Jak wybrać pas do podnoszenia ciężarów?

pas do podnoszenia ciężarów
Różne rodzaje pasów do podnoszenia ciężarów

Pas do podnoszenia ciężarów jest jednym z najbardziej niezbędnych akcesoriów treningowych tak dla osób trenujących siłowo, kulturystów, jak i fanów treningu Crossfitowego. Ten element pomaga wspierać dolną część pleców i uniknąć kontuzji podczas treningu, zwiększając nieco margines bezpieczeństwa w ćwiczeniach takich jak przysiad, martwy ciąg czy inne, wymagające ćwiczenia. Na rynku znajdziesz obecnie wiele różnych rodzajów i modeli pasów do podnoszenia ciężarów, a ten artykuł ma za zadanie pomóc Ci wybrać odpowiedni do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli wiesz już po co Ci pas, i jakiego szukasz, możesz skorzystać z linków nawigacyjnych poniżej żeby przejść do listy pasów poniżej.

Aktualizacja 2023: weryfikacja dostępności i cen.

Po co mi pas do podnoszenia ciężarów?

Pas pomaga wspierać i stabilizować Twój korpus podczas podnoszenia dużych ciężarów. Dzięki temu możesz z jednej strony podnieść większe obciążenia, a z drugiej – zmniejszyć ryzyko kontuzji odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Stosowanie pasa pomaga zachować większą sztywność sylwetki, ale też powoduje że możemy więcej energii przeznaczyć na wprawianie ciężaru w ruch[1]. Można zatem przyjąć że z pasem podniesiesz więcej obciążenia w sposób bezpieczniejszy, co z kolei pozwoli Ci cieszyć się treningami dłużej.

pas do podnoszenia ciężarów
Pas do podnoszenia ciężarów pomaga podnosić bezpiecznie duże obciążenia

Rodzaje pasów do podnoszenia ciężarów

Istnieją dwa główne rodzaje pasów do podnoszenia ciężarów: tradycyjne/kulturystyczne oraz trójbojowe. Ten pierwszy rodzaj cechuje się zmienną szerokością pasa – z przodu jest cieńszy, z tyłu szerszy – i nieco mniejszym wsparciem, za to pozwala na większą swobodę ruchów. Pas kulturystyczny jest też zwykle cieńszy – najczęściej ma grubość 6,5 milimetra, jeśli to pas skórzany. Tego typu pas występuje czasem także w postaci pasów materiałowych / neoperenowych. Ta ostatnia opcja jest szczególnie interesująca dla osób trenujących Crossfit, ale o tym nieco dalej.

Pasy trójbojowe mają stałą szerokość (10 centymetrów) na całej długości i grubość od 10 do 13 milimetrów. Taki pas zapewnia maksymalne wsparcie w trakcie wykonywania ciężkich przysiadów czy martwych ciągów, ale jest zbyt sztywny by stosować go np. do podnoszenia ciężarów – jego sztywność skutecznie będzie przeszkadzała w ruchach takich jak zarzut czy rwanie.

W ostatnim czasie pojawiły się także pasy z materiałów syntetycznych o stałej szerokości – zwykle 9.5 – 10 cm, przeznaczone do Crossfitu i podnoszenia ciężarów (są w większości dopuszczone do stosowania w zawodach), które oferują podobne wsparcie jak pasy dwubojowe/kulturystyczne, jednak są łatwe do zapinania/rozpinania podczas treningu i nie przeszkodzą nam, gdy będziemy w trakcie treningu przechodzić np. z podnoszenia ciężarów do skoków na skrzynie czy skakanki.

Jak używać pasa do podnoszenia ciężarów?

Pas do podnoszenia ciężarów powinniśmy stosować w treningu siłowym podczas pracy na poziomie powyżej 80% swojego maksimum na 1 powtórzenie (1RM), oraz w bardzo wymagających seriach (dużo powtórzeń, pauzy) na niższym ciężarze. Po założeniu pasa upewnij się, że jest on dobrze dopasowany – nie za luźny ani za ciasny. Powinieneś być w stanie zmieścić jeden lub dwa palce pomiędzy pasem a swoim ciałem – to miejsce, którego wypełnisz gdy nabierzesz powietrza do przepony.

Jeśli planujesz używać pasa w danym treningu, dobrze jest zrobić przynajmniej jedną z serii rozgrzewkowych już w pasie, tak by nic nas nie zaskoczyło podczas serii głównych.

pasy do podnoszenia ciżarów
Pasy treningowe: klasyczny/kulturystyczny, trójbojowy, materiałowy.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj pasa?

Podobnie jak w przypadku każdego innego sprzętu sportowego, ważne jest, aby wybrać odpowiedni pas do podnoszenia ciężarów dla swoich potrzeb i możliwości finansowych. Poniżej kilka przykładów, z sugerowanym rodzajem pasa.

Najlepszy pas dla osoby początkującej

W przypadku osób początkujących, warto postawić na uniwersalność. Dobrze sprawdzą się pasy kulturystyczne oraz neoprenowe. Zdecydowanie nie kupowałbym w tym przypadku pasa trójbojowego – chyba że faktycznie jedyne do czego będziemy go wykorzystywać to przysiady ze sztangą i martwe ciągi. Moim wyborem w tym przypadku byłyby:

  • Neoprenowy PICSIL, który z jednej strony daje dobre wsparcie (jak na pas neoprenowy), a z drugiej nie krępuje ruchów i nadaje się tak do przysiadów i martwych ciągów, jak i treningu Crossfitowego / dwubojowego.
  • Skórzany, kulturystyczny pas do podnoszenia ciężarów – tutaj możemy albo zdecydować się na kupno najtańszego dostępnego na Allegro pasa, albo kupno czegoś bardziej jakościowego (np. AQF ze skóry bydlęcej za około 150 złotych)
  • Najtańszy pas neoprenowy – obecnie ten tytuł przypada marce Dark Moose, która oferuje swoje pasy za około 30 zł na Amazonie. To wybór, który pozwala nam się rozeznać, jak trenuje się w pasie i czy pas neoprenowy będzie nam odpowiadał.

Najlepszy pas do Crossfitu

Osoby trenujące Crossfit docenią wygodę korzystania z neoprenowych pasów takich, jak np. wspomniany wcześniej pas PICSIL’a lub pasy neoprenowe z oferty Rogue Fitness. Ten rodzaj pasa pozwala na szybkie rozpinanie / zapinanie, i wygodne przejście między ćwiczeniami dwubojowymi a resztą WOD’a. Szczegółowe informacje dotyczące wyboru odpowiedniego pasa do Crossfitu znajdziesz w tym poradniku.

pas do podnoszenia ciężarów do crossfitu
W treningu Crossfitowym spotyka się pasy dwubojowe oraz materiałowe. Trójbojowe są zbyt sztywne, i ograniczają zakres ruchu

Wybieramy pas do trójboju

W tym przypadku powinniśmy zdecydować na pas Powerliftingowy, gruby. Osoby początkujące mogą zacząć od pasów o grubości 10 mm, zapewnią one wystarczające wsparcie w zdecydowanej większości przypadków. Jeśli podnosimy ciężary na wysokim poziomie lub mamy potężne ambicje, możemy sięgnąć po pas grubości 13 mm, niestety może się to wiązać z bardzo wysokimi kosztami.

Pas do podnoszenia ciężarów dla kulturysty

W przypadku stosowania w kulturystyce warto zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie – skórzany pas do podnoszenia ciężarów o zmiennej szerokości. To zwykle tani zakup, który posłuży na lata.

Najlepszy pas do dwuboju

W przypadku treningu dwubojowego kluczowe w wyborze pasa będzie to, czy nie będzie nam on ograniczał w żaden sposób mobilności w skrajnych pozycjach. Osoby niższe, z krótszym tułowiem zwykle będą się czuły najlepiej w tradycyjnych pasach do podnoszenia ciężarów. Osoby z dłuższym tułowiem mogą wybierać pomiędzy pasem neoprenowym o stałej szerokości lub skórzanym z węższym przodem – tutaj już zdecydują Wasze prywatne preferencje.

Pasy kulturystyczne / dwubojowe

Najbardziej klasyczny rodzaj pasa, zwykle produkowane ze skóry o grubości około 6.5 milimetra. Poniżej znajdziesz listę pasów wraz krótkim opisem, linkami do zakupu i ceną w momencie pisania artykułu. Pasy prezentuję od najdroższego do najtańszego w zestawieniu..

eleiko wl belt

Eleiko Weightlifting Belt – najnowsza wersja pasa do podnoszenia ciężarów szwedzkiego producenta. Plusem jest trwałość, szwedzka produkcja i wysoka jakość produktu, minusem – jak to zwykle przy produktach Eleiko bywa – jest cena pasa, ustalona na 129 Euro (link)
Na stronie Eleiko znajdziemy też starsze modele pasów, równie dobre, jednak obecnie wycofywane najpewniej ze względu na duży rozrzut jakościowy – były produkowane w różnych krajach (Rosja, Pakistan) i bywały partie lepsze i gorsze.

weightlifting house

Weightlifting House to jeden z najbardziej znanych serwisów ze świata podnoszenia ciężarów, który od pewnego czasu oferuje akcesoria do podnoszenia ciężarów. Produkty sygnowane przez WH cechują się bardzo dobrą jakością wykonania, a część z uzyskanych przychodów pozwala na utrzymanie serwisu z informacjami ze świata podnoszenia ciężarów. Cena: około 300 złotych (Amazon)

aqf pas do podnoszenia ciężarów

Pas do podnoszenia ciężarów AQF wykonany z bydlęcej skóry to opcja, która jednak powinna zadowolić większość trenujących. Jakość wykonania jest na bardzo dobrym poziomie, dużo wyższym niż w tanich produktach nieznanych producentów. Cena ustalona na poziomie 149 złotych (Amazon) jest adekwatna do jakości pasa.

power system basic

Power System Basic to jeden z najpopularniejszych pasów kulturystycznych na rynku, można go spotkać na niemal każdej siłowni. Nie jest to specjalnie sztywny pas, ale zapewniane podparcie da zauważalną różnice tak w martwym ciągu, przysiadzie, jak i np. podczas wykonywania ciężkich wiosłowań. Cena? Od 60 złotych na Ceneo.pl

Pasy trójbojowe

W przypadku pasów trójbojowych lista jest dłuższa, bo i mamy nieco więcej dostępnych grubości pasów oraz różne rodzaje zapięć. Rozrzut cenowy też niestety jest bardzo duży – topowe konstrukcje marek takich jak SBD czy Eleiko kosztują nawet powyżej 1000 złotych.

eleiko powerlifting

Pas trójbojowy Eleiko to jeden z najsztywniejszych pasów z klasycznym zapięciem. Wykonany ze skóry grubej na 11-13 milimetrów jest sztywny i trwały.
Podobnie jak w przypadku SBD, cena jest dosyć zabójcza: została ustalona na 319 Euro (link), można też próbować dostać go u polskiego dystrybutora.

SBD Powerlifting

Pas trójbojowy SBD to obok produktów takich marek jak Inzer i Eleiko jeden z najlepszych pasów do podnoszenia ciężarów dedykowany zawodnikom trójboju siłowego. Gruby na 13 milimetrów, bardzo sztywny, zapewnia maksymalne wsparcie przy biciu rekordów. Raczej nie nadaje się dla początkujących. Cena? Od 1000 zł (dystrybucja SBD Polska)

rogue ohio weightlifting belt

Rogue Ohio Weightlifting Belt to jeden z popularniejszych pasów do podnoszenia ciężarów w USA. Prezentowana wersja o grubości 10 milimetrów kosztuje w Europejskim sklepie 130 euro (link), dostępne są też wersje grubsze, 13 milimetrowe (Powerlifting Belt) zarówno w wersji z klasycznym zapięciem jak i klamrą szybkozamykającą w cenie około 200 euro.

aqf powerlifting

Pas Powerlifting AQF jest jednym z najtańszych (140 złotych) pasów z klamrą szybkozamykającą. Ten gruby na 10 mm pas jest dobrą opcją dla początkujących i średnio-zawansowanych adeptów trójboju – zapewni wystarczające wsparcie nawet przy pracy z dużymi ciężarami, a sama konstrukcja ma opinię niezawodnej (co nie jest regułą w tej półce cenowej). Dostępny na Amazon

power system powerlifting

Power System Powerlifting to jeden z najpopularniejszych w naszym kraju pasów trójbojowych, głównie ze względu na niską cenę. Producent nie podaje grubości skóry, jednak zmierzona na pasach które mam w klubie grubość wynosi odpowiednio 7 i 8 milimetrów, co jest wystarczające dla początkujących, ale może być powodem zmiany pasa w przyszłości. Cena? Od 115 złotych – link

aqf pas klamry

Pas Trójbojowy z zapięciem na klasyczną klamrę z AQF jest najtańszym dobrym pasem trójbojowym na rynku. 10 milimetrów grubości daje sztywność nieco wyższą niż w przypadku Power System, ale różnica w stosunku do topowych konstrukcji jest widoczna (cenowo również).
Cena: 90 zł z dostawą z Amazon Prime

Materiałowe pasy do podnoszenia ciężąrów

Ten rodzaj pasów jeszcze parę lat temu był kojarzony z niską jakością i wsparciem niewiele większym od efektu placebo. Dzisiaj na szczęście na rynku jest wybór pasów zapewniających dobre usztywnienie, a jednocześnie takich, które nie zrujnują naszego budżetu.

eleiko eva wl belt

Pas Eleiko EVA Weightlifting Belt ma stałą szerokość (10 cm) na całej długości pasa, i zapewnia dobre wsparcie, podobne do pasa dwubojowego (mam w klubie oba). Obecnie wprowadzana jest druga generacja tego pasa, która zapewnia wg producenta lepsze wsparcie, ale ma niestety też przeprojektowaną klamrę. Pierwsza generacja (jeszcze dostępna w niektórych rozmiarach) miała świetny, prosty system zamykania który trzyma stabilnie. Druga ten system „udoskonaliła” tak, że faktycznie trzyma mocniej, jednak proces otwierania i zamykania jest trudniejszy. Nowe pasy są też trochę gorzej wykonane (rzep potrafi się odpruć). Cena: 69 euro (nowa generacja). Dostępna na stronie Eleiko lub u polskiego dystrybutora. Obie generacje produkowane są w Chinach. J

picsil wl belt

Picsil to jedna z najpopularniejszych marek wśród Crossfiterów, a produkowany przez nich pas znajdziemy na arenach najważniejszych zawodów Crossfitowych. Ten pas oferuje porównywalne wsparcie co wyżej wymienienie konkurencji, pozwalając na trochę większą swobodę ruchów. Jest też tani – na Amazon od 163 zł z przesyłką

81hqdon6 VL. AC SX522

Najtańszy pas do podnoszenia ciężarów w zestawieniu – Dark Moose – to dobra opcja dla początkujących, którzy z jednej strony chcą spróbować treningu w pasie, a z drugiej – nie chcą wydawać na to zbyt wielu pieniędzy. Pas obecnie kosztuje około 30 złotych (z przesyłką, jeśli macie Prime) co jest ceną nie do pobicia za produkt tej klasy.

Podsumowanie

Mam nadzieję że poradnik pomoże wybrać Ci odpowiedni pas do podnoszenia ciężarów. Ze swojej strony dodam tyle, że jest to zakup na lata – o ile nie kupisz prawdziwego parcha, pas będzie służyć Ci od kilku do kilkunastu lat, więc warto czasem dopłacić różnicę kilku-kilkunastu złotych. Najmniej trwałe oczywiście będą pasy materiałowe, ale żaden z wymienionych powyżej pasów nie powinien mieć problemów z wytrzymaniem 5 lat regularnych treningów.

Jeśli artykuł jest dla Ciebie wartościowy, i chciałbyś czytać więcej podobnych treści na stronie bez wszechobecnych reklam, zobacz jak możesz wesprzeć działanie portalu. Dzięki osobom robiącym zakupy przez linki afiliacyjne, patronów i osoby „stawiające kawę” Fitnessowy.NET może działać bez reklam i śmieciowych treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować