Trening z kettlebells poprawił sprawność seniorów [badanie]

trening z kettlebells osób starsych

O treningu z wykorzystaniem odważników kettlebells na łamach portalu pojawiło się już wiele informacji, włącznie z powstaniem kompletnego poradnika treningowego. Dzisiaj przytaczam dość świeże, bo ubiegłoroczne badanie naukowe, którego celem było sprawdzenie jaki efekt da regularny trening z odważnikami kettlebells w grupie osób starszych. Średnia wieku uczestników badania wyniosła niespełna 69 lat, przy czym najmłodsi uczestnicy mieli 59, a najstarsi – 79 lat.

Jak wyglądało badanie, jakie były jego cele?

Omawiane badanie trwało 6 miesięcy, z których właściwy trening kettlebell hardstyle był wykonywany przez 16 tygodni i był poprzedzony 12 tygodniowym okresem kontrolnym. Badano wpływ interwencji treningowej na szereg mierzalnych czynników, takich jak:

  • siłę chwytu
  • tętno spoczynkowe
  • siłę prostowników bioder i nóg
  • szybkość chodu (mierzona jako dystans pokonany w ciągu 6 minut)
  • kompozycję ciała

Oprócz tego badani byli pytani o ocenę, jak postrzegają swój stan zdrowia.

Trening z wykorzystaniem kettlebells był oparty o podstawowe ćwiczenia z odważnikami, takie jak Swing, Clean, Tureckie Wstawanie, Military Press oraz Goblet Squat. Trenujący mieli do dyspozycji odważniki o wagach od 4 do 80 kilogramów w trakcie treningów grupowych przeprowadzanych na sali, następnie dopasowane do swoich możliwości przekazane do domu (badanie prowadzono w czasie pandemii COVID-19).

Wyniki badania

Wyniki interwencji jednoznacznie wskazały, że trening siłowy osób starszych, w tym trening z kettlebell, jest bezpiecznym sposobem na poprawę siły, mobilności i zdrowia w każdym wieku. Po okresie treningowym stwierdzono między innymi:

  • wzrost siły chwytu o 24,6% dla prawej i 22,4% dla lewej ręki
  • zwiększenie tempa marszu o 7%
  • poprawę czasu wchodzenia po schodach o 5,6%
  • wzrost gęstości kości o 3,1%
  • spadek tętna spoczynkowego o średnio 7,4%

Oprócz tego badani po interwencji lepiej oceniali swoje zdrowie, poprawili swoją mobilność oraz w niewielkim stopniu zredukowali zapasową tkankę tłuszczową. Co ważne, w trakcie badania tylko jeden z uczestników (na 32 zaczynających próbę) musiał wycofać się z racji kontuzji, przy czym badania rezonansem magnetycznym nie stwierdziło zmian zwyrodnieniowych powyżej normatywnych dla tego wieku. Uczestnik ukrył przed badaczami, że od ponad 50 lat cierpi na regularne bóle pleców.

Podsumowanie

Powyższe jasno pokazuje, że trening z kettlebells, jak i inne formy treningu siłowego, mogą być bezpiecznym sposobem na poprawę siły, mobilności i sprawności w wieku senioralnym. Kluczowe jest dobre dobranie obciążeń treningowych i ćwiczeń do grupy trenującej tak, by dać organizmowi możliwość regeneracji i adaptacji do wysiłku.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9026020/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować