Bird Dog Row – wiosłowanie, które musisz poznać

bird dog row ćwiczenie
Bird Dog Row wykonywane z Kettlebell

Ćwiczenie Bird Dog Row to w dalszym ciągu zdecydowanie zbyt rzadko spotykana forma wiosłowania jednorącz. Pracując w tym ćwiczeniu wzmacniamy nie tylko mięśnie pleców i ramion, ale także mięśnie głębokie korpusu, prostowniki i pracujemy nad naszą stabilnością.
To świetne ćwiczenie na każdym poziomie zaawansowania treningowego. Początkującym trenującym pozwala wczuć się w swoje ciało i nauczyć się wykorzystywać mięśnie głębokie do stabilizacji, a zaawansowanym może służyć jako świetne ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha.

Wykonywanie wiosłowania w ten sposób jest dobrym sposobem na doszlifowanie techniki przyciągania w płaszczyźnie horyzontalnej. Wiele osób wykonujących ćwiczenia takie jak wiosłowanie w opadzie tułowia czy Pendlay Row szarpie się z ciężarem, niekoniecznie panując nad tym, które mięśnie pracują podczas ruchu. Jeśli w Bird Dog Row będziemy szarpać ciężar, wypuszczać niekontrolowanie łopatkę podczas opuszczania hantla lub popełniac inne błędy – na pewno się o tym dowiemy. Informacja zwrotna będzie krótka i treściwa: stracisz równowagę.

Bird Dog Row – jak wykonać?

Wiosłowanie w tym wariancie jest bezpośrednim rozwinięciem ćwiczenia Bird Dog[1]. Technikę tę wykonujemy zwykle na ławce płaskiej, podpierając się przeciwległą ręką i nogą. W wolnej ręce trzymamy ciężar, a nogę pozostającą w powietrzu trzymamy wyprostowaną, starając się by stanowiła ona przedłużenie linii między barkami i biodrem. Wiosłowanie wykonujemy w sposób kontrolowany – wolne tempo ruchu zarówno w górę, jak i w dół jest kluczowe szczególnie podczas naszych pierwszych spotkań z tą techniką. Technika wykonania ćwiczenia Bird Dog Row w punktach wygląda następująco:

 • zaczynamy w pozycji “na czworaka” na ławce płaskiej
 • aktywujemy mięśnie brzucha, sięgamy po obciążenie którym będziemy wiosłować
 • po ustabilizowaniu obciążenia unosimy i prostujemy przeciwległą nogę
 • po ustaleniu pozycji: jedna linia między głową, barkiem, biodrem i stopą nogi wyprostowanej zaczynamy ruch wiosłowania
 • wiosłujemy mniej więcej do kąta 90 stopni. Unikamy rotacji tułowia w trakcie wiosłowania.

Jak wykorzystać Bird Dog Row w treningu?

Ćwiczenie to możemy wykorzystać zarówno jako aktywację, ćwiczenie główne jak i ćwiczenie akcesoryjne. Jego wykorzystanie będzie w dużej mierze zależało od tego, w jak dobrym stopniu opanowaliśmy technikę tego ćwiczenia, oraz jak dobrze sobie z nim radzimy. Jako ćwiczenie aktywacyjne i akcesoryjne może wykorzystać ten ruch niemal każdy ćwiczący – takie zastosowania nie wymagają dużych obciążeń.

Jeśli chcemy, by Bird Dog Row był ćwiczeniem głównym, najlepiej sparowanym w superserii z ćwiczeniem na dolne partie ciała (np. Front Squat), musimy być w stanie wykonać tę technikę ze stosunkowo dużym obciążeniem. W swojej pracy dodaje swoim podopiecznym te ćwiczenie w serie główne dopiero, gdy są w stanie je wykonać z obciążeniem na poziomie przekraczającym 1/3 masy ciała.

Niezależnie od obciążenia, ćwiczenie to dobrze sprawdza się w dość dużej ilości powtórzeń (powyżej 8), i pracy z wolnym tempem – np. 3020.

Bird Dog Row – technika

Jakie mięśnie pracują w ćwiczeniu Bird Dog Row?

Wiosłowanie w podparciu jednorącz i jednonóż (jak by nazywało się to ćwiczenie po polsku) angażuje w dużym stopniu mięśnie:

 • najszersze grzbietu
 • mięsień czworoboczny
 • m. najdłuższy
 • m. poprzeczny brzucha i inne mięsnie korpusu
 • mięśnie pośladkowe
 • mięśnie dwugłowe
 • bicepsy

Ćwiczenia alternatywne

Zamiennie do techniki Bird Dog Row możemy stosować ćwiczenia takie jak Plank Row czy Renegade Row. To ćwiczenia w których pracujemy unilateralnie, jednak w bazowych wariantach korzystamy z 3 punktów podparcia: 2 stóp oraz jednej ręki.

Warto pamiętać, że oprócz przedstawionej wersji bazowej, możemy modyfikować Bird Dog Row zależnie od swoich potrzeb i możliwości. Przykładowo, nie jesteśmy “przykuci” do pracy z hantlem czy odważnikiem kettlebell. Sprawdzi się w tym ćwiczeniu też guma Powerband, sztanga (szczególnie łamana) czy nawet miniband.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować