Najlepsze przyrządy do ćwiczeń mięśni brzucha

przyrządy do ćwiczeń mięśni brzucha
Wybrane akcesoria do treningu mięśni brzucha

Trening mięśni brzucha przez wiele osób traktowany jest jako priorytet w drodze do uzyskania upragnionej “kostki”, tudzież sześciopaka na brzuchu. O ile w realizacji tego celu równie ważna (a może nawet ważniejsza) jest odpowiednia dieta, o tyle sam trening mięśni brzucha jest kluczowy do tego, by pojawiła się pod naszą skórą “kostka” warta odsłonienia. Ten wpis przybliży Ci najlepsze przyrządy do ćwiczeń mięśni brzucha, pokrótce wymieni ich zalety oraz pokaże możliwe zastosowania.

Zestaw do treningu w podwieszeniu – TRX

Pasy TRX to świetne narzędzie do treningu mięśni brzucha. Dokłada nam zarówno element niestabilnego podłoża – w końcu gdy wsadzimy stopy lub ręce w taśmy to odpada nam jeden “stabilny” punkt podparcia – ale także zwiększa możliwości treningowe o wiele nowych ćwiczeń. Jeśli często trenujesz w domu lub podróży, kupno dobrych taśm TRX może być zdecydowanie dobrym pomysłem. Na stronie znajdziesz poradnik “jaki TRX kupić” gdzie opisuje dokładnie różnice między oryginalnymi zestawami TRX oraz kopiami, ale jeśli nie chcesz o tym za wiele myśleć – oryginalne TRX są w dobrych cenach na Amazon.

Kilka ciekawych ruchów do wykonania z pomocą taśm TRX celujących w mięśnie brzucha to między innymi:

  • plank w podwieszeniu – jak dowodzą badania naukowe, bardzo efektywny
  • TRX Crunch, czyli przyciąganie kolan do klatki w podwieszeniu. Świetne ćwiczenie na mięsień prosty brzucha
  • TRX Pike, kolejne świetne ćwiczenie na m. prosty brzucha, dodatkowo wzmacniające obręcz barkową
TRX jest jednym z najlepszych akcesoriów do treningu mięśni brzucha
Podpór z rękami w TRX to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na mięsień prosty brzucha i mięśnie głębokie oplatające nasz korpu.

Piłka do Pilatesu / piłka szwajcarska / Fit Ball

Duża piłka Szwajcarska jest znana pod wieloma nazwami. Zdecydowanie najczęściej kojarzona jest z Pilatesem, stąd często szukana jest po tej nazwie. Duża piłka pozwala nam urozmaicić trening brzucha na wiele różnych sposobów. Podobnie jak TRX dokłada nam niestabilne podłoże, co sprawia że podpory wykonywane na piłce są znacznie trudniejsze. Możemy je też wykonywać na wiele sposobów – podpór w oparciu o piłkę, plank z nogami na piłce, a może podpór na prostych rękach z wykorzystaniem piłki, a nogami na podwyższeniu? Wiele pomysłów na ćwiczenia z piłką znajdziesz w artykule “ćwiczenia na brzuch z piłką do Pilatesu“.

Zakup piłki nie zrujnuje też naszego budżetu – dobre jakościowo piłki do użytku prywatnego kupimy bez problemu za okolice 70-80 złotych. W

Jedno z wielu ćwiczeń na mięśnie brzucha z piłką do Pilatesu

Kółko do treningu mięśni brzucha

Kółko do treningu brzucha – AB Wheel – zostało kilka miesięcy temu bardzo szczegółowo opisane na łamach portalu. Większość ćwiczeń wykonywanych na kółku celuje w mięsnie proste brzucha, w których budowie jest wyjątkowo skuteczne. Podobnie jak piłka, zakup kółka nie wiąże się z dużymi wydatkami – zwykle 30-40 złotych w zupełności wystarczy na kupno przyzwoitej jakości kółeczka.

ab wheel kółko do mięsni brzucha
AB Roll Out z pozycji stojącej jest jednym z najtrudniejszych ćwiczeń na m. prosty brzucha

Dyski poślizgowe

Dyski poślizgowe to jedno z najbardziej niedocenionych narzędzi treningowych. Te kosztujące grosze dyski przeznaczone do ślizgania po twardych powierzchniach i dywanach pozwalają wykonać całą masę ćwiczeń na mięsnie brzucha, mięśnie dwugłowe, oraz zwiększają możliwości treningowe np. podczas wykonywania pompek. Używane przeze mnie w studiu treningowym dyski Ryaco kosztują około 25 złotych z przesyłką i są zdecydowanie warte tych pieniędzy.

przyrządy do ćwiczeń mięsni brzucha - dyski poślizgowe
Mountain Climber z wykorzystaniem dysków poślizgowych

Trening mięśni brzucha z dyskami poślizgowymi został szczegółowo opisany tutaj.

Drążek

Drążek do podciągania może nam się bardzo przydać w treningu mięśni brzucha. Możemy ćwiczyć na nim zarówno sylwetkę gimnastyczną w zwisie, jak i wykonywać ćwiczenia takie jak L-Sit, przyciąganie kolana do klatki, wznosy nóg, Toes to Bar, wycieraczki w zwisie oraz wiele, wiele innych. Przy okazji treningu brzucha na drążku wzmocnimy sobie także siłę chwytu.

Wycieraczki w zwisie

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować