Jeżeli tylko taka odpowiedź się pojawi – uzupełnię artykuł, ale jakoś w to wątpię 😉

Dlaczego tak się dzieje?

Mimo iż w trakcie wysiłku o niższej intensywności energia jest czerpana w większej części z tłuszczów sumaryczny wydatek energetyczny jest wyższy w przypadku treningu o wysokiej intensywności. Badania naukowe dowiodły że trening interwałowy skutecznie przyspiesza metabolizm, a jednym z czynników adaptacyjnych organizmu było zwiększone spalanie tłuszczów i zmniejszone zużycie energii pochodzącej z węglowodanów u osób stosujących trening interwałowy, co w połączeniu ze zwiększonym wydatkiem energetycznym przekładało się na większą redukcję tkanki tłuszczowej. [link] [link] [link] [link]. Podobnie sprawa się miała w przypadku treningu o stałej, wysokiej intensywności – sumaryczna ilość pobranych kalorii z tłuszczu w trakcie wysiłku, jak i późniejszego działania efektu “afterburn” była wyższa, aniżeli w przypadku treningu w strefach “spalających tłuszcz”.

Jak to się ma do zajęć Spinning / Indoor Cycling?

Mając ograniczony czas do zagospodarowania zdecydowanie lepsze efekty w redukcji tkanki tłuszczowej uzyskamy w przypadku treningu interwałowego aniżeli w przypadku treningu o stałej intensywności. Przykładowo, jeśli mamy do zagospodarowania 3 godziny treningowe w tygodniu zysk z treningu endurance / fat loss w tym przypadku będzie marginalny. Zdecydowanie lepsze efekty uzyskamy przeznaczając np. 2 z tych godzin na trening interwałowy na rowerze stacjonarnym, a jedną godzinę na trening siłowy / ogólnorozwojowy.

Niezależnie od tego należy pamiętać o tym, że to dieta będzie najbardziej znaczącym czynnikiem w naszym odchudzaniu. Trening może nam w tym pomóc i pozwolić poprawić ogólną kondycję organizmu, ale nie możemy liczyć wyłącznie na jego skuteczność. Biorąc to pod uwagę, przy ograniczonych zasobach czasowych oraz stosowaniu diety warto zastanowić się, czy nie lepiej poświęcić ten czas na trening siłowy lub też ogólnorozwojowy / funkcjonalny. Tego typu trening wpłynie na budowę bardziej harmonijnej sylwetki aniżeli zajęcia na rowerze stacjonarnym, które ograniczają się do rozwijania dolnej części ciała.

Osoby które trafiły na tą stronę szukały…

 • spinning efekty
 • skuteczność spinningu
 • spinning a dieta
 • endurance efekty
Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Tags: , , ,

Related Article

0 Comments

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.