Trening w podwieszeniu zwykle nie jest kojarzony z ćwiczeniami plyometrycznymi, mimo iż TRX oferuje pewne możliwości, z których czasem aż szkoda nie skorzystać. Oczywiście nie jest on w stanie zastąpić pełnej gamy ćwiczeń z wykorzystaniem płotków, boksów czy skoków w dal, jednak jest kilka ćwiczeń, o których warto pamiętać.
Najpopularniejsze ćwiczenia plyometryczne z wykorzystaniem taśm TRX to przysiad z wyskokiem (TRX Squat Jump), Split Squat z wybiciem i zmianą nogi, pompki plyometryczne z nogami w taśmach TRX oraz ćwiczenie TRX Front Squat Jump. To ostatnie było już opisane na łamach strony tutaj, więc w tym wpisie zajmę się pozostałymi.
Plyometria z TRX – dla kogo?
Moim zdaniem pomoc taśm TRX świetnie sprawdza się u osób początkujących, które boją się skakać – czy to z powodu wcześniejszych urazów, blokad psychicznych czy braku wiary we własne możliwości. Ćwiczenia plyometryczne z TRX sprawdzą się też w przypadku osób wracających do sportu przy kontuzji, pomagając ustabilizować lądowanie.
TRX Squat Jump
Wyskok z przysiadu z asystą pasów do treningu w podwieszeniu pozwala budować moc przy zachowaniu bezpieczeństwa podczas lądowania. Szczególnie osoby początkujące zdają się “odblokowywać” psychicznie podczas tego rodzaju wyskoków.
Podobnie jak w przypadku i innych ćwiczeń plyometrycznych w których pracujemy z TRX, i tutaj mechanika samego wybicia nieco się różni w stosunku do klasycznego wyskoku. W przypadku wyskoku z TRX będziemy sobie pomagać rękami wybić się jak najwyżej, podczas gdy w przypadku np. wskoku na skrzynię ręce aktywnie pomagają nam uzyskać maksymalną wysokość.
TRX Split Squat Jump
Wybicia w przysiadzie wykrocznym możemy wykonywać na dwa sposoby: ze zmianą nogi w locie, lub lądowaniem w tej samej pozycji. Osobom początkującym zdecydowanie polecam tę drugą opcję na początek. Kluczowe jest panowanie nad lądowaniem – zwrócenie uwagi, by kolana nie uciekały nam do środka, a samo lądowanie było dobrze tłumione. Ostatnią rzeczą którą byśmy chcieli, to tzw. “lądowanie na beton”, czyli bez dobrego rozproszenia energii.
TRX Plyometric Push Up
W przeciwieństwie do poprzednich ćwiczeń, pompki plyometryczne w podwieszeniu nie należą do ćwiczeń dla początkujących. Wymagają lepszego spięcia mięśni brzucha i większej siły eksplozywnej górnej części ciała, w porównaniu do “klasycznych” pompek wykonywanych na ziemi. Jeśli włączamy tego rodzaju pompki w trening, rozsądnie je robić w zakresie 3-6 powtórzeń w serii, tak by zachować maksymalną jakość ruchu.