Mięsień pośladkowy wielki (Gluteus Maximus) jest największym z trzech mięśni pośladkowych. To właśnie on w największym stopniu decyduje o kształcie naszych pośladków. Ważniejsza od aspektów estetycznych jest jednak funkcjonalność tego mięśnia. Gluteus Maximus jest najsilniejszym prostownikiem stawu biodrowego, jednak nie jest to jego jedyna funkcja. Mięsień pośladkowy wielki rotuje udo na zewnątrz, a poprzez swoje przyczepy działa także na przywodzenie i odwodzenie uda. Dodatkowo, poprzez swoje działanie na powięź szeroką uczestniczy w prostowaniu stawu kolanowego.
Najważniejszą funkcją mięśnia pośladkowego jest utrzymanie naszego tułowia w pozycji wyprostowanej.
Jakie ćwiczenia na mięsień pośladkowy wielki??
Ćwiczenia wykorzystujące podstawową funkcję tego mięśnia – wyprost biodra – będą najlepiej sprawdzały się w budowie mięśnia pośladkowego wielkiego. Badania naukowe sprawdzające poziom aktywności tego mięśnia podczas wykonywania różnych ćwiczeń wykazały, że najwyższą aktywność Gluteus Maximus uzyskamy podczas wykonywania wariacji ćwiczenia step-up. To nic innego, jak wejścia na podwyższenie, które możemy wykonywać na wiele różnych sposobów. Inne ćwiczenia, które wymuszały dużą aktywność tego mięśnia to między innymi:
- wznosy bioder (hip thrust)
- przysiady ze sztangą
- martwe ciągi
- wykroki i zakroki
Jeśli chcesz poznać więcej ćwiczeń budujących mięsnie pośladkowe, możesz zajrzeć do tego artykułu. Z kolei jeśli interesuje Cię badanie o którym piszę – znajdziesz je pod tym linkiem.