Pas do podnoszenia ciężarów do Crossfitu. Czy warto?

pas do podnoszenia ciężarów w crossficie
Pas do podnoszenia ciężarów może pomóc osiągnąć lepsze wyniki w ćwiczeniach takich jak rwane, zarzut, podrzut, przysiad czy martwy ciąg

Pasy do podnoszenia ciężarów kojarzą się głównie z treningiem siłowym i kulturystycznym, jednak jest jeszcze jedna dziedzina treningowa, gdzie mogą okazać się przydatne: to Crossfit. Podczas treningów Crossfitowych często pojawiają się ćwiczenia wielostawowe takie jak martwe ciągi, przysiady, elementy dwuboju olimpijskiego. W tych ruchach stosowanie pasa do podnoszenia ciężarów nie tylko zwiększa bezpieczeństwo treningu, ale także pomaga uzyskać lepsze rezultaty.

Zalety i wady stosowania pasa do podnoszenia ciężarów

Pas do podnoszenia ciężarów to akcesorium treningowe służące do wspierania mięśni korpusu osoby ćwiczącej. Tradycyjne pasy są wykonane ze skóry, pojawiły się jednak także akcesoria wykonane z odpowiednio sztywnego materiału neoprenowego. Te ostatnie zdecydowanie lepiej sprawdzają się w treningach Crossfitowych, aniżeli ich skórzane odpowiedniki. Neoprenowe pasy są lżejsze, łatwiejsze do zapięcia i odpięcia w trakcie treningu (rzepy!), i są przy tym tworzone w taki sposób, by nie ograniczać zakresu ruchu ćwiczącego.

pas do podnoszenia ciężarów
Różne rodzaje pasów do podnoszenia ciężąrów. W Crossficie najlepiej sprawdzą się nylonowe.

Zalety korzystania z pasa do podnoszenia ciężarów obejmują:

  • poprawę bezpieczeństwa osoby trenującej poprzez zapewnienie dodatkowego wsparcia mięśni brzucha i pleców, stabilizujących kręgosłup na odcinku lędźwiowym.
  • poprawę wydajności dzięki zapewnieniu dodatkowego usztywnienia korpusu
  • zwiększenie komfortu psychicznego ćwiczącego

Do najczęściej wymienianych wad stosowania pasów do podnoszenia ciężarów należą:

  • ograniczenie zakresu ruchu (głównie w przypadku stosowania grubych pasów trójbojowych)
  • zmniejszenie aktywacji mięśni brzucha (pas przejmuje część pracy)

Sam pas jednak to nie wszystko – musimy nauczyć się z niego poprawnie korzystać, by wyciągnąć maksimum korzyści z tego akcesorium. Pas zapewnia nam najlepsze wsparcie wtedy, gdy wytworzymy podczas ćwiczenia tłocznię brzuszną, np. poprzez wykorzystywanie oddechu torem przeponowym. Oczywiście i bez tego stanowi dodatkowe zabezpieczenie, jednak pas nie zastąpi prawidłowych wzorców ruchowych, i nie powinien maskować naszych braków w podstawowych umiejętnościach.

Pas ciężarowy w Crossficie. Kiedy i jak stosować?

Pas do podnoszenia ciężarów sprawdzi się zarówno w treningach, podczas których za zadanie mamy poszukiwanie nowych rekordów jak i takich, w których pracujemy z bardzo dużą ilością powtórzeń.

Jeśli będziemy szukać nowej życiówki w martwym ciągu, zarzucie, czy przysiadzie – pas do podnoszenia ciężarów pozwoli nam podnieść nieco więcej, a przede wszystkim bezpieczniej, niż w przypadku treningu bez pasa.

Na relacjach z zawodów Crossfitowych często możemy zobaczyć, że zawodnicy stosują pasy do podnoszenia ciężarów w zadaniach, gdzie pojawia się sztanga.

Jeśli zastosujesz go np. w treningu składającym się z 21-15-9 Thrusterów łączonych z innym ćwiczeniem ‘na czas’, pas da Ci dodatkowy margines bezpieczeństwa, z którego możesz nieświadomie skorzystać gdy będziesz wykonywać powtórzenia na bardzo dużym zmęczeniu.

Z zasady pas do podnoszenia ciężarów stosujemy wtedy, gdy pracujemy z dużymi obciążeniami (powyżej 80% max) w ćwiczeniach takich jak przysiad, martwy ciąg czy zarzut oraz w sytuacjach, gdy ze względu na postępujące zmęczenie nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie 100% bezpieczeństwa podczas treningu.

Jaki pas do Crossfitu?

Jak już wspomniałem, w treningach Crossfitowych najlepiej sprawdzi się pas nylonowy, zapinany na rzep. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie zapięcie i odpięcie klamry, a jednocześnie nie ogranicza naszych zakresów ruchu. Dobry pas tego typu to wydatek od około 70 złotych do nawet 300 złotych. Alternatywą może być skórzany pas dedykowany do dwuboju (węższy z przodu, szerszy z tyłu). Taki pas zwykle nie ogranicza zakresu ruchu w żaden sposób, jednak jego odpinanie i zapinanie jest dużo mniej wygodne. Poniżej zestawienie 3 pasów, które świetnie sprawdzą się w Crossficie:

Picsil pas do Crossfitu

Pas do podnoszenia ciężarów marki Picsil jest jednym z najpopularniejszych w Crossficie. Zobaczymy go tak u amatorskich Crossfiterów, jak i zawodowców, startujących na międzynarodowych imprezach. Na szczęście nie jest drogi – kupimy go już za około 70 zł na polskim Amazonie.

Neoprenowy pas z Eleiko to dedykowane Crossfiterom i dwuboistom rozwiązanie. Nie jest to niestety pas tani – koszt to około 50 Euro za stary model, i 73 Euro za obecny (zamówienie przez stronę producenta). Zakup odpłaca się za to dosyć dobrą jakością, niską wagą i dołączonym w zestawie wygodnym opakowaniem.
Pas możecie znaleźć tutaj: Eleiko

aqf crossfit pas

AQF to stosunkowo nowa marka na rynku sprzętu sportowego, produkująca jednak dobrej jakości sprzęt. Pasy neoprenowe nie są tu wyjątkiem – za około 100 złotych dostaniemy solidny produkt na lata, dostępny w 4 różnych kolorach (“męskie” także są ;)).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mogą Cię zainteresować