5 najbardziej znienawidzonych ćwiczeń na siłowni

przysiad bułgarski - 5 najbardziej znienawidzonych ćwiczeń
Przysiad bułgarski jest jednym z najmniej lubianych ćwiczeń do wykonania na siłowni

W treningu siłowym i funkcjonalnym przewijają się setki ćwiczeń, a włącznie z wariantami ich liczba może osiągać tysiące różnych ruchów. Część ćwiczeń jednak ma pewną cechę wspólną – są serdecznie znienawidzone przez ćwiczących, i dość często chętnie rozpisywane w planach treningowych przez trenerów. Poniższa lista 5 ćwiczeń to ruchy, które są najczęściej wymieniane na siłowniach jako najmniej lubiane / najbardziej znienawidzone.

Przysiad bułgarski

Przysiad bułgarski jest świetnym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie nóg, poprawiającym stabilizację oraz budującym mięśnie pośladków i ud. Jest też ćwiczeniem, które przez wiele osób jest wskazywane jako “najgorsze” i najbardziej nielubiane. Dlaczego? Odpowiedź jest dość prosta: przysiad bułgarski pokazuje jak na dłoni nasze braki w stabilności, sile i koordynacji, a jednocześnie nie daje nam satysfakcji z podnoszenia nie wiadomo jak dużych obciążeń. Zamiast budować ego, buduje silniejsze ciało (i umysł), co musi nam wystarczyć.

Więcej o tym wariancie przysiadu, technika jego wykonywania oraz korzyści jakie przynosi dodanie go do planu treningowego możesz przeczytać w dedykowanym artykule o przysiadzie bułgarskim.

Burpees

burpees
Burpeesy wiele osób traktuje jako ćwiczenie, które robi się “za karę”.

Burpee to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń w Crossficie. Ma swoich gorących zwolenników – jak np. Michała, który regularnie bije rekordy w robieniu Burpeesów, jak i zdecydowanych przeciwników. Ćwiczenie to jest bardzo wymagające kondycyjnie, przez co jest często wykorzystywane jako element treningów “spalających”, także u osób początkujących. To z kolei powoduje, że technika ich wykonywania rzadko jest poprawna i zdarza się, że ćwiczący robią sobie nimi zwyczajnie krzywdę.

Plank

Deska jest świetnym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie brzucha, pozwalającym się pozbyć problemów z bólem pleców i poprawić stabilność naszego korpusu. Co z tego, skoro jej wykonywanie jest nudne i uciążliwe – w końcu nigdzie 60 sekund nie trwa tak długo, jak w poprawnie wykonywanym planku. Co więcej, trenerzy wymyślają wiele różnych wersji tego ćwiczenia, co powoduje że zawsze znajdą sposób, by Cię jakąś deską sponiewierać, nie ważne jak zaawansowanym trenującym jesteś. Zresztą nie trzeba daleko szukać – parę miesięcy temu tutaj opisałem kilka sposobów wykonywania tego ćwiczenia…

Front Squat

front squat
Front Squat’y musi opanować każdy, kto myśli na poważnie o treningu Crossfitowym lub dwuboju

Przysiad przedni to kolejne kapitalne ćwiczenie, które jest chętnie wymieniane na liście nielubianych ćwiczeń. Wymaga dobrej mobilności, co sprawia że wielu ćwiczących – szczególnie mężczyzn – ma problemy z jego prawidłowym wykonaniem. Tu ciągnie, tu boli, a do tego ciężar zwykle jest sporo mniejszy aniżeli w królewskim przysiadzie ze sztangą z tyłu. W tym miejscu warto też wspomnieć o Thruster’ach, czyli ćwiczeniu łączącym przysiad z wyciśnięciem sztangi (lub hantli/kettli) nad głowę. Thruster jest równie męczący jak Burpee, a jednocześnie ma wymagania względem mobilności jak przysiad przedni…

Pompki

DSC 0023

Pompki to ćwiczenie znienawidzone głównie przez kobiety, które nigdy nie poświęciły dość czasu na poprawne nauczenie się ich wykonywania. To jedno z podstawowych ćwiczeń z masą własnego ciała wymaga zarówno siły tricepsów jak i mięśni klatki piersiowej, jak i umiejętności utrzymania napięcia mięśni brzucha i pośladków podczas ich wykonywania (tutaj kłaniają się znowu deski, których nikt nie lubi robić). Jeśli nie wiesz jak zacząć uczyć się pompek, możesz spróbować pompek w oparciu o sztangę. Ten wariant ćwiczenia pozwala na łatwe skalowanie trudności, przez co pozwala progresować we własnym tempie.

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować