Spróbuj: funkcjonalny interwał w typie Tabaty

funkcjonalna tabata

Trening interwałowy w typie Tabaty możemy wykonywać zarówno na rowerze, eliptyku czy wioślarzu, jak i wykonując intensywne ćwiczenia funkcjonalne. Ja ostatnio wplotłem taki blok w swoje treningi, umieszczając je między rozgrzewką a seriami głównymi. 4 minuty intensywnej pracy pozwalają mi się solidnie “dogrzać” i pobudzić przed cięższymi ćwiczeniami w dalszej części treningu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast jednego czterominutowego bloku wykonać ich kilka, lub wydłużyć czas pracy.

Zestaw ćwiczeń

W bloku który wykonywałem znalazło się 8 ćwiczeń z wykorzystaniem TRX, kettlebell oraz masy własnego ciała. Obok ćwiczenia które wykonywałem znajdziesz proponowany zamiennik. Ćwiczenie zamienne pozwoli dopasować ten funkcjonalny interwał do możliwości i sprzętu dostępnego dla ćwiczącego.

Pełen zapis treningu.

Czas pracy w interwale wynosi 20 sekund, przerwy 10 sekund. Jeśli chcesz, aby ten zestaw służył za kompletną jednostkę treningu obwodowego, lepszą opcja będą dłuższe czasy pracy i przerwy. Proponowałbym 30 sekund pracy i 20 przerwy na początek i docelowo 40:20. Taki obwód możemy z powodzeniem powtórzyć 3-4 razy.

Uwaga: jeśli Twoim priorytetem treningowym jest redukcja wagi, zajrzyj do artykułu odchudzanie dla początkujących by nie popełniać błędów w swojej drodze do celu

Czy taka funkcjonalna Tabata spali kalorie?

Ten zestaw ma formę treningu wytrzymałościowo – siłowego. Ilość spalonych kalorii na minutę pracy będzie dość wysoka – wynikać to będzie z podniesionego tętna i powstającego długu tlenowego. Trzeba pamiętać jednak, że sam zestaw trwa 4 minuty, i jego pojedyncze wykonanie może szacunkowo spalić od 35 do 60 kcal (zależnie od wagi ćwiczącego i intensywności). Aby spalić zauważalną w bilansie dobowym ilość kalorii powinniśmy wykonać ten funkcjonalny interwał minimum 4 razy lub wydłużyć czas pracy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o treningu Tabata przeczytaj ten artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować