Poradniki
Po co mi pulsometr do ćwiczeń?
Opublikowane
6 lat temuon
Przez
dorian
Pulsometr wielu osobom kojarzy się z zawodowymi sportowcami, trenującymi zgodnie według ustalonego planu i harmonogramu oraz w ściśle określonych strefach tętna i nie widzi potrzeby jego używania w swoim codziennym treningu. Tymczasem nawet osoby ćwiczące „dla siebie” oraz będące na diecie mogą skorzystać na używaniu tego urządzenia.
Jak działa pulsometr?
Pulsometr to urządzenie mierzące tętno zbliżone w swojej pracy do urządzenia EKG. Obecnie używane pulsometry odczytują zmiany napięcia elektrycznego naszego organizmu wywoływane pracą serca (zdecydowana większość) lub też wykorzystują czytnik optyczny do wykrywania pulsu (głównie pulsometry nadgarstkowe).
Zebrane dane pulsometry przesyłają dalej do urządzenia – odbiornika lub wyświetlają na ekranie. Na chwilę obecną dokładność tych drugich – optycznych – pulsometrów jest zauważalnie gorsza niż w przypadku klasycznych rozwiązań.
Do czego go wykorzystam?
Zależnie od celów naszego treningu możemy pulsometr wykorzystywać do:
- dokładnego pomiaru zużytych kalorii
- wykonywania założeń treningowych: np. pozostawania w strefie tętna w której palimy najwięcej tłuszczu lub trenowania wytrzymałości beztlenowej
- monitorowania postępów treningowych
- monitorowania zmęczenia organizmu i gotowości treningowej (trening w oparciu o Heart Variability Rate – więcej o tym wkrótce)
Jak widać spektrum zastosowania jest dosyć szerokie. Dla osób nietrenujących zawodowo najbardziej wartościową informacją będzie suma spalanych kalorii – ta podawana przez urządzenia fitness na siłowni mija się z prawdą nawet o 40%. Ma to związek z ograniczoną sprawnością pulsometrów wykonującymi pomiar podczas ściskania czujników podczas treningu oraz brakiem wprowadzonych indywidualnych danych użytkownika (płeć, wiek, waga, strefy tętna). Jeśli zdecydujemy się na pulsometr działający w oparciu o technologię Bluetooth, Bluetooth SMART lub ANT+ to uzyskamy możliwość łączenia go z popularnymi aplikacjami treningowymi – Endomondo, Runtastic czy Stravą. Wprowadzone tam dane osobiste w połączeniu z danymi z pulsometra dadzą nam obraz całości wykonywanych przez nas ćwiczeń.

Przykładowy wykres tętna w aplikacji Endomondo – pulsometr Bluetooth SMART
Ile to kosztuje i czy naprawdę warto? [sprawdź zestawienie]
Najtańsze zegarki z wbudowanymi pulsometrami kupimy już za niecałe 40 złotych, jednak raczej nie są to urządzenia godne polecenia – osobiście testowałem 2 zegarki tego typu oraz pulsometr nadgarstkowy Polar Loop i żaden z nich nie dawał dokładnych rezultatów, choć tutaj . Lepszym rozwiązaniem są zestawy pasek z czujnikiem tętna + zegarek (od około 85 złotych) lub też wspomniane wcześniej pulsometry Bluetooth SMART / ANT+ przeznaczone do współpracy z telefonami (od około 120 złotych).
Odpowiedź na drugie pytanie jest już kwestią indywidualną. Jeśli mamy dość komfortową sytuację finansową, trenujemy regularnie i chcemy to monitorować – zakup pulsometru będzie jak najbardziej przydatny i sensowny. Jeżeli jednak miałbym wybierać między kupnem pulsometru lub kupnem potrzebnego sprzętu do ćwiczeń (np. mat, kettli, skakanki, kółka etc. ) to zdecydowanie wybrałbym sprzęt.
Kilka polecanych modeli
Parę modeli pulsometrów które mogą Was zainteresować (linki otwierane w nowej karcie):
Sigma Topline PC 3.11 – najtańszy model uznanego producenta liczników rowerowych, zegarków i pulsometrów. Z niekodowanym paskiem piersiowym (będzie działać z większością sprzętu na siłowni) i … w zasadzie tyle, bo lista funkcji Sigmy jest wyjątkowo uboga. Zalety? Jest tani!
Geonaute Bluetooth SMART – testowany już wcześniej pulsometr oparty o Bluetooth SMART oferowany w salonach Decathlon. Będzie działać z telefonami wyposażonymi w tą technologię (nowe modele iPhone, większość telefonów z Android 4.2 i nowszym), bezproblemowo współpracuje z Endomondo i innymi aplikacjami na telefonach. Dobra dokładność która zadowoli większość regularnie ćwiczących. Cena – 149 zł.
Polar H7 – jeden z najdokładniejszych pulsometrów na rynku. Idealny do treningów opartych o Heart Variability Rate ze względu na bardzo dużą dokładność, tylko w niewielkim stopniu ustępującą profesjonalnemu sprzętowi do EKG. Cena – od 209 złotych – nie jest niska, jednak produkt jest w 100% wart wydanych pieniędzy.
Możesz także polubić
Poradniki
Pulsometry Bluetooth i ANT+ do Endomondo, Stravy i Map My Run
Opublikowane
3 tygodnie temuon
13 lutego, 2021Przez
dorian
Przez długie lata pulsometry które umożliwiały późniejsze przeanalizowanie przebiegu treningu były koszmarnie drogie. Popularność smartfonów i dostępność aplikacji treningowych zmieniły nieco ten stan rzeczy. Powszechne wprowadzenie obsługi standardów Bluetooth, ANT+ i Bluetooth SMART do nowoczesnych telefonów, i ich obsługa działających za pośrednictwem tych protokołów pulsometrów przez aplikacje treningowe – takie jak Endomondo Map My Run, Runtastic czy Strava pozwalają każdej trenującej osobie na tani i wiarygodny monitoring treningu. (więcej…)
Poradniki
Trening siłowy / funkcjonalny a kolarstwo
Opublikowane
2 miesiące temuon
16 stycznia, 2021Przez
dorian
Kolarstwo jest sportem utożsamianym bezpośrednio ze zdrowym stylem życia, i uważane jest za sport mający duże znaczenie prozdrowotne. W ogromniej większości jest to prawda, jest jednakże kilka przypadków w którym uprawianie kolarstwa osłabia Twój organizm. Często przywoływanym jest wpływ kolarstwa na gęstość kości. Wyniki badań opublikowane w BMC Medicine są bezwzględne: aż 2/3 spośród profesjonalnych lub regularnie ścigających się kolarzy cierpi na obniżoną gęstość kości (osteopenię), która jest wstępem do osteoporozy. Naukowcy wiążą te wyniki z adaptacją organizmu do wysiłku, gdzie lżejsza masa ciała przekłada się na lepsze wyniki, oraz z rodzajem wysiłku jakim jest kolarstwo (tzw. non-weight bearing excercise – ćwiczenia w których nie wykorzystujemy masy ciała).
Kolejnym, nie mniej ważnym aspektem jest negatywny wpływ kolarstwa na postawę, wynikający z długotrwałego przebywania w pozycji zamkniętej – siedzącej.
(więcej…)
Poradniki
Dobry kettlebell – jaki wybrać do domu (i do klubu)
Opublikowane
2 miesiące temuon
14 stycznia, 2021Przez
dorian
Czy można wykonać źle coś, co tak naprawdę jest tylko kawałkiem „czegoś ciężkiego” z rączką? Oczywiście że można. Mało tego – bardzo trudno – w zalewie wszechobecnej tandety – na rynku trafić na naprawdę dobre odważniki kettlebell które z jednej strony będą bezpieczne dla użytkowników (dobrze wykonane: zarówno sama jakość produkcji i użytych materiałów jak również kształt odważnika) a z drugiej będą trwałe i nie ulegną zniszczeniu podczas użytkowania. Artykuł skupia się na najpopularniejszych odważnikach żeliwnych i pochodnych, przeznaczonych do pracy jednorącz i oburącz. (więcej…)
Tagi
Ostatnie w dziale Trening


Trening siłowy / funkcjonalny a kolarstwo
Kolarstwo jest sportem utożsamianym bezpośrednio ze zdrowym stylem życia, i uważane jest za sport mający duże znaczenie prozdrowotne. W ogromniej...


Powrót po COVID-19 do treningu
Pojawienie się koronawirusa zmieniło nasze życie. Większość z nas, jak dotychczas, odczuwa głównie skutki które przyniosło zamykanie gospodarki w związku...


Niedotrenowanie vs przetrenowanie: jak rozsądnie planować treningi
Brak postępów siłowych, sylwetkowych czy kondycyjnych może być uzależniony od szeregu czynników, z których wiele opisałem w poprzednim artykule, w...
Popularne
- News2 miesiące temu
Powrót po COVID-19 do treningu
- Poradniki2 miesiące temu
Dobry kettlebell – jaki wybrać do domu (i do klubu)
- Sprzęt2 miesiące temu
Taśmy TRX – oryginał czy kopia ?
- Poradniki3 tygodnie temu
Pulsometry Bluetooth i ANT+ do Endomondo, Stravy i Map My Run
- News11 miesięcy temu
Rzecznik MŚP wnioskuje o umożliwienie przedsiębiorcom z branży fitness prowadzenie działalności gospodarczej od 4 maja 2020 r.
- Poradniki2 lata temu
Dlaczego przestaję mieć efekty?
- News11 miesięcy temu
Domowy Rip Trainer
- Trening2 miesiące temu
Niedotrenowanie vs przetrenowanie: jak rozsądnie planować treningi