Niedoceniane akcesoria treningowe: 5 sprzętów, z których korzystasz zbyt rzadko

akcesoria treningowe - trap bar
Trap bar to świetne narzędzie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych trenujących.

Jeśli należysz do osób, które lubię próbować nowych rzeczy na treningu, sprawdź nasz poradnik. Poznasz niedoceniane akcesoria treningowe, dzięki którym – być może – odkryjesz zupełnie nowe możliwości treningowe.

Nie bądź jak wiele osób trenujących siłowo, które popadają w rutynę. Tydzień w tydzień identyczne ćwiczenia, podobne zakresy powtórzeń i te same narzędzia treningowe. Tymczasem na siłowni czekają na nas sprzęty i akcesoria treningowe, które mogą wnieść nasz trening nieco świeżości i pokonać stagnację treningową. Poniżej lista 5 sprzętów, których wykorzystanie dobrze wpleść w swój plan treningowy.

Trap Bar – sztanga heksagonalna

Sztanga heksagonalna to jedno z ulubionych akcesoriów treningowych wielu trenerów przygotowania motorycznego, a jednocześnie sprzęt pomijany przez rekreacyjnie trenujących. Trap Bar jest przydatny zarówno w procesie nauki martwego ciągu, budowy mocy jak i siły maksymalnej.

Najpopularniejszym ćwiczeniem wykonywanym z tym typem sztangi jest Trap Bar Deadlift,. W tej wariacji dzięki neutralnemu chwytowi, wyższej (w większości przypadków) pozycji startowej i krótszym ruchu możemy podnieść znacznie więcej, niż w klasycznym martwym ciągu.

Wyskoki ze sztangą heksagonalną – Trap Bar Jumps

Innymi ciekawymi ćwiczeniami mogą być “Trap Bar Jumps”, czyli wyskoki trzymając sztangę oraz spacery farmera z wykorzystaniem sztangi heksagonalnej.

Slam Ball

Miękka, gumowa piłka o wadze od 3 do nawet 80 kilogramów świetnie nadaje się do ćwiczenia mocy i pracy balistycznej. Możemy ją bez obaw rzucać o podłogę, nie bojąc się o jej uszkodzenie – jak w przypadku klasycznego “Wall Balla”. Możemy ją też wykorzystywać jako obciążenie zamienne dla hantli, np. podczas wykonywania wykroków, wypadów w bok czy ćwiczenia Russian Twist. Piłki te nadają się także do tego, by się o nie podpierać – np. w trakcie wykonywania ćwiczenia “Mountain Climber” czy różnego rodzaju podporów.

akcesoria treningowe - slam ball
Slam Ball, czyli jeden z wariantów piłki lekarskiej, świetnie sprawdza sie w treningu mięśni brzucha.

Fat Grips

Silikonowe nakładki na część chwytną gryfu, hantla lub odważnika kettlebell mają za zadanie utrudnić utrzymanie ich w dłoni. To niepozorne akcesorium pozwala skutecznie poprawić Twoją siłę chwytu i wzmocnić mięśnie przedramion. Badania naukowe wykazały że tego typu nakładki zwiększają aktywność mięśni dłoni, przedramion oraz barków[1]

fat gripz
Fat Grips możesz wykorzystać na sztandze, hantli, drążku do podciągania lub odważniku kettlebell

Chwyty Fat Gripz możemy wykorzystać tak podczas wykonywania martwych ciągów (z ciężarem poniżej 80-85% 1RM), spacerów farmera czy podciągania. Akcesoria treningowe takie jak Fat Grips nie są niestety standardowym wyposażeniem siłowni, jednak ich cena (od 30 zł na Amazon) nie zabija, a trwałość liczona jest w latach.

Ławka GHD – Glute Ham Developer

O ile w boksach Crossfitowych GHD jest regularnie wykorzystywane, o tyle w siłowniach sieciowych ten wartościowy sprzęt głównie zbiera kurz. Wbrew nazwie, funkcjonalność GHD nie ogranicza się wyłącznie do budowy silnych mięśni dwugłowych oraz pośladkowych (choć jest w tym super-skuteczna), ale jest to też kapitalne narzędzie do treningu mięśni brzucha.

Najpopularniejsze ćwiczenia na GHD obejmują wariację ćwiczenia Nordic Curl (Opadanie Nordyckie / Uginanie Nordyckie), ale też wariacje ćwiczeń na mięśnie brzucha: GHD Sit Up oraz GHD Twist.

Nordic Curl jest jednym z najtrudniejszych, ale też najskuteczniejszych ćwiczeń budujących siłę mięśni grupy kulszowo-goleniowej.

Odważniki Kettlebells

Popularne “czajniki” znajdziemy niemal na każdej siłowni, jednak w dalszym ciągu są one często traktowane po macoszemu. Część osób omija je szerokim łukiem, kolejna grupa traktuje dosłownie jak kolejnego hantelka, a tylko nieliczni poświęcają czas by nauczyć się najważniejszych ćwiczeń z odważnikami kulowymi. Dopiero opanowanie podstaw techniki pracy z kettlebell pozwala wykorzystać potencjał, jaki drzemie się w tych niepozornych żeliwnych kulach.

Podstawowe techniki pracy z kettlebells możesz opanować z poradnikami opublikowanymi na stronie Fitnessowy.NET:

swing jednorącz z kettlebell
Swing jednorącz z odważnikiem kettlebell
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować