Pulsometr wielu osobom kojarzy się z zawodowymi sportowcami, trenującymi zgodnie według ustalonego planu i harmonogramu oraz w ściśle określonych strefach tętna i nie widzi potrzeby jego używania w swoim codziennym treningu. Tymczasem nawet osoby ćwiczące “dla siebie” oraz będące na diecie mogą skorzystać na używaniu tego urządzenia.
Jak działa pulsometr?
Pulsometr to urządzenie mierzące tętno zbliżone w swojej pracy do urządzenia EKG. Obecnie używane pulsometry odczytują zmiany napięcia elektrycznego naszego organizmu wywoływane pracą serca (zdecydowana większość) lub też wykorzystują czytnik optyczny do wykrywania pulsu (głównie pulsometry nadgarstkowe).
Zebrane dane pulsometry przesyłają dalej do urządzenia – odbiornika lub wyświetlają na ekranie. Na chwilę obecną dokładność tych drugich – optycznych – pulsometrów jest zauważalnie gorsza niż w przypadku klasycznych rozwiązań.
Do czego przydaje się pulsometr?
Zależnie od celów naszego treningu możemy pulsometr wykorzystywać do:
- względnie dokładnego pomiaru zużytych kalorii
- wykonywania założeń treningowych: np. pozostawania w strefie tętna w której palimy najwięcej tłuszczu lub trenowania wytrzymałości beztlenowej
- monitorowania postępów treningowych
- monitorowania zmęczenia organizmu i gotowości treningowej (trening w oparciu o Heart Variability Rate – więcej o tym wkrótce)
Jak widać spektrum zastosowania jest dosyć szerokie. Dla osób nietrenujących zawodowo najbardziej wartościową informacją będzie suma spalanych kalorii – ta podawana przez urządzenia fitness na siłowni mija się z prawdą nawet o 40%. Ma to związek z ograniczoną sprawnością pulsometrów wykonującymi pomiar podczas ściskania czujników podczas treningu oraz brakiem wprowadzonych indywidualnych danych użytkownika (płeć, wiek, waga, strefy tętna). Jeśli zdecydujemy się na pulsometr działający w oparciu o technologię Bluetooth, Bluetooth SMART lub ANT+ to uzyskamy możliwość łączenia go z popularnymi aplikacjami treningowymi – Stravą, Runtastic czy MapMyRun. Wprowadzone tam dane osobiste w połączeniu z danymi z pulsometra dadzą nam obraz całości wykonywanych przez nas ćwiczeń.
Ile to kosztuje i czy naprawdę warto? [sprawdź zestawienie]
Najtańsze zegarki z wbudowanymi pulsometrami kupimy już za niecałe 40 złotych, jednak raczej nie są to urządzenia godne polecenia – osobiście testowałem 2 zegarki tego typu oraz pulsometr nadgarstkowy Polar Loop i żaden z nich nie dawał dokładnych rezultatów, choć tutaj . Lepszym rozwiązaniem są zestawy pasek z czujnikiem tętna + zegarek (od około 85 złotych) lub też wspomniane wcześniej pulsometry Bluetooth SMART / ANT+ przeznaczone do współpracy z telefonami (od około 130 złotych).
Odpowiedź na drugie pytanie jest już kwestią indywidualną. Jeśli mamy dość komfortową sytuację finansową, trenujemy regularnie i chcemy to monitorować – zakup pulsometru będzie jak najbardziej przydatny i sensowny. Jeżeli jednak miałbym wybierać między kupnem pulsometru lub kupnem potrzebnego sprzętu do ćwiczeń (np. mat, kettli, skakanki, kółka etc. ) to zdecydowanie wybrałbym sprzęt.
Jaki pulsometr kupić?
Poniżej przedstawiam kilka modeli pulsometrów które mogą Was zainteresować (linki otwierane w nowej karcie). Wymienione produkty były testowane albo przeze mnie, albo są użytkowane przez klientów w moim studiu treningu personalnego.
Sigma Sport R1 Duo Bluetooth [link]
jeden z najtańszych, markowych pulsometrów Bluetooth Smart na rynku. Sigma jest renomowanym producentem znanym przede wszystkim rowerzystom – ich liczniki były “złotym standardem” w świecie rowerowym od lat 90-tych. Wspomniany czujnik działa dwusystemowo – zarówno przez Bluetooth Smart jak i ANT+ i zapewnia dość długi czas pracy na baterii. Bez problemu współpracuje z aplikacjami na smartfonach, jak i zegarkami Garmin / Sunto.
Warto sprawdzić cenę tego pulsometru na Amazonie, ponieważ na chwilę obecną regularnie jest dostepny w cenie około 160 zł – link.
Polar H10 / H9 – zwykle najtaniej na Amazon
Produkt Polara to jeden z najdokładniejszych pulsometrów na rynku. Idealny do treningów opartych o Heart Variability Rate ze względu na bardzo dużą dokładność, tylko w niewielkim stopniu ustępującą profesjonalnemu sprzętowi do EKG. W urządzenie wbudowano pamięć oraz akcelerometr Zwraca uwagę długi czas pracy na baterii, który w przypadku regularnych, codziennych treningów przekracza 6 miesięcy – trzeba tylko pamiętać by odpiąć klips od paska. Cena zaczynająca się obecnie od około 300 złotych – nie jest niska, jednak produkt jest w 100% wart wydanych pieniędzy. Tańszą alternatywą jest model H9, który co prawda nie posiada akcelerometru i pamięci, ale jest jest równie dokładny w zakresie pomiaru tętna i kosztuje przy tym blisko 100 złotych mniej – link
Geonaute Bluetooth SMART
Testowany już wcześniej pulsometr oparty o Bluetooth SMART oferowany w salonach Decathlon. Będzie działać z telefonami wyposażonymi w tą technologię (nowe modele iPhone, większość telefonów z Android 4.2 i nowszym), bezproblemowo współpracuje tak ze Stravą jak i innymi aplikacjami na telefonach. Dobra dokładność która zadowoli większość regularnie ćwiczących. Cena – 159 zł.