Jaki pistolet do masażu kupić?

pistolet do masażu

Pistolet do masażu zdobył popularność w ostatnich latach jako alternatywa do korzystania z coraz droższej fizjoterapii. Jest to urządzenie mogące wyraźnie poprawiać regenerację po treningu i skrócić czas mobilizacji przed wysiłkiem. Jest to też sprzęt ułatwiający pracę trenerom personalnym, którzy korzystają z pistoletów do wykonywania rozluźnienia mięśniowo-powięziowego przed treningiem. Jest to po prostu rozwiązanie szybsze i bardziej skuteczne aniżeli klasyczne “rolowanie” przy wykorzystaniu wałka czy piłeczki do automasażu.

Jak wybrać odpowiedni pistolet do masażu?

Na rynku obecnie mamy zalew produktów noname – chińskich produktów o bardzo niskiej jakości – zwykle wyglądających dokładnie tak samo. Oprócz tego możemy znaleźć produkty ze “średniej półki”, produkowane w Chinach na zlecenie Europejskich marek, a także produkty z wysokiej półki marek takich jak Theragun czy HyperVolt.

Rodzaje pistoletów do masażu

Na rynku znajdziemy urządzenia tworzone w 3 podstawowych formach:

  • klasycznego pistoletu (dużego), podobnego do urządzeń Hyperice Hypervolt
  • konstrukcji trójkątnej, podobnej do pistoletów Theragun Elite
  • mini-pistoletu, podobnego do produktów Pulsio Air czy Kica

Każda z tych konstrukcji ma swoje zalety i wady. Klasyczne pistolety dobrej jakości (to kluczowe!) zwykle oferują najdłuższy skok głowicy masującej (11-16 milimetrów) oraz dużą moc silnika. Pewnym minusem tego rodzaju konstrukcji jest fakt, że w niektóre obszary naszego ciała trudno dotrzeć takim pistoletem bez pomocy drugiej osoby, choć niektórzy producenci, jak testowany niedawno na portalu Breo, mają pomysł na ten problem

W przypadku trójkątnych pistoletów do masażu skok głowicy jest podobny do dużych pistoletów, a sam pistolet nieco łatwiej użyć “na sobie”. Moc silnika zwykle również nie jest tutaj problemem. Minusem, podobnie jak w przypadku dużych pistoletów, jest ilość zajmowanego miejsca – taki pistolet zajmie sporo przestrzeni w torbie, co czyni go nieco mniej przenośnym.

Małe pistolety dysponują najkrótszym skokiem głowicy – zwykle w zakresie 6 do 8 milimetrów, jednak w tej grupie produktów stosunkowo najłatwiej trafić na konstrukcję dobrej jakości. Małe masażery są wygodne w użyciu, a przy dużej mocy silnika – jak w przypadku opisywanych na łamach portalu pistoletów Comfier czy Pulsio Air – są wystarczająco skuteczne do większości zastosowań. Również ich zwarta budowa i lekkość należą do ich zalet.

pistolet do masażu: mini-gun vs regularny rozmiar
porównanie wielkości “dużego” pistoletu marki Medcursor z mini pistoletem Pulsio Air

Czym się różnią “markowe” pistolety od budżetowych?

Kupując pistolet do masażu marek takich jak Theragun czy Hypervolt możemy być pewni tego, że pistolet będzie w 100% spełniać swoje funkcje. W przypadku urządzeń “no name”, takiej pewności niestety mieć nie możemy. Różnica w skuteczności urządzeń jest znaczna, ale to nie znaczy że powinniśmy z automatu skreślać tańsze urządzenia. Na rynku znajdziemy szereg udanych konstrukcji które nie zrujnują Waszego budżetu – dotychczas przetestowałem 7 z nich, i tylko dwa okazały się fatalne.. W swoim studiu korzystam z pistoletów do masażu kosztujących mniej niż 500 złotych. Pierwszą z nich jest mocniejszy i większy Medcursor, kosztujący około 420 złotych, drugim – małe Pulsio Air. Trzeci pistolet posiadany przeze mnie prywatnie – Comfier – trafił do użytku domowego. Wszystkie te konstrukcje sprawdzają się jako pistolet do szybkiego rozluźnienia powięziowego, i pomijając najbardziej wymagających użytkowników powinny okazać się wystarczające.

Aktualizacja: wykreśliłem Theragun’a z listy “najlepszych” ze względu na fakt, że już dwukrotnie nie dotarł do mnie Theragun Pro na testy (miał być wypożyczony od zaprzyjaźnionego fizjoterapeuty) ze względu na awarie. Może to wadliwa sztuka, a może reguła, ale nie chciałbym żeby ktoś kupił ten sprzęt i później się borykał z problemami.

Trzeba pamiętać też, że osoby trenujące sporadycznie lub prowadzące siedzący tryb życia nie będą potrzebowały zwykle tak dużej siły nacisku i skuteczności działania, jak osoby dla których sport jest sposobem na życie. Mięśnie osób trenujących bardzo często i intensywnie będą zwykle bardziej “zbite” i wymagały stosowania mocniejszego urządzenia, lub poświęcenia większej ilości czasu.

pistolet do masażu theragun
Urządzenia Theragun wyróżniają się unikalnym designem oraz dużą amplitudą ruchu głowicy.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Pomijając już fakt wyboru producenta (w miarę możliwości budżetowych warto tutaj dopłacić za pewność, że kupowany sprzęt to nie jakieś “chińskie badziwie”) kluczowe interesujące nas parametry to:

  • maksymalna siła nacisku (stall force – siła, z którą nacisk zatrzymuje urzadzenie)
  • czas pracy na baterii
  • amplituda drgań (im większa tym lepsza)
  • moc silnika (jeśli producent podaje) lub napięcie (10V to minimalne napięcie dające nadzieję na rozsądną pracę w przypadku urządzeń no-name)

Parametr który przez wiele osób jest przeceniany, to ilość dostępnych prędkości. Nie róbcie sobie tej krzywdy (ja kupując pierwszy pistolet zrobiłem) i nie kupujcie niczego, co ma do wyboru więcej niż 4-5 trybów szybkości. 3 są w zupełności wystarczające, 5 to “aż nadto”, a jeśli kupicie coś , co będzie mieć ich 99 to… nigdy z nich nie skorzystacie, bo to zbyt uciążliwe.

Poniżej znajdziesz przegląd pistoletów do masażu wraz z krótkim opisem. Zamieszczone przy produktach linki prowadzą do serwisów Amazon lub Ceneo, zależnie gdzie znalazłem taniej dany model produktów. Prowizja z programów partnerskich pozwala utrzymać ten portal bez wkurzających reklam 😉

Najlepsze pistolety do masażu na rynku

hyperice hypervolt 2 pro

Hyperice Hypervolt 2 PRO dysponuje silnikiem o mocy 90W, 14 milimetrową amplitudą ruchu głowicy i szeroką gamę wymiennych głowic. Ten model i jego poprzednicy to najczęściej używane pistolety do masażu w gabinetach fizjoterapeutów, którzy cenią sobie te urządzenia tak za dużą moc i skuteczność działania, jak i wysoką bezawaryjność. Bateria w tym urządzeniu gwarantuje 3 godziny nieprzerwanej pracy.

Cena? Około 2000 złotych. Sprawdź oferty z Amazon / Decathlon / Ceneo.

OrthoMechanik 2.0 to pierwowzór testowanych na portalu pistoletów Medcursor. Obecnie w sprzedaży znajduje się 3 generacja tego urządzenia, dysponująca silnikiem o mocy maksymalnej 160 W, amplitudą 11 milimetrów i szybkim ładowaniem. Do pistoletu otrzymujemy aplikację (dostępne języki niemiecki i angielski) z filmami obrazującymi zastosowanie pistoletu. Orthomechanik 3.0 nie jest zabójczo drogi – obecnie kosztuje około 850 zł z przesyłką (Amazon). Biorąc pod uwagę fakt, że jest to lepiej wykonany pierwowzór testowanego na łamach portalu pistoletu Medcursor, można założyć że sprawdzi się zarówno w domu jak i zastosowaniach profesjonalnych.

Kica 3 to jeden z najciekawszych małych pistoletów do masażu na rynku. Należący do słynącej z produkcji dobrej jakości gimbali marki FeiyuTech pistolet jest wyposażony w 2 głowice masujące działające z prędkością od 50 (!) do 5200 (!!) uderzeń na minutę. Amplituda pracy do 10 mm, a maksymalna siła nacisku jest szacowana na 13 kg.

Cena? Poniżej 850 zł na Amazon, 899 zł w polskiej dystrybucji (Ceneo)

Theragun Pro

Theragun Pro to najmocniejszy model w ofercie firmy. Oferowane przez urządzenie 27 kg siły nacisku to jeden z najwyższych potwierdzonych wyników w branży, Podobnie jak model Elite oferuje 16 milimetrową amplitudę drgań oraz 2 godziny pracy na baterii. To świetne urządzenie, które jednak może dla wielu okazać się zakupem “na wyrost”, stąd umieszczenie go na ostatnim miejscu w liście topowych produktów. Cena? Powyżej 2500 zł: Ceneo / Amazon

Theragun Elite

Theragun Elite jest jednym z najlepszych pistoletów do masażu dostępnych na rynku. Zapewnia do 18 kg siły nacisku, 16 milimetrową amplitudę drgań (standard to 8-10mm) i około 2 godzin pracy na baterii.

Cena detaliczna w Polsce to 1899 zł, na Ceneo znajdziemy od 1690 zł, na Amazonie czasem zdarzają się promocje, w których pistolet ten można kupić poniżej 1500 złotych. Zawsze warto sprawdzić tutaj.

Tani i dobry pistolet do masażu

Kupując pistolet do masażu z półki cenowej 400-1000 złotych możemy wymagać i oczekiwać dobrej jakości. Możemy w tym budżecie znaleźć najprostsze urządzenia Theragun (Prime) i Hyperice (Go), jednak będą one słabsze (mniej skuteczne) niż mniej markowa konkurencja.

Produkt firm Medcursor / Sportneer (ta sama konstrukcja oferowana jest pod dwoma markami) to jak dotąd najlepszy pistolet do masażu w budżecie do 800 złotych, który miałem okazję testować. Duża moc, niezła amplituda ruchu głowicy, bardzo dobra bateria. Nie można oczekiwać więcej w cenie poniżej 500 złotych (Amazon). Obecnie oferowana wersja została wyposażona w ładowanie przez USB, co wyeliminowało jedną z największych wad tego modelu.

pulsio air

Pulsio Air to jeden z najszerzej reklamowanych pistoletów do masażu. Dostępny od niedawna także na Amazon w cenie około 360 złotych (zależnie od wariantu). Ten niepozorny maluch generuje aż 30 kg siły nacisku, a bateria w teście użytkowym wytrzymuje od 2 do 3 godzin pracy w jednym z wyższych trybów. Test tego pistoletu możesz przeczytać tutaj.

Pistolet do masażu Kica2

Pistolet do masażu Feiyutech KICA / Kica 2 to dosyć udana konstrukcja, którą przy odrobinie szczęścia możemy kupić także w sieciowych sklepach RTV/AGD. Moc 30 Watt w zupełności wystarczy na rozbicie mięśni pleców, karku, przedramion czy łydek. Producent nie podaje maksymalnej siły nacisku, ale “organoleptycznie” jest ona dość duża – trzeba się naprawdę przyłożyć, by zatrzymać pistolet np. o udo. Test Feiyutech KICA znajdziesz tutaj.
Cena: od 390 zł (Ceneo)

Renpho jest jedną z firm importujących sprzęt z firm i brandujących własną marką. Na szczęście produkty ściągane przez tego importera są dobrej jakości i rzadko sprawiają problemy. Nowy model oferowanego przez Renpho masażera dysponuje 6 szybkościami pracy (stare – do 20), silnikiem o mocy 35W, 12 milimetrową amplitudą działania i czasem działania na baterii “teoretycznie 8h” (w praktyce bliżej 1,5), przy czym jednorazowo pistolet może działać przez 15 minut bez przerwy. Cena: 599 zł (Amazon)

Najtańsze dobre pistolety do masażu, czyli masażer do 300 złotych

Kupując pistolet do masażu z najniższej półki cenowej (do 300 złotych) możemy zdać się albo na szczęście, kupując jeden z dziesiątek podobnie wyglądających pistoletów z Allegro, lub zdecydować się na model sprawdzonego producenta o mniejszej mocy. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup mini-pistoletu – z moich doświadczeń wynika, że w przypadku dużych konstrukcji znacznie trudniej o sprzęt, który działa. Moimi typami w półce cenowej do 300 złotych byłyby:

Pistolet do masażu Comfier został przeze mnie przetestowany już tutaj. Jest to konstrukcja o trochę mniejszej mocy niż Pulsio Air, jednak nadal skuteczna w rozbijaniu mięśni karku, pleców czy ud. Może nie jest to rozwiązanie dla najbardziej umięśnionych mężczyzn, jednak sam produkt jest dobrej jakości i powinien okazać się wystarczający dla sportowców – amatorów. Cena: niecałe 300 złotych.

Beurer MG99 to dość popularny, średniej wielkości pistolet do masażu. Oferuje 5 prędkości działania, a w zestawie znajdziemy 4 wymienne końcówki masujące. Producent nie podaje danych o mocy urządzenia, ale biorąc pod uwagę wrażenia z użytkowania można założyć że plasuje się w okolicach 20W. Zaletą jest niska cena – 299 złotych i fakt, że kupujemy sprzęt od producenta, który nie zniknie za kilka dni jak fatamorgana..

Lista będzie uzupełniana w miarę testowania kolejnych produktów

Jeśli myślisz o zakupie urządzeń noname… to przemyśl to jeszcze raz. Może być tak że trafisz na coś dobrego, ale większa szansa jest na to, że zmarnujesz pieniądze na urządzenie które będzie mniej skuteczne niż klasyczne rolowanie wałkiem.

Linki w artykule mają charakter afiliacyjny. Zakupy dokonane przez linki przynoszą przychód, który pozwala utrzymać portal bez reklam i płatnych subskrypcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować