Domowa siłownia za 2000 złotych

domowa siłownia

Czy domowa siłownia za 2000 złotych ma sens? Zdecydowanie tak. Taki budżet pozwoli już na kupienie sporego zestawu sprzętu do treningu funkcjonalnego i siłowego. Nie jest to jeszcze budżet który pozwala na duże szaleństwa, ale pozwoli nam na efektywny trening wytrzymałościowo-kondycyjny oraz hipertroficzny (nastawiony na budowę mięśni). . Poniżej znajdziesz dwie konfiguracje sprzętowe wraz z opisem możliwości, które dana konfiguracja umożliwia. Jeśli szukasz ogólnych porad dotyczących budowy własnej domowej siłowni, sprawdź ten kompleksowy poradnik.

Linki umieszczone w artykule prowadzą do stron Ceneo.pl i Amazon.pl, jeśli zdecydujesz się na zakup z linków – Fitnessowy.NET otrzyma prowizję, która umożliwi dalsze funkcjonowanie tego serwisu.

Funkcjonalna siłownia za mniej niż 2000 złotych

Założenia: przeznaczenie do treningu funkcjonalnego, z wykorzystaniem kettlebell i hantli, idealnie do treningu wytrzymałościowo-siłowego, ale ma pozwolić też na zbudowanie mięśni u osób początkujących, a nawet średnio-zaawansowanych. Gdzie budżet pozwala, stawiamy na jakość.

Lista zakupów

trx loev

Dobra jakościowo kopia taśm TRX marki LOEV to bardzo rozsądne rozwiązanie przy ograniczonym budżecie. W zestawie znajduje się mocowanie sufitowe, które pozwoli nam maksymalnie wykorzystać potencjał treningu w podwieszeniu. Jeśli nie zdecydujesz się na skorzystanie z tego mocowania, możesz użyć standardowego zaczepu “o drzwi”, lub owinąć taśmę np. o belkę.

Cena: około 255 złotych na Amazon

Kettlebells firmy Kawmet to dość tanie, żeliwne odważniki które posłużą długie lata. Budżet w zupełności wystarczy nam na zakup pełnego zestawu startowego, co oznacza odwazniki 8/12/16 kg dla kobiet oraz 12/16/20 lub 16/20/24 dla mężczyzn. Koszt zakupu całego zestawu to 450 zł za zestaw damski i 600/750 zł za zestaw męski.
Link do odważników: Amazon / czasem pojawiają się na OLX

Ławeczka treningowa Activeweight o maksymalnej nośności 150 kg powinna wystarczyć do domowego treningu z hantlami czy odważnikami kettlebells. Jeśli planujemy w przyszłości rozbudować naszą domową siłownię o sztangę okaże się niemal na pewno niewystarczająca, więc w takim przypadku lepiej odłożyć zakup na później tak, byśmy mogli zagospodarować na ten cel nieco ponad 700 zł za dużo solidniejszą ławkę Flybird.
Ławka Activeweight kosztuje 420 zł na Amazon.
Alternatywą może być też poszukiwanie używanej ławki na OLX / Allegro, czasami można wyłowić prawdziwe perełki w dobrych cenach.

W założonym budżecie bez problemu kupimy parę hantli 2×15 żeliwnych, a przy odrobinie szczęścia i 2×20 kg. Jeśli zdecydujemy się na obciążenia bitumiczne (niższej jakości) prawdopodobnie znajdziemy i hantle o wadze 2×30-2×40 kg w cenie poniżej 500 zł. Ja mimo wszystko jestem zwolennikiem stalowych hantli ze względu na ich trwałość.
Przykładowe produkty: Hantle 2×15 kg za 360 zł, 2×20 kg poniżej 400 złotych, lub ta oferta z Amazon za 480 złotych.
Warto przejrzeć też oferty na Ceneo oraz OLX’ie.

Mata antypoślizgowa firmowana przez TRX to tanie (70 zł z przesyłką) i dobre rozwiązanie do domowej siłowni. Umieszczone na niej pasy i znaczniki stanowią dobre punkty orientacyjne podczas treningu w podwieszeniu.
Link: Amazon

Zestaw gum do ćwiczeń, zarówno Power Band jak i Mini Band to bardzo tanie i użyteczne wyposażenie każdej domowej siłowni. Powerbandy możemy wykorzystać jako akcesorium stanowiące dodatkowe obciążenie treningowe, a także jako coś co pomoże nam się dobrze rozgrzać i zmobilizować.
Jako że nie ma dużych różnic jakościowych między producentami, można się kierować ceną. W przypadku Power Bandów fajny zestaw firmy SportVida znajdziemy już za niecałe 50 złotych na Ceneo. Dobre jakościowo mini bandy znajdziemy w Action za około 15 złotych za komplet.

Podłoga typu puzzle stanowi często pomijany, a bardzo cenny element wyposażenia siłowni. Jeśli urządzamy pomieszczenie, którego głównym przeznaczeniem będzie użytkowanie jako domowa siłownia, możemy kupić komercyjne puzzle o grubości 10-15 mm, wykonane z gumy z recyklingu. Koszt to od około 75zł za m2 (link). Alternatywą jest zakup puzzli wykonanych z pianki EVA. Ich plusem jest cena (około 40-50 zł za m2) i łatwość w składaniu i przechowywaniu. Dobrze cenowo wypadają w tym względzie produkty HMS – link

Podsumowanie: co zyskamy z taką domową siłownią?

Kupując produkty z powyższej listy wydamy między 1750 a 2000 złotych, i za tą kwotę uzyskamy zestaw sprzętu, który umożliwi nam wykonywanie bardzo wartościowych treningów. Może stanowić dobrą bazę sprzętową dla kolarza czy biegacza, którzy szukają budżetowego rozwiązania treningowego w domu, ale też dla osób którzy chcą zadbać o swoją formę w domu.
W zestawieniu nie ma drążka do podciągania – ze względu na fakt, że większość funkcji jesteśmy w stanie zastąpić TRX’em zawieszonym pod sufitem, jednak jeśli mamy gdzie go umieścić, na pewno byłby to kolejny punkt na liście.

Domowa siłownia dla kulturysty za mniej niż 2000 złotych.

W założeniu taka siłownia ma stanowić bazę do rozbudowy na przyszłość, stąd stawiam na zakup mniejszej ilości za to uniwersalnego, i dobrego jakościowo sprzętu tak, byśmy nie byli zmuszeni wymieniać zakupionych rzeczy np. podczas rozbudowy o sztangę. Ta konfiguracja znacząco różni się od tej, którą zaproponowałem w wariancie funkcjonalnym, oraz w artykule domowa siłownia do 1000 złotych.

Lista zakupów

Listę zakupów otwiera bardzo solidna ławka regulowana, z dopuszczalnym ciężarem maksymalnym 300 kilogramów. To powinno w zupełności wystarczyć nawet dla bardzo silnych osób. Cena – na poziomie około 720 złotych z przesyłką – została ustalona na bardzo atrakcyjnym poziomie: Link

Regulowane hantle typu PowerBlock to prawdopodobnie najlepsze, co można kupić do domowej siłowni nastawionej na trening siłowy. Oszczędzamy miejsce – para hantli zastępuje nam cały komplet – i czas, bo zmiana obciążenia trwa zaledwie sekundę. Minusem jest cena – w założonym budżecie możemy sobie pozwolić na parę hantli o wadze 22 kg / sztuka (koszt 550-600 złotych/szt z przesyłką tutaj). Jeśli zależy nam na większym obciążeniu, pozostają nam zestawy regulowane z hantlami żeliwnymi. W tym budżecie bez problemu znajdziemy hantle z obciążeniem 2×30 a nawet 2×40 kilogramów (link). To sprawdzone, tradycyjne rozwiązanie, jednak zdecydowanie mniej wygodne aniżeli hantelki typu PowerBlock.

Ostatnim przedmiotem który możemy zmieścić w tym budżecie są gumy Powerband i Miniband. Powerbandy możemy wykorzystać jako akcesorium stanowiące dodatkowe obciążenie treningowe, a także jako coś co pomoże nam się dobrze rozgrzać i zmobilizować.
Jako że nie ma dużych różnic jakościowych między producentami, można się kierować ceną. W przypadku Power Bandów fajny zestaw firmy SportVida znajdziemy już za niecałe 50 złotych na Ceneo. Dobre jakościowo mini bandy znajdziemy w Action za około 15 złotych za komplet.

Podsumowanie: Czy domowa siłownia za 2000 złotych ma sens dla kulturysty?

2000 złotych z jednej strony pozwala na zakup dobrego jakościowego sprzętu, ale z drugiej – przy obecnych cenach nie będzie tego dużo. Postawienie na dobre hantle regulowane pozwoli efektywnie wykorzystać czas przeznaczony na jednostkę treningową. Proponowana siłownia będzie stanowiła dobrą bazę rozwojową na przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować