Skontaktuj się z nami

Ćwiczenia

Trening brzucha na TRX dla średniozaawansowanych

Opublikowane

on

Po zestawie dla początkujących przyszedł czas na nieco bardziej zaawansowane ćwiczenia na TRX koncentrujące się na pracy mięśni brzucha. Z założenia osoba która chce je wykonywać powinna mieć opanowaną dobrą technikę podstawowych ćwiczeń brzucha wykonywanych w podwieszeniu. Bez umiejętności poprawnego wykonywania TRX Plank wykonanie większości z proponowanych ćwiczeń będzie niemożliwe bądź też niebezpieczne.

trx

Przed oglądaniem wideo proszę włączyć adnotacje na Youtube – jeśli wkradł się jakiś błąd (a jako że część materiałów była nagrywana dawno temu i po mocnym treningu to się wkradły) to jest on skorygowany odpowiednią adnotacją.

TRX Pike

Popularny „pajk” jest jednym z moich ulubionych ćwiczeń w podwieszeniu. Bardzo mocno angażuje mięśnie proste brzucha, a sama forma pozwala nam na szereg wariacji utrudniających nam to teoretycznie proste ćwiczenie. TRX Pike zaczynamy od pozycji deski (TRX Plank), którą wykonywać możemy zarówno w pozycji niskiej (na przedramionach) jak i wysokiej (na wyprostowanych rękach). Mocno napierając na taśmy stopami unosimy biodra ku górze dążąc do uzyskania kąta zbliżonego do 90 stopni względem podłogi – nasze dłonie, barki i biodra powinny znaleźć się w miarę możliwości (uzależnionej od naszej mobilności oraz od stopnia odsunięcia od punktu zawieszenia) w linii prostej. Następnie wracamy do pozycji deski pilnując bioder aby nie „opadły” i nie złamały naszej sylwetki.

Ćwiczenie możemy sobie urozmaicać zmieniając tempo jego wykonywania (np. szybko do góry / powoli w dół), jak i odsuwając się od punktu zawieszenia do przodu. Im dalej się odsuniemy tym przejście do pozycji górnej będzie trudniejsze. Dodatkowym utrudnieniem może być również wykonywanie Pike’a z jedynie jedną nogą podwieszoną w taśmach – druga noga wtedy pracuje „w powietrzu” obok podwieszonej stopy.

Najczęstsze błędy podczas wykonywania Pike:

  • podpieranie się głową o podłogę/matę – podczas wykonywania Pike’a w pozycji „na przedramionach”
  • praca w małym zakresie ruchu – minimum które powinno Cię zadowalać to kąt 60 stopni względem podłoża.
  • „łamanie” sylwetki poprzez opuszczenie bioder podczas powrotu z pozycji górnej do planka.

TRX Body Saw – „piła”

Ćwiczenie które działa na mięśnie proste brzucha w sposób zbliżony do popularnego „kółeczka”. Zaczynamy w pozycji podporu na przedramionach, po czym wychylamy się do tyłu. Pracujemy w zakresie ruchu, w którym jesteśmy w stanie utrzymać prawidłową pozycje – mięśnie brzucha spięte, prosta linia między barkami, biodrami a stopami zawieszonymi w taśmach. Utrudnienia, jakie możemy tu zastosować to przede wszystkim podwieszenie tylko jednej stopy w taśmy TRX, jednak zanim do tego przejdziemy proponuję najpierw dojść do zakresu ruchu zaprezentowanego na filmie poniżej.

TRX Plank – ręce w podwieszeniu

Wbrew temu co mogłoby sie wydawać na pierwszy rzut oka, podpór wykonywany na TRX z rękami w taśmach jest trudniejszy do utrzymania aniżeli plank wykonywany ze stopami w taśmach – co dowiodły zresztą badania naukowe. Należy chwycić taśmy za chwyty na ręce (łatwiej) lub za nogi (trudniej), i wykorzystywać taśmy jako drugi, obok stóp, punkt podparcia. Utrudnieniem w wykonywaniu tego ćwiczenia może być unoszenie jednej z nóg w trakcie wykonywania podporu.

TRX Superman

Swego rodzaju rozwinięcie pozycji z poprzedniego punktu. Dłońmi chwytamy uchwyty na ręce (lub nogi, jeśli czujemy się bardzo pewnie), po czym jedną rękę wyciągamy do przodu, a drugą układamy jak do pompki. Swoją przygodę z tym ćwiczeniem warto zacząć będąc mocno odsuniętym do przodu od punktu podwieszenia – będzie łatwiej, i pozwoli nam bezpiecznie odnaleźć – przesuwając się stopniowo do tyłu, pod punkt zawieszenia – odpowiednią dla nas pozycję do wykonywania tego ćwiczenia.
Najczęściej spotykanym błędem w wykonywaniu Supermana jest łamanie pozycji – biodra zostają z tyłu, a do przodu wychodzi sam tułów i ręka. Należy pamiętać o tym, że cały czas utrzymujemy spięcie ciała tak, jakbyśmy byli w pozycji deski.

TRX Roll up

Jeśli ćwiczyłeś kiedyś z kółeczkiem, w tym ćwiczeniu odnajdziesz się doskonale. Zasada jest ta sama – zaczynamy z pozycji w której klęczymy przed TRX, chwytamy taśmy za uchwyty na ręce lub nogi, po czym wychylamy się do przodu. Przesuwa się CAŁE NASZE CIAŁO począwszy od punktu podparcia (kolan). Biodra też idą do przodu!

Poziom trudności ćwiczenia możemy sobie dostosować odsuwając się do przodu od punktu podwieszenia (ułatwianie) lub też do tyłu, zbliżając się do miejsca zawieszenia TRX lub nawet przesuwając za ten punkt (utrudnianie ćwiczenia). Jeśli mamy naprawdę mocny core możemy spróbować tego ćwiczenia z pozycji stojącej, ale ze względów bezpieczeństwa proponuję zacząć będąc odsuniętym od zaczepu TRX „do przodu”.

TRX Side Crunch

Ćwiczenie angażujące mięśnie skośne brzucha. Polega na wykonywaniu przyciągania kolan bokiem w taki sposób, aby znalazły się w pobliżu naszych łokci. Ćwiczenie powinniśmy wykonywać z krótkim zatrzymaniem w pozycji plank po każdym powtórzeniu, aby uniknąć „wspomagania się” efektem wahadła. To właśnie moment inicjacji ruchu jest tym, który najbardziej angażuje nasze mięśnie.

Jeśli spodobał Ci się ten tekst – polub, skomentuj, udostępnij 😉

Nie mam TRX, co zrobić?

Taśmy TRX lub analogicznych producentów można znaleźć praktycznie w każdej siłowni. Jeśli chcemy kupić zestaw dla siebie do domu – możemy kupić coś z tanich zamienników TRX – oryginalne taśmy są – jak na polskie warunki – bardzo drogie i nie każdy może chcieć przeznaczyć 700 zł na zestaw TRX, podczas gdy podobną funkcjonalnie podróbkę można kupić za okolice 200 złotych.

Ciąg dalszy nastąpi.

Osoby, które tu trafiły szukały:

  • trening brzucha z TRX
  • trening mięśni brzucha
  • trening na sześciopak
  • kaloryfer na brzuchu

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie
Kliknij by skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ćwiczenia

Martwy ciąg rwaniowy i podciągnięcie rwaniowe. Jak wykonać?

Opublikowane

on

Martwy ciąg rwaniowy - pozycja startowa

Martwy ciąg chwytem rwaniowym (z ang. snatch grip deadlift) jest jedną z trudniejszych wariacji martwego ciągu. Najczęściej stosowane jest jako element programu dwubojowego, lub jako dodatkowa wariacja ciągu wzmacniająca m. czworogłowe ud, siłę chwytu oraz górną część m. pleców. Od podciągnięcia rwaniowego różni się sposobem wykończenia ruchu – kończy się dopięciem pośladków i pełnym wyprostem, podczas gdy podciągnięcie rwaniowe kończy się podciągnięciem sztangi powyżej biodra.

Jak wykonać ciąg rwaniowy

Na ustawienie początkowe będą wpływać nasze proporcje kostne oraz mobilnośc, jednak będą to – za wyjątkiem naprawdę wysokich osób – głównie różnice kosmetyczne.

Szerokość chwytu:

Najłatwiej będzie nam ustalić szerokość chwytu biorąc sam gryf w ręce, i starając się ustalić tak ręce, byśmy przy zgięciu biodra gryf mogli umieścić dokładnie w miejscu zginania, pod kolcami biodrowymi. Szerokość chwytu powinna być dokładnie taka sama, jak we rwaniu (jeśli je wykonujemy). W przypadku gdy martwy ciąg rwaniowy występuje w planie wyłącznie jako akcesorium, a my sami nie mamy w treningu elementów dwuboju, mamy nieco większą dowolność w doborze chwytu.

Martwy ciąg rwaniowy - pozycja startowa

Pozycja startowa i wykonanie

Pozycja startowa i odpowiednie przejście do pozycji wyprostowanej są absolutnie kluczowe jeśli wykonujemy to ćwiczenie w ramach treningu dwubojowego, lub ma nam się przełożyć na wyniki w dwuboju.  W stosunku do klasycznego martwego ciągu startujemy z biodrem nieco niżej – w większości przypadków będzie tylko niewiele powyżej linii kolan, wzrok kierujemy przed siebie (głowa lekko uniesiona). Odpychamy się od ziemi i unosimy sztangę utrzymując od momentu oderwania do minięcia kolan ten kąt tułowia. Dopiero po minięciu kolan przechodzimy stopniowo do wyprostu.
Zwróć uwagę na to, żeby sztanga od ziemi do momentu minięcia kolan poruszała się możliwie pionowym torem – nie chcesz „omijać” sztangą kolan, tylko zrobić jej miejsce!

Kluczowe jest utrzymanie przez cały czas wykonywania ćwiczenia środka ciężkości na środku stopy – wyrabia to u nas prawidłowy wzorzec ruchu, który wykorzystujemy później w rwaniu.

Między ziemią a kolanami staramy się utrzymać kąt tułowia analogiczny do momentu oderwania

Po minięciu kolan przechodzimy do wyprostu tułowia. zwróć uwagę na środek ciężkości!

Po tym momencie mamy 2 opcje: albo „zamknąć biodro” i skończyć na klasycznym ciągu, lub poderwać sztangę w górę, tak, jakbyśmy się przymierzali do rwania,

Podciągnięcie rwaniowe – Snatch pull

To co się dzieje po momencie ujętym na zdjęciu powyżej determinuje czy ruch będzie ciągiem rwaniowym (w takim przypadku po prostu się prostujemy, jak w zwykłym martwym ciągu) czy podciągnięciem (snatch pull’em). W przypadku tego ostatniego ruch kończymy dynamicznym trójwyprostem (staw skokowy, kolanowy i biodrowy wyprostowane) z podciągnięciem sztangi ku górze. W zależności od tego jak wysokie jest to poderwanie wyróżniamy snatch pull i snatch high pull.

Trójwyprost w podciągnięciu rwaniowym – snatch pull / snatch high pull

Uwagi końcowe

Martwy ciąg chwytem rwaniowym jest wyraźnie trudniejszy do wykonania niż klasyczny martwy ciąg. 
W większości przypadków w stosunku do klasycznego martwego ciągu będziemy musieli zredukować ciężar o 30-50% w stosunku do tego, z którym na danej ilości powtórzeń wykonywalibyśmy klasyczny martwy ciąg lub martwy ciąg sumo. Stosunek ten będzie zależał w dużej mierze od siły naszych mięśni czworogłowych.

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Ćwiczenia

Przykładowe sekwencje rozgrzewki

Opublikowane

on

rozgrzewka prawidłowa

Poniżej znajdziesz 2 wideo z przykładowymi zestawami ćwiczeń które mobilizują i rozgrzewają różne partie Twojego ciała i przygotowują Cię do pracy w głównej części treningu (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Ćwiczenia

Trening z kettlebells dla biegaczy

Opublikowane

on

Kettlebell dla biegaczy

Trening siłowy, w tym trening z odważnikami kettlebells może być doskonałym uzupełnieniem treningu biegaczy, w szczególności tych średnio i długodystansowych (sprinterzy i tak spędzają już całe dnie na siłowni). Regularnie spotykam się z biegaczami narzekającymi na bóle w okolicach kolan oraz urazy przeciążeniowe, które często wynikają ze złego planowania treningu i którym można było zapobiec poprzez regularny trening siłowy. (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook

Facebook

0Tweet about this on Twitter

Pin on Pinterest

0

Kontynuuj czytanie

Popularne