Pas do podnoszenia ciężarów do Crossfitu. Czy warto?

pas do podnoszenia ciężarów w crossficie
Pas do podnoszenia ciężarów może pomóc osiągnąć lepsze wyniki w ćwiczeniach takich jak rwane, zarzut, podrzut, przysiad czy martwy ciąg

Pasy do podnoszenia ciężarów kojarzą się głównie z treningiem siłowym i kulturystycznym, jednak jest jeszcze jedna dziedzina treningowa, gdzie mogą okazać się przydatne: to Crossfit. Podczas treningów Crossfitowych często pojawiają się ćwiczenia wielostawowe takie jak martwe ciągi, przysiady, elementy dwuboju olimpijskiego. W tych ruchach stosowanie pasa do podnoszenia ciężarów nie tylko zwiększa bezpieczeństwo treningu, ale także pomaga uzyskać lepsze rezultaty.

Zalety i wady stosowania pasa do podnoszenia ciężarów

Pas do podnoszenia ciężarów to akcesorium treningowe służące do wspierania mięśni korpusu osoby ćwiczącej. Tradycyjne pasy są wykonane ze skóry, pojawiły się jednak także akcesoria wykonane z odpowiednio sztywnego materiału neoprenowego. Te ostatnie zdecydowanie lepiej sprawdzają się w treningach Crossfitowych, aniżeli ich skórzane odpowiedniki. Neoprenowe pasy są lżejsze, łatwiejsze do zapięcia i odpięcia w trakcie treningu (rzepy!), i są przy tym tworzone w taki sposób, by nie ograniczać zakresu ruchu ćwiczącego.

crossfitowy pas do podnoszenia ciężarów
Różne rodzaje pasów do podnoszenia ciężąrów. W Crossficie najlepiej sprawdzą się nylonowe.

Zalety korzystania z pasa do podnoszenia ciężarów obejmują:

  • poprawę bezpieczeństwa osoby trenującej poprzez zapewnienie dodatkowego wsparcia mięśni brzucha i pleców, stabilizujących kręgosłup na odcinku lędźwiowym.
  • poprawę wydajności dzięki zapewnieniu dodatkowego usztywnienia korpusu
  • zwiększenie komfortu psychicznego ćwiczącego

Do najczęściej wymienianych wad stosowania pasów do podnoszenia ciężarów należą:

  • ograniczenie zakresu ruchu (głównie w przypadku stosowania grubych pasów trójbojowych)
  • zmniejszenie aktywacji mięśni brzucha (pas przejmuje część pracy)

Sam pas jednak to nie wszystko – musimy nauczyć się z niego poprawnie korzystać, by wyciągnąć maksimum korzyści z tego akcesorium. Pas zapewnia nam najlepsze wsparcie wtedy, gdy wytworzymy podczas ćwiczenia tłocznię brzuszną, np. poprzez wykorzystywanie oddechu torem przeponowym. Oczywiście i bez tego stanowi dodatkowe zabezpieczenie, jednak pas nie zastąpi prawidłowych wzorców ruchowych, i nie powinien maskować naszych braków w podstawowych umiejętnościach.

Pas ciężarowy w Crossficie. Kiedy i jak stosować?

Pas do podnoszenia ciężarów sprawdzi się zarówno w treningach, podczas których za zadanie mamy poszukiwanie nowych rekordów jak i takich, w których pracujemy z bardzo dużą ilością powtórzeń.

Jeśli będziemy szukać nowej życiówki w martwym ciągu, zarzucie, czy przysiadzie – pas do podnoszenia ciężarów pozwoli nam podnieść nieco więcej, a przede wszystkim bezpieczniej, niż w przypadku treningu bez pasa.

Na relacjach z zawodów Crossfitowych często możemy zobaczyć, że zawodnicy stosują pasy do podnoszenia ciężarów w zadaniach, gdzie pojawia się sztanga.

Jeśli zastosujesz go np. w treningu składającym się z 21-15-9 Thrusterów łączonych z innym ćwiczeniem ‘na czas’, pas da Ci dodatkowy margines bezpieczeństwa, z którego możesz nieświadomie skorzystać gdy będziesz wykonywać powtórzenia na bardzo dużym zmęczeniu.

Z zasady pas do podnoszenia ciężarów stosujemy wtedy, gdy pracujemy z dużymi obciążeniami (powyżej 80% max) w ćwiczeniach takich jak przysiad, martwy ciąg czy zarzut oraz w sytuacjach, gdy ze względu na postępujące zmęczenie nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie 100% bezpieczeństwa podczas treningu.

Jaki pas do Crossfitu?

Jak już wspomniałem, w treningach Crossfitowych najlepiej sprawdzi się pas nylonowy, zapinany na rzep. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie zapięcie i odpięcie klamry, a jednocześnie nie ogranicza naszych zakresów ruchu. Dobry pas tego typu to wydatek od około 70 złotych do nawet 300 złotych. Alternatywą może być skórzany pas dedykowany do dwuboju (węższy z przodu, szerszy z tyłu). Taki pas zwykle nie ogranicza zakresu ruchu w żaden sposób, jednak jego odpinanie i zapinanie jest dużo mniej wygodne. Poniżej zestawienie 3 pasów, które świetnie sprawdzą się w Crossficie:

Picsil pas do Crossfitu

Pas do podnoszenia ciężarów marki Picsil jest jednym z najpopularniejszych w Crossficie. Zobaczymy go tak u amatorskich Crossfiterów, jak i zawodowców, startujących na międzynarodowych imprezach. Daje wystarczająco dobre wsparcie, by robić w nim ciężkie przysiady i martwym ciągu, a jednocześnie nie ogranicza ruchów a jego zapinanie nie trwa długo. W swoim studiu mam 2 takie pasy, i w ciągu roku użytkowania nie wystąpiły z nimi żadne problemy. Pas nie jest przesadnie drogi – kupimy go już za około 160 zł na polskim Amazonie.

Neoprenowy pas z Eleiko to dedykowane Crossfiterom i dwuboistom rozwiązanie. Nie jest to niestety pas tani – koszt to około 70 Euro plus przesyłka, a jakość nowej generacji pasów nie jest zbyt wybitna. U jednej z podopiecznych ten pas zaczął się pruć po pół roku użytkowania, co nie powinno mieć miejsca w przypadku tak drogiego produktu. Na plus jednak trzeba zaliczyć wygodne opakowanie transportowe, którego próżno szukać u konkurencji.
Pas możecie znaleźć tutaj: Eleiko

aqf crossfit pas

AQF to stosunkowo nowa marka na rynku sprzętu sportowego, produkująca jednak dobrej jakości sprzęt. Pasy neoprenowe nie są tu wyjątkiem – za około 80 złotych dostaniemy solidny produkt, nie odstający jakością od drożej wycenionych odpowiedników. Pas dostępny jest w 4 różnych kolorach (“męskie” także są ;)).

Najtańszy pas do podnoszenia ciężarów w zestawieniu – Dark Moose – to dobra opcja dla początkujących, którzy chcą spróbować treningu z pasem do podnoszenia ciężarów, a jednocześnie nie chcą wydawać na to zbyt wielu pieniędzy. Pas obecnie kosztuje około 30 złotych (z przesyłką, jeśli macie Prime) co jest ceną nie do pobicia za produkt tej klasy.

Inne warte rozważenia opcje to pasy do podnoszenia ciężąrów od Rogue (4″ Nylon Weightlifting Belt) oraz pas firmowany przez Weightlifting House. W przypadku pasu Rogue możemy mówić o niskiej cenie (30 Euro), którą jednak w dużej mierze neutralizują koszty wysyłki. To sprawia że ten pas jest dobrą opcją, jeśli chcemy oprócz niego zamówić jeszcze jakiś sprzęt tej firmy.

Umieszczone w artykule linki mają charakter afiliacyjny. Fitnessowy.NET może otrzymać prowizję od zakupów dokonanych za ich pośrednictwem, to z kolei sprawia że serwis jest pozbawiony reklam i darmowy. Inne metody wsparcia działania strony opisane są w zakładce “wsparcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować