Skontaktuj się z nami

Poradniki

Po co mi pulsometr do ćwiczeń?

Opublikowane

on

Pulsometr wielu osobom kojarzy się z zawodowymi sportowcami, trenującymi zgodnie według ustalonego planu i harmonogramu oraz w ściśle określonych strefach tętna i nie widzi potrzeby jego używania w swoim codziennym treningu. Tymczasem nawet osoby ćwiczące „dla siebie” oraz będące na diecie mogą skorzystać na używaniu tego urządzenia.

Jak działa pulsometr?

PulsometrPulsometr to urządzenie mierzące tętno zbliżone w swojej pracy do urządzenia EKG. Obecnie używane pulsometry odczytują zmiany napięcia elektrycznego naszego organizmu wywoływane pracą serca (zdecydowana większość) lub też wykorzystują czytnik optyczny do wykrywania pulsu (głównie pulsometry nadgarstkowe).
Zebrane dane pulsometry przesyłają dalej do urządzenia – odbiornika lub wyświetlają na ekranie. Na chwilę obecną dokładność tych drugich – optycznych – pulsometrów jest zauważalnie gorsza niż w przypadku klasycznych rozwiązań.

Do czego go wykorzystam?

Zależnie od celów naszego treningu możemy pulsometr wykorzystywać do:

  • dokładnego pomiaru zużytych kalorii
  • wykonywania założeń treningowych: np. pozostawania w strefie tętna w której palimy najwięcej tłuszczu lub trenowania wytrzymałości beztlenowej
  • monitorowania postępów treningowych
  • monitorowania zmęczenia organizmu i gotowości treningowej (trening w oparciu o Heart Variability Rate – więcej o tym wkrótce)

Jak widać spektrum zastosowania jest dosyć szerokie. Dla osób nietrenujących zawodowo najbardziej wartościową informacją będzie suma spalanych kalorii – ta podawana przez urządzenia fitness na siłowni mija się z prawdą nawet o 40%. Ma to związek z ograniczoną sprawnością pulsometrów wykonującymi pomiar podczas ściskania czujników podczas treningu oraz brakiem wprowadzonych indywidualnych danych użytkownika (płeć, wiek, waga, strefy tętna). Jeśli zdecydujemy się na pulsometr działający w oparciu o technologię Bluetooth, Bluetooth SMART lub ANT+ to uzyskamy możliwość łączenia go z popularnymi aplikacjami treningowymi – Endomondo, Runtastic czy Stravą. Wprowadzone tam dane osobiste w połączeniu z danymi z pulsometra dadzą nam obraz całości wykonywanych przez nas ćwiczeń.

Przykładowy wykres tętna w aplikacji Endomondo - pulsometr Bluetooth SMART

Przykładowy wykres tętna w aplikacji Endomondo – pulsometr Bluetooth SMART

Ile to kosztuje i czy naprawdę warto? [sprawdź zestawienie]

Najtańsze zegarki z wbudowanymi pulsometrami kupimy już za niecałe 40 złotych, jednak raczej nie są to urządzenia godne polecenia – osobiście testowałem 2 zegarki tego typu oraz pulsometr nadgarstkowy Polar Loop i żaden z nich nie dawał dokładnych rezultatów, choć tutaj . Lepszym rozwiązaniem są zestawy pasek z czujnikiem tętna + zegarek (od około 85 złotych) lub też wspomniane wcześniej pulsometry Bluetooth SMART / ANT+ przeznaczone do współpracy z telefonami (od około 120 złotych).

Odpowiedź na drugie pytanie jest już kwestią indywidualną. Jeśli mamy dość komfortową sytuację finansową, trenujemy regularnie i chcemy to monitorować – zakup pulsometru będzie jak najbardziej przydatny i sensowny. Jeżeli jednak miałbym wybierać między kupnem pulsometru lub kupnem potrzebnego sprzętu do ćwiczeń (np. mat, kettli, skakanki, kółka etc. ) to zdecydowanie wybrałbym sprzęt.

Kilka polecanych modeli

Parę modeli pulsometrów które mogą Was zainteresować (linki otwierane w nowej karcie):

Sigma Topline PC 3.11 – najtańszy model uznanego producenta liczników rowerowych, zegarków i pulsometrów. Z niekodowanym paskiem piersiowym (będzie działać z większością sprzętu na siłowni) i … w zasadzie tyle, bo lista funkcji Sigmy jest wyjątkowo uboga. Zalety? Jest tani!

Geonaute Bluetooth SMARTtestowany już wcześniej pulsometr oparty o Bluetooth SMART oferowany w salonach Decathlon. Będzie działać z telefonami wyposażonymi w tą technologię (nowe modele iPhone, większość telefonów z Android 4.2 i nowszym), bezproblemowo współpracuje z Endomondo i innymi aplikacjami na telefonach. Dobra dokładność która zadowoli większość regularnie ćwiczących. Cena – 149 zł.

Polar H7jeden z najdokładniejszych pulsometrów na rynku. Idealny do treningów opartych o Heart Variability Rate ze względu na bardzo dużą dokładność, tylko w niewielkim stopniu ustępującą profesjonalnemu sprzętowi do EKG. Cena – od 209 złotych – nie jest niska, jednak produkt jest w 100% wart wydanych pieniędzy.

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie
Kliknij by skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradniki

Pulsometry Bluetooth i ANT+ do Endomondo, Stravy i Map My Run

Opublikowane

on

Przez

Przez długie lata pulsometry które umożliwiały późniejsze przeanalizowanie przebiegu treningu były koszmarnie drogie. Popularność smartfonów i dostępność aplikacji treningowych zmieniły nieco ten stan rzeczy. Powszechne wprowadzenie obsługi standardów Bluetooth, ANT+ i Bluetooth SMART do nowoczesnych telefonów, i ich obsługa działających za pośrednictwem tych protokołów pulsometrów przez aplikacje treningowe – takie jak Endomondo Map My Run, Runtastic czy Strava pozwalają każdej trenującej osobie na tani i wiarygodny monitoring treningu. (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Poradniki

Trening siłowy / funkcjonalny a kolarstwo

Opublikowane

on

Przez

Kolarstwo jest sportem utożsamianym bezpośrednio ze zdrowym stylem życia, i uważane jest za sport mający duże znaczenie prozdrowotne. W ogromniej większości jest to prawda, jest jednakże kilka przypadków w którym uprawianie kolarstwa osłabia Twój organizm. Często przywoływanym jest wpływ kolarstwa na gęstość kości. Wyniki badań opublikowane w BMC Medicine są bezwzględne: aż 2/3 spośród profesjonalnych lub regularnie ścigających się kolarzy cierpi na obniżoną gęstość kości (osteopenię), która jest wstępem do osteoporozy. Naukowcy wiążą te wyniki z adaptacją organizmu do wysiłku, gdzie lżejsza masa ciała przekłada się na lepsze wyniki, oraz z rodzajem wysiłku jakim jest kolarstwo (tzw. non-weight bearing excercise – ćwiczenia w których nie wykorzystujemy masy ciała).
Kolejnym, nie mniej ważnym aspektem jest negatywny wpływ kolarstwa na postawę, wynikający z długotrwałego przebywania w pozycji zamkniętej – siedzącej.
(więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Poradniki

Dobry kettlebell – jaki wybrać do domu (i do klubu)

Opublikowane

on

Przez

Czy można wykonać źle coś, co tak naprawdę jest tylko kawałkiem „czegoś ciężkiego” z rączką? Oczywiście że można. Mało tego – bardzo trudno – w zalewie wszechobecnej tandety – na rynku trafić na naprawdę dobre odważniki kettlebell które z jednej strony będą bezpieczne dla użytkowników (dobrze wykonane: zarówno sama jakość produkcji i użytych materiałów jak również kształt odważnika)  a z drugiej będą trwałe i nie ulegną zniszczeniu podczas użytkowania. Artykuł skupia się na najpopularniejszych odważnikach żeliwnych i pochodnych, przeznaczonych do pracy jednorącz i oburącz.  (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Popularne